כיצד מטפלים בסגירת רווחים בשיניים

רווחים בין השיניים נפוצים לרוב בין השיניים הקדמיות, אולם עלולים להופיע גם בחלקו האחורי של הפה. תופעה זו מכונה בשפה המקצועית Diastema, ומתייחסת לרווח בין שתי שיניים או יותר. תופעה זו עשויה לנבוע ממספר סיבות, החל מאנטומיית הפה והלסת וצמיחה טבעית של שיניים מרוחקות זו מזו, וכלה בהרגלים ומאפייני התנהגות בתקופה בה מתפתחות השיניים ומבנה הלסת, דוגמת שימוש ממושך של ילדים במוצץ, או מציצת אצבע.

אפשרות נוספת שעשויה ליצור רווח בשיניים היא בשל אובדן של שיניים טבעיות, כתוצאה מחבלה או ממחלה, מה שיביא ליצירת רווח בין השיניים הנותרות. תופעה זו אינה הסיבה השכיחה לרווח בין השיניים, ולרוב הטיפול בה יעסוק בשחזור השן ולא באופן פרטני ברווח עצמו.

האם רווח בשיניים הוא מצב תקין?

רווח בין השיניים הוא מצב נפוץ המופיע אצל חלק לא מבוטל באוכלוסייה, בהיקף זה או אחר. לרוב, מדובר ברווח בין שיניים קדמיות עליונות, מה שיוצר ליקוי אסתטי אולם אינו מהווה גורם מפריע לתפקוד הפה והשיניים.

כאשר מדובר ברווח שנוצר באופן טבעי כתוצאה מאופן צמיחת השיניים ודחיקתן, מלבד הליקוי האסתטי והפגיעה במראה החיוך הטבעי, הטיפול בתופעה אינו מתחייב, ומדובר בהעדפה אישית של המטופלים, לשיפור המראה בלבד.

יחד עם זאת, במקרים מסוימים הרווח בין השיניים עשוי להצביע על מחלת חניכיים, הצטברות פלאק וגורמי זיהום בין השיניים, בין אם כסיבה להיווצרות הרווח ובין אם כתוצאה ממנו.

הגורמים להיווצרות של לרווח בשיניים

כאמור, רווח בין השיניים עשוי להיווצר ממספר סיבות שחשוב להכיר, לצורך מניעת התופעה ככל הניתן או לבחינת אפשרות סגירת רווחים בשיניים בהתאם למאפייני היווצרותו:

  • גודל שיניים שאינו מותאם- התפתחות של שיניים קטנות ו/או צרות ביחס לשורש השן ולמבנה החניכיים עשוי ליצור מצב כי השיניים המתפתחות אינן מביאות את נפח השן הנדרש לצורך היצמדות טבעית שלהן זו לזו. אפשרות נוספת היא צמיחת שיניים בגודל שאינו פרופורציונלי האחת ביחס לשנייה.
  • הרגלי ילדות- השיניים הטבעיות צומחות בתקופת הילדות, ולהרגלים בגיל זה עשויה להיות השפעה מכרעת על צמיחתן. שימוש ממושך במוצץ או מציצת אצבע מהווים גורם לתזוזת השיניים ושינוי מנח הצמיחה, הרגלים דוגמת לעיסת קצה של שמיכה/בד, הרגי אכילה ולעיסה לא תקינים ועוד. חשוב לדעת כי למרות שהצמיחה הראשונית היא של שיני חלב שצפויות לנשור ולהתחלף, הרגלים אלה קובעים את כיוון הצמיחה, ועשויים להשפיע על מבנה ומראה השיניים הקבועות בהמשך.
  • בריאות הפה והחניכיים- החניכיים מהוות את הבסיס לאחיזה בשן. חניכיים נגועות וחולות, חניכיים רגישות, נסיגת חניכיים ובעיות נוספות, עשויות להביא לפגיעה ברקמות החניכיים וכתוצאה מכך באחיזה בשן ובמיקומה.
  • מבנה הפה והלסת- ליקויים אנטומיים במבנה הפה והלסת הגורמים לצמיחת שיניים מרוחקות זו מזו.

סגירת רווחים בשיניים- אפשרויות הטיפול

קיימות מספר אפשרויות טיפול לסגירת רווחים בשיניים, ואלה מוצעים על ידי רופאי השיניים בהתבסס על אבחון מוקדם ואיתור הגורמים להיווצרות הרווח וחומרת התופעה. שיטות הטיפול מתייחסות הן למענה האסתטי והן בראיה הוליסטית להנה על בריאות הפה והשיניים.

בין אפשרויות הטיפול:
 

טיפול אורתודנטי- טיפולים אורתודנטיים מבוססים על התערבות חיצונית, שימוש בפלטות שיניים ממספר סוגים שנועדו להפעיל לחץ מבוקר על השיניים למשך תקופת זמן ארוכה, ולהביא לדחיקה שלהן האחת כלפי השנייה, לצורך סגירת רווחים בשיניים, יישור שיניים וליקויים אסתטיים נוספים כתוצאה ממיקום השיניים. תופעה זו מיועדת לצרכי סגירת רווחים גדולים ובולטים בשיניים.

ציפויי שיניים- ציפויי שיניים הם טכניקת טיפול מתקדמת בענף רפואת השיניים האסתטית, ומיושמים באמצעות הצמדת עלים דקיקים מחומרים המדמים את מראה השן הטבעית כחיפוי לה. ניתן למצוא ציפויי שיניים מקומפוזיט, ציפוי חרסינה או ציפוי זירקוניה, אשר מלבד שיפור נראות השיניים ויצירת גוון אחיד, לבן, במראה טבעי ובריא, משמשים גם לסגירת רווחים קלים בין השיניים.

השתלות שיניים- השתלות שיניים נועדו לשחזור של שיניים חולות שאינן ניתנות לשיקום, או שיניים חסרות בפה אשר יצרו רווח בין השיניים הקיימות. השתלות השיניים מאפשרות החדרה של שתל דנטלי – שורש שן עשוי טיטניום לעומק החניכיים, והצבת כותרת שן טבעית מעליו.

באילו מקרים חשוב לטפל ברווחים בין השיניים?

במקרים בהם הרווח בין השיניים מהווה ליקוי אסתטי בלבד, לא קיימת חובת טיפול בהיבט הרפואי והתפקודי. יחד עם זאת מטופלים רבים מבקשים את סגירת הרווח במטרה לשפר את הנראות והביטחון העצמי ולזכות במראה חיוך הוליוודי זוהר.

במקרים אחרים הטיפול ברווח וביצוע סגירת רווחים בשיניים יהוו צורך רפואי/תפקודי:

פגיעה בתפקוד השיניים- לשיניים בפה תפקיד חשוב מלבד שיפור המראה, והן מהוות כלי ללעיסה וחיתוך מזון ואף משפיעות על חיתוך הדיבור ומיומנויות התקשורת המילולית. במידה וקיימת פגיעה בתפקודים הללו בשל היווצרות הרווח, חשוב מאוד לטפל בצורה מותאמת.

פגיעה בהיגיינה ובבריאות הפה- רווחים מרובים בשיניים או רווחים במיקומים ספציפיים, עשויים להביא ללכידת שיירי מזון ולזיהומים, לקושי בצחצוח ובניקוי ולבריאות פה לקויה וריח פה לא נעים.

מקור למחלות חניכיים- כפועל יוצא מהיגיינת פה לקויה ומהצטברות שיירי מזון ומזהמים כמו גם פלאק ואבנית, קיים סיכון מוגבר להופעת עששת ומחלות חניכיים אחרות, ומוטב להקדים תרופה למכה ולסגור את הרווחים והחריצים הללו.

סימן שאלה

מה זה פקטורינג ואיך זה יכול לעזור לעסק שלך?

פקטורינג היא אסטרטגיה פיננסית שבה עסקים מוכרים את חשבוניותיהם או חשבונות חייבים לצד שלישי, המכונה פקטור, בשיעור ניכיון. עסקה זו מספקת תזרים מזומנים מיידי לעסק, ומאפשרת לו לכסות עלויות תפעוליות מבלי להמתין ללקוחות שישלמו את חשבוניותיהם. למעשה, פקטורינג הופך תשלומים עתידיים להון חוזר מיידי, ומציע גלגל הצלה לחברות שאחרת היו מתקשות בבעיות תזרים מזומנים.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

חוגגים יופי: אמנות ותרבות האיפור הלטיני

איפור לטיני הוא לא רק אוסף של מוצרים וטכניקות; זוהי חגיגה תוססת של תרבות, זהות ואומנות. מושרש עמוק במסורות העשירות ובתקני היופי המגוונים של קהילות אמריקה הלטינית, סגנון איפור זה מוכר בזכות נועזותו, צבעוניותו וחוש הסטייל שלו. איפור לטיני חורג מעבר לפעולה הפשוטה של ייפוי; הוא משמש כאמצעי לביטוי עצמי ולהעצמה, ומאפשר לאנשים להדגיש את יופיים הטבעי תוך מתן כבוד למורשת התרבותית שלהם. בהשראת מקורות רבים, כולל ריקודים מסורתיים, אמנות והנופים הטבעיים של אמריקה הלטינית, סגנון איפור זה הוא גם מחווה לעבר וגם הצהרה על אידיאלים עכשוויים של יופי. ככל שאנו מתעמקים במהות האיפור הלטיני, מתברר שהוא מקיף יותר מאשר רק את המוצרים; אלא שהוא מגלם את הרוח והתשוקה של התרבות הלטינית עצמה.

פסיכיאטר ילדים ונוער

אם ילדכם סובל מהפרעות דיכאון ומצב רוח, חרדות ופחדים, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אכילה ובכלל אם אתם חשים שינוי גדול אצל ילדכם ולא מבינים מה

רכב

טיפול לרכב מיצובישי ירושלים – לא רק למען הבטיחות שלנו

הרבה פעמים נהוג להסתכל על טיפולים ברכב, מנקודת מבט "מה נכון בהיבט הבטיחותי". כלומר, היחס לטיפול ברכב הוא שיש צורך לבצע אותו בשביל לשמור על בטיחות הרכב והשימוש בו. מאחר ואנחנו משתמשים ברכב באופן תדיר, ואם הוא לא יהיה תקין אזי שאנחנו עלולים לסכן את עצמנו, נוסעים ונהגים אחרים, הרי שיש היגיון בכך שאנחנו בוחנים מה נכון לרכב מבחינה בטיחותית.