תואר באדריכלות – כל מה שצריך לדעת

אדריכלים קובעים כיצד הנוף סביבנו יראה ויש להם אמירה שממשיכה שנים רבות לאחר מכן להדהד ברחובות. בין אם מדובר על מבנה מגורים בכפר ובין אם בבניין משרדים, על תכנון המבנה אמון האדריכל ולו הניסיון המתאים אותו צבר במהלך שנות הלימודים ולאחר מכן בסטאז'. מדובר על אחד מתחומי הלימודים המבוקשים על אוהבי האמנות והעיצוב, והם מתאימים במיוחד למי שנמשך לעולמות אלו. אז היכן ניתן ללמוד את התואר המבוקש, מהם תנאי הקבלה לתואר והיכן ניתן לעבוד לאחר בסיום הלימודים? כל התשובות בהמשך. 

היכן ניתן ללמוד תואר באדריכלות?

תואר באדריכלות ניתן ללמוד במספר מוסדות לימוד די מצומצם. אחד המקומות הידועים ללימודים הוא בצלאל – האקדמיה לאמנות ועיצוב שנמצא בירושלים. מוסד הלימודים נחשב מבוקש במיוחד על ידי סטודנטים לעתיד ויש צורך לעבור ראיון אישי ולעמוד בתנאי קבלה כדי להתקבל ללימודים. 

באוניברסיטת תל אביב ניתן ללמוד תואר ראשון באדריכלות ואורכו חמש שנים וניתן להמשיך ללימודי תואר שני גם כן. כמו כן, ניתן ללמוד את התואר במרכז האקדמי ויצו בחיפה, באוניברסיטת אריאל בשומרון, במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון ובטכניון. 

הלימודים נחשבים אינטנסיביים, לומדים בהם בהרחבה נושאים רבים כולל שיטות תכנון, שלבי בניה, טכנולוגיות חדשות, סוגיות תיאורטיות וחברתיות, סוגיות סביבתיות ועוד. בנוסף, במהלך הלימודים מיושמים פרויקטים רבים לתכנון מבנים ובניינים, ציבוריים ופרטיים כאחד. 

מהם תנאי הקבלה הרווחים בקרב המוסדות האקדמיים בהם קיים תואר באדריכלות?

תנאי הקבלה לתואר ראשון באדריכלות משתנים ממוסד למוסד, ולעיתים אף באותו מוסד התנאים יהיו שונים משנה לשנה. עם זאת, בדרך כלל יהיה צורך בבגרות מלאה וציון פסיכומטרי גבוה כאשר ישנו דגש נרחב על הישגים לימודיים באנגלית ובמתמטיקה בבגרות ברמת חמש יחידות. ברוב המקרים יהיה צורך להציג תיק עבודות ולעמוד במבחנים, במיונים ולעיתים קרובות גם בראיון אישי. הדגש בכל אותם מבחנים ומיונים יהיה על היכולות האישיות של כל סטודנט פוטנציאלי, כאשר נבדקת לעומק יכולותיו היצירתיות וכישוריו החזותיים. במקרים מסוימים יתבקשו המועמדים לבצע משימות שונות לבחון את כישוריהם, אך כדאי לדעת שהידע הנדרש הוא בסיסי ביותר. 

מה ניתן לעשות עם התואר לאחר תום הלימודים?

בתום הלימודים יש לעשות סטאז' במסגרת של משרד אדריכלים קיים. ניתן לבחור משרד אדריכלות בשרון או במרכז, בצפון או בכל מקום בו תתקבלו לסטאז', אך כמובן שרצוי ומומלץ למצוא משרד ותיק, מנוסה ובעל ניסיון בתחומים בהם אתם מעוניינים לעבוד בעתיד בתחום. 

לאחר סיום הסטאז' ניתן להתחיל לעבוד בשוק החופשי. ישנה אפשרות להשתלב כשכירים במסגרת של משרד אדריכלים קיים, להיות פרילנסרים במשרדים ולספק שירותים או לפתוח משרד אדריכלות – לבד או יחד עם שותפים נוספים. התחום מגוון וכולל תפקידים רבים וליווי של כל תהליכי הבניה, משלב התכנון על פי דרישות הלקוח ועד לבניה הסופית של המבנה. 

האדריכל אמון על הפרטים הקטנים כמו הגדולים, הוא צריך לחשוב על חשמל ומים, על אסתטיקה ועל תחום ההנדסה, הוא צריך לדעת לזהות בעיות בבניה וגם להיות אסרטיבי מספיק מול בעלי המקצוע השונים כדי להוביל לתיקון אותן טעויות. מדובר על עבודה יצירתית שמשלבת תחומים רבים ועל כן הלימודים נחשבים בין המבוקשים ביותר כיום.

התקן הישראלי לבנייה ירוקה 5281

הבנייה הירוקה הפכה להיות בשנים האחרונות לדבר שכיח ונפוץ במחוזותינו. אם עד לפני כמה שנים היה מדובר על גחמה, כיום זוהי מציאות שהופכת להיות פופולארית.

NDA –  מה זה ולמה הוא חשוב

כששני גורמים, ישויות משפטיות שונות, בוחרים לנהל משא ומתן אחד עם השני, בין אם הוא יוביל בסופו של דבר להסכם ובין אם לאו, ואחת כמה

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות