תרופות להפרעות קשב וריכוז בילדים: כל מה שאתם צריכים לדעת

הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בקושי לשמור לאורך זמן על מיקוד, הסחות דעת מרובות, קושי בוויסות רגשי, התנהגות אימפולסיבית לעיתים, ועוד. למרבה הצער, אצל ילדים היא מלווה אל פעם גם בבעיות התנהגות, שהן למעשה פועל יוצא של תגובת אל הסביבה, המתקשה להכיל אותם. הטיפול בתופעה אינו חייב לכלול תרופות, ובהחלט קיימות התערבויות כגון הדרכת הורים וטיפולים התנהגותיים לילדים, שיכולים להועיל מאוד. עם זאת, לא פעם הבחירה היא כן לתת לילד תרופה להפרעת קשב וריכוז, כאשר ישנן תרופות מרשם ולצידן תרופות ללא מרשם שהן בגדר תוספי תזונה.

 

תרופות מרשם להפרעת קשב וריכוז

באופן כללי, תרופות להפרעת קשב הן ממריצים. אמנם, הדבר נשמע מוזר ופרדוקסלי – לתת לילד תרופה ממריצה כאשר הבעיה היא שאינו יכול להתמקד ולהירגע, אבל זה עובד. מדובר בתרופות כגון ריטלין, קונצרטה, אטנט, אדרל, פוקלין, דיטרנה, סטרטרה ועוד. תרופות אלו מחולקות למספר משפחות ויש להתאימן באמצעות נוירולוג, פסיכיאטר ורופא המשפחה לכל ילד, תוך בדיקת ההשפעה עליו. חשוב לציין כי לעיתים גם קיימות תופעות לוואי לתרופות. למשל, ריטלין היא תרופה וותיקה הנחשבת ליעילה מאוד, אך תופעות הלוואי שלה יכולות לכלול תיאבון מוגבר או חוסר תיאבון, כאבי בטן וכבי ראש, הגברה של התסמינים כשהתרופה מפסיקה להשפיע, קושי לישון, דכדוך ועוד.

ישנן תרופות שבהן השחרור של החומרים הפעילים הינו ממותן יותר, כך שההשפעה יותר מתונה ונמשכת לאורך זמן, גם לכל אורך יום הלימודים. גם תופעות הלוואי בתרופות אלו, כמו אטנט, נוטות להיות קלות יותר. ואולם, גם כאן צריך לבחון את התאמת התרופה לילד, למשל בכל הקשור לפעילותה של בלוטת התריס, ללחץ הדם שלו ועוד.

 

תרופות להפרעת קשב וריכוז ללא מרשם

כאמור, ישנם גם תוספי תזונה שחלקם נמצאו יעילים במידה מסוימת להפרעת קשב וריכוז. למשל, חומצות השומן ממשפחת אומגה 3 נמצאו ברמות יחסית נמוכות בדם של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. במחקרים שנערכו לאורך השנים נמצא כי שילוב של אומגה 3 בתזונה שלהם יכול להפחית במידה מסוימת את התסמינים. יש לציין כי את חומצות השומן האלו ניתן לקבל לא רק מתוסף, אלא גם מדגים ומקורות נוספים.

דוגמא נוספת היא פוספטידיל סרין, חומר המשפיע על מערכת העצבים, על חילופי האותות שלה ועל החילוף החומרים, וכן על חלבונים במוח ועל תהליכים הקשורים בהתנהגות ולמידה. יש מחקרים המעידים על כך שגם החומר הזה עשוי להועיל להפחתת התסמינים של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

שירות לקוחות

טלפון התמיכה הטכנית של הוט: כל מה שאתה צריך לדעת

הוט תקשורת וטלוויזיה היא ספקית מובילה של שירותי תקשורת ובידור בישראל. כלקוח, אתה עלול להיתקל בבעיות טכניות הדורשות סיוע מצוות התמיכה שלו. במאמר זה נסקור את כל מה שאתה צריך לדעת על שירות התמיכה הטכנית של Hot.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

אלרגיה

פריחה אלרגית בעור-כל מה שרציתם לדעת

התמודדות עם פריחה אלרגית בעור יכולה להיות חוויה מאתגרת ומתסכלת. הכתמים האדומים והמגרדים המופיעים על העור עלולים לגרום לאי נוחות ומבוכה, להשפיע על הרווחה הפיזית והרגשית כאחד. הבנת הסיבות והגורמים לפריחה אלרגית בעור היא חיונית בניהול וטיפול במצב זה ביעילות.

שיער

מניעת קשרים בשיער – איך לשמור על השיער מסודר כל הזמן

האם אי פעם הרגשת את התסכול של התמודדות עם קשרי שיער שנראים כאילו נוצרו משום מקום? הסבכים הזעירים והעקשניים האלה לא רק גורמים לאי נוחות, אלא גם יכולים להיות הגורם העיקרי לקיומו של השיער, מה שמוביל לשבירה ולאובדן ברק. בשגרת היומיום הסואנת שרבים מאיתנו מנהלים, שמירה על שיער מסודר וללא קשרים יכולה להרגיש כמו חלום רחוק. עם זאת, ההשפעה של קשרי שיער חורגת מעבר לאסתטיקה גרידא; הם מדברים כרכים על הבריאות הבסיסית והטיפול של התלתלים שלנו. על רקע המצב השעיר הזה, אנו מתעמקים בתחום טיפוח השיער, חוקרים את המורכבויות של מניעת קשרים ושמירה על שיער חלק וניתן לסידור בכל עת. הצטרפו אלינו כשאנחנו חושפים את הסודות למנעולים זורמים ללא רבב, חולקים טיפים וטריקים שישנו את שגרת טיפוח השיער שלכם לנצח.

ביגוד טקטי: פונקציונליות ונוחות לכל משימה

ביגוד טקטי הוא סוג של לבוש מתקדם שתוכנן במקור לשימוש צבאי ומשטרתי, אך בשנים האחרונות הפך פופולרי גם בקרב אזרחים. מטרתו העיקרית היא לספק נוחות, גמישות ופונקציונליות מרבית בתנאי שטח מאתגרים ובמצבים הדורשים זריזות ותנועה חופשית.