תרופות להפרעות קשב וריכוז בילדים: כל מה שאתם צריכים לדעת

הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בקושי לשמור לאורך זמן על מיקוד, הסחות דעת מרובות, קושי בוויסות רגשי, התנהגות אימפולסיבית לעיתים, ועוד. למרבה הצער, אצל ילדים היא מלווה אל פעם גם בבעיות התנהגות, שהן למעשה פועל יוצא של תגובת אל הסביבה, המתקשה להכיל אותם. הטיפול בתופעה אינו חייב לכלול תרופות, ובהחלט קיימות התערבויות כגון הדרכת הורים וטיפולים התנהגותיים לילדים, שיכולים להועיל מאוד. עם זאת, לא פעם הבחירה היא כן לתת לילד תרופה להפרעת קשב וריכוז, כאשר ישנן תרופות מרשם ולצידן תרופות ללא מרשם שהן בגדר תוספי תזונה.

 

תרופות מרשם להפרעת קשב וריכוז

באופן כללי, תרופות להפרעת קשב הן ממריצים. אמנם, הדבר נשמע מוזר ופרדוקסלי – לתת לילד תרופה ממריצה כאשר הבעיה היא שאינו יכול להתמקד ולהירגע, אבל זה עובד. מדובר בתרופות כגון ריטלין, קונצרטה, אטנט, אדרל, פוקלין, דיטרנה, סטרטרה ועוד. תרופות אלו מחולקות למספר משפחות ויש להתאימן באמצעות נוירולוג, פסיכיאטר ורופא המשפחה לכל ילד, תוך בדיקת ההשפעה עליו. חשוב לציין כי לעיתים גם קיימות תופעות לוואי לתרופות. למשל, ריטלין היא תרופה וותיקה הנחשבת ליעילה מאוד, אך תופעות הלוואי שלה יכולות לכלול תיאבון מוגבר או חוסר תיאבון, כאבי בטן וכבי ראש, הגברה של התסמינים כשהתרופה מפסיקה להשפיע, קושי לישון, דכדוך ועוד.

ישנן תרופות שבהן השחרור של החומרים הפעילים הינו ממותן יותר, כך שההשפעה יותר מתונה ונמשכת לאורך זמן, גם לכל אורך יום הלימודים. גם תופעות הלוואי בתרופות אלו, כמו אטנט, נוטות להיות קלות יותר. ואולם, גם כאן צריך לבחון את התאמת התרופה לילד, למשל בכל הקשור לפעילותה של בלוטת התריס, ללחץ הדם שלו ועוד.

 

תרופות להפרעת קשב וריכוז ללא מרשם

כאמור, ישנם גם תוספי תזונה שחלקם נמצאו יעילים במידה מסוימת להפרעת קשב וריכוז. למשל, חומצות השומן ממשפחת אומגה 3 נמצאו ברמות יחסית נמוכות בדם של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. במחקרים שנערכו לאורך השנים נמצא כי שילוב של אומגה 3 בתזונה שלהם יכול להפחית במידה מסוימת את התסמינים. יש לציין כי את חומצות השומן האלו ניתן לקבל לא רק מתוסף, אלא גם מדגים ומקורות נוספים.

דוגמא נוספת היא פוספטידיל סרין, חומר המשפיע על מערכת העצבים, על חילופי האותות שלה ועל החילוף החומרים, וכן על חלבונים במוח ועל תהליכים הקשורים בהתנהגות ולמידה. יש מחקרים המעידים על כך שגם החומר הזה עשוי להועיל להפחתת התסמינים של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

מתי נשתמש ברמקולים מוגברים?

רמקולים מוגברים הפכו לחלק בלתי נפרד מנוף האודיו המודרני שלנו. בין אם אנחנו מארחים מסיבה, מציגים מצגת או נהנים מהלחנים האהובים עלינו בבית, המכשירים הללו

Apple Watch

האבולוציה של Apple Watch: הצצה לדגמים החדשים 2023

מאז השקתו הראשונית ב-2015, ה-Apple Watch חולל מהפכה בשוק הטכנולוגיה הלבישה. עם כל דגם חדש, אפל המשיכה לדחוף את גבולות החדשנות והעיצוב, ומציעה למשתמשים שילוב חלק של סגנון ופונקציונליות. כשאנו מביטים קדימה לשנת 2023, שמועות והדלפות מצביעות על כך שלאפל יש כמה עדכונים מרגשים עבור לקוחותיה הנאמנים.

תכשירים מומלצים לטיפול באקנה

אקנה, מצב עור שכיח המשפיע על אנשים בכל טווח הגילאים, יכול להיות מטריד פיזית ורגשית כאחד. מצב בריאותי זה של העור מתרחש כאשר זקיקי השיער נסתמים בשמן, תאי עור מתים וחיידקים, דבר שמוביל להתפתחות פצעונים, נקודות שחורות וראשים לבנים. בעוד שגורמים כמו הורמונים, גנטיקה ואורח חיים משחקים תפקיד בהתרחשותו, מציאת מוצרים יעילים לטיפול באקנה היא חיונית לשיקום העור. בשנים האחרונות, תחום הטיפוח חווה התקדמות בשימוש בחומרים חדשניים לטיפול באקנה והיום נבחן את האפשרויות שהפיתוחים הללו מביאים לעולם הטיפול באקנה.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

טיפול ברכב רנו

גלה את הסודות לטיפול מעולה ברכב רנו במוסך שלנו

כשמדובר בטיפול ברכב רנו, הסוד הוא לא כל כך הטיפול אלא הידע והאסטרטגיה שאתה מיישם. זה לא מספיק רק לבקר במוסך כאשר רעש חזק מפריע לנסיעה השלווה שלך. טיפול קפדני זה דורש הרבה יותר – מדובר במעקב אחר לוח זמנים עקבי ויעיל לתחזוקה, הכרת כמה עצות DIY של מומחים והבנת השימוש בכלי אבחון מתקדמים.

כיצד מטפלים בשלבקת חוגרת?

שלבקת חוגרת הידועה גם בשמה: הרפס זוסטר, היא למעשה זיהום ויראלי אשר גורם לפריחה כואבת של שלפוחיות בצד אחד של הגוף. שלבקת חגרת נגרמת מאותו

כל מה שאופנוען חייב

אם יש לכם אופנוע חדש, אתם בוודאי יודעים שבכדי לרכוב עליו בצורה בטוחה ונוחה, עליכם לרכוש ציוד רכיבה שיאפשר לכם לעשות זאת בצורה הטובה והנוחה