תואר באדריכלות – כל מה שצריך לדעת

אדריכלים קובעים כיצד הנוף סביבנו יראה ויש להם אמירה שממשיכה שנים רבות לאחר מכן להדהד ברחובות. בין אם מדובר על מבנה מגורים בכפר ובין אם בבניין משרדים, על תכנון המבנה אמון האדריכל ולו הניסיון המתאים אותו צבר במהלך שנות הלימודים ולאחר מכן בסטאז'. מדובר על אחד מתחומי הלימודים המבוקשים על אוהבי האמנות והעיצוב, והם מתאימים במיוחד למי שנמשך לעולמות אלו. אז היכן ניתן ללמוד את התואר המבוקש, מהם תנאי הקבלה לתואר והיכן ניתן לעבוד לאחר בסיום הלימודים? כל התשובות בהמשך. 

היכן ניתן ללמוד תואר באדריכלות?

תואר באדריכלות ניתן ללמוד במספר מוסדות לימוד די מצומצם. אחד המקומות הידועים ללימודים הוא בצלאל – האקדמיה לאמנות ועיצוב שנמצא בירושלים. מוסד הלימודים נחשב מבוקש במיוחד על ידי סטודנטים לעתיד ויש צורך לעבור ראיון אישי ולעמוד בתנאי קבלה כדי להתקבל ללימודים. 

באוניברסיטת תל אביב ניתן ללמוד תואר ראשון באדריכלות ואורכו חמש שנים וניתן להמשיך ללימודי תואר שני גם כן. כמו כן, ניתן ללמוד את התואר במרכז האקדמי ויצו בחיפה, באוניברסיטת אריאל בשומרון, במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון ובטכניון. 

הלימודים נחשבים אינטנסיביים, לומדים בהם בהרחבה נושאים רבים כולל שיטות תכנון, שלבי בניה, טכנולוגיות חדשות, סוגיות תיאורטיות וחברתיות, סוגיות סביבתיות ועוד. בנוסף, במהלך הלימודים מיושמים פרויקטים רבים לתכנון מבנים ובניינים, ציבוריים ופרטיים כאחד. 

מהם תנאי הקבלה הרווחים בקרב המוסדות האקדמיים בהם קיים תואר באדריכלות?

תנאי הקבלה לתואר ראשון באדריכלות משתנים ממוסד למוסד, ולעיתים אף באותו מוסד התנאים יהיו שונים משנה לשנה. עם זאת, בדרך כלל יהיה צורך בבגרות מלאה וציון פסיכומטרי גבוה כאשר ישנו דגש נרחב על הישגים לימודיים באנגלית ובמתמטיקה בבגרות ברמת חמש יחידות. ברוב המקרים יהיה צורך להציג תיק עבודות ולעמוד במבחנים, במיונים ולעיתים קרובות גם בראיון אישי. הדגש בכל אותם מבחנים ומיונים יהיה על היכולות האישיות של כל סטודנט פוטנציאלי, כאשר נבדקת לעומק יכולותיו היצירתיות וכישוריו החזותיים. במקרים מסוימים יתבקשו המועמדים לבצע משימות שונות לבחון את כישוריהם, אך כדאי לדעת שהידע הנדרש הוא בסיסי ביותר. 

מה ניתן לעשות עם התואר לאחר תום הלימודים?

בתום הלימודים יש לעשות סטאז' במסגרת של משרד אדריכלים קיים. ניתן לבחור משרד אדריכלות בשרון או במרכז, בצפון או בכל מקום בו תתקבלו לסטאז', אך כמובן שרצוי ומומלץ למצוא משרד ותיק, מנוסה ובעל ניסיון בתחומים בהם אתם מעוניינים לעבוד בעתיד בתחום. 

לאחר סיום הסטאז' ניתן להתחיל לעבוד בשוק החופשי. ישנה אפשרות להשתלב כשכירים במסגרת של משרד אדריכלים קיים, להיות פרילנסרים במשרדים ולספק שירותים או לפתוח משרד אדריכלות – לבד או יחד עם שותפים נוספים. התחום מגוון וכולל תפקידים רבים וליווי של כל תהליכי הבניה, משלב התכנון על פי דרישות הלקוח ועד לבניה הסופית של המבנה. 

האדריכל אמון על הפרטים הקטנים כמו הגדולים, הוא צריך לחשוב על חשמל ומים, על אסתטיקה ועל תחום ההנדסה, הוא צריך לדעת לזהות בעיות בבניה וגם להיות אסרטיבי מספיק מול בעלי המקצוע השונים כדי להוביל לתיקון אותן טעויות. מדובר על עבודה יצירתית שמשלבת תחומים רבים ועל כן הלימודים נחשבים בין המבוקשים ביותר כיום.

סימן שאלה

מה זה פקטורינג ואיך זה יכול לעזור לעסק שלך?

פקטורינג היא אסטרטגיה פיננסית שבה עסקים מוכרים את חשבוניותיהם או חשבונות חייבים לצד שלישי, המכונה פקטור, בשיעור ניכיון. עסקה זו מספקת תזרים מזומנים מיידי לעסק, ומאפשרת לו לכסות עלויות תפעוליות מבלי להמתין ללקוחות שישלמו את חשבוניותיהם. למעשה, פקטורינג הופך תשלומים עתידיים להון חוזר מיידי, ומציע גלגל הצלה לחברות שאחרת היו מתקשות בבעיות תזרים מזומנים.

חוגגים יופי: אמנות ותרבות האיפור הלטיני

איפור לטיני הוא לא רק אוסף של מוצרים וטכניקות; זוהי חגיגה תוססת של תרבות, זהות ואומנות. מושרש עמוק במסורות העשירות ובתקני היופי המגוונים של קהילות אמריקה הלטינית, סגנון איפור זה מוכר בזכות נועזותו, צבעוניותו וחוש הסטייל שלו. איפור לטיני חורג מעבר לפעולה הפשוטה של ייפוי; הוא משמש כאמצעי לביטוי עצמי ולהעצמה, ומאפשר לאנשים להדגיש את יופיים הטבעי תוך מתן כבוד למורשת התרבותית שלהם. בהשראת מקורות רבים, כולל ריקודים מסורתיים, אמנות והנופים הטבעיים של אמריקה הלטינית, סגנון איפור זה הוא גם מחווה לעבר וגם הצהרה על אידיאלים עכשוויים של יופי. ככל שאנו מתעמקים במהות האיפור הלטיני, מתברר שהוא מקיף יותר מאשר רק את המוצרים; אלא שהוא מגלם את הרוח והתשוקה של התרבות הלטינית עצמה.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

פסיכיאטר ילדים ונוער

אם ילדכם סובל מהפרעות דיכאון ומצב רוח, חרדות ופחדים, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אכילה ובכלל אם אתם חשים שינוי גדול אצל ילדכם ולא מבינים מה

רכב

טיפול לרכב מיצובישי ירושלים – לא רק למען הבטיחות שלנו

הרבה פעמים נהוג להסתכל על טיפולים ברכב, מנקודת מבט "מה נכון בהיבט הבטיחותי". כלומר, היחס לטיפול ברכב הוא שיש צורך לבצע אותו בשביל לשמור על בטיחות הרכב והשימוש בו. מאחר ואנחנו משתמשים ברכב באופן תדיר, ואם הוא לא יהיה תקין אזי שאנחנו עלולים לסכן את עצמנו, נוסעים ונהגים אחרים, הרי שיש היגיון בכך שאנחנו בוחנים מה נכון לרכב מבחינה בטיחותית.

כיצד מטפלים בסגירת רווחים בשיניים

רווחים בין השיניים נפוצים לרוב בין השיניים הקדמיות, אולם עלולים להופיע גם בחלקו האחורי של הפה. תופעה זו מכונה בשפה המקצועית Diastema, ומתייחסת לרווח בין שתי שיניים או יותר. תופעה זו עשויה לנבוע ממספר סיבות, החל מאנטומיית הפה והלסת וצמיחה טבעית של שיניים מרוחקות זו מזו, וכלה בהרגלים ומאפייני התנהגות בתקופה בה מתפתחות השיניים ומבנה הלסת, דוגמת שימוש ממושך של ילדים במוצץ, או מציצת אצבע.