"מתווה הגז - החלטה מודעת של הממשלה להעשיר את חברות הגז במיליארדים רבים"

14 באוגוסט, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה לשינויים במתווה הגז שהוצגו אתמול על ידי ראש הממשלה ושר האוצר. מתוך דבריה:

"שלי: הקשבתי עכשיו לפרופ' ששינסקי ואני רוצה להגיד בעדינות שלא תהיה תפארתו לא על הראיון הזה ולא על המעורבות שלו במתווה הזה. אפילו בראיון איתך היו כל כך הרבה סתירות פנימיות. הוא אמר בכזו נחישות שלמדינה יש זכות לשנות מדיניות פיסקלית כפי שהמדינה הכניסה בשעתו את התיקונים של ועדת ששינסקי, אבל זה בדיוק מה שקורה – המדינה ל-10 שנים מתחייבת לא לבצע שום שינויים במדיניותה. זו התחייבות ששום מדינה דמוקרטית מעולם לא העניקה לחברה עסקית. אין דבר כזה בתולדות הכלכלה האנושית. מדובר בכשל מאוד גדול, מאוד חמור, שגם לא יעמוד במבחן בג"צ. אתמול שטייניץ התרברב כאילו הם הצליחו להוציא מאותו סעיף יציבות התחייבות שהכנסת לא תחוקק חוקים. באמת, תודה רבה. אני ממש זקוקה להתחייבות של שטייניץ שיגיד לי אם אני יכולה לחוקק חוקים או לא יכולה לחוקק חוקים. לכן כאן יש גם פגיעה מאוד אנושה בדמוקרטיה ובמדינה כריבון, והמדינה לא נהגה כאן כריבון בעל עוצמה שקובע כללים וקובע חוקים.
גולן: אבל האם מה שהכריז זה באמת מה שאמר אתמול ראש הממשלה לפני שהוא הלך באמצע מסיבת העיתונים, שהאזרחים, אנחנו, נרוויח מאות מיליארדי שקלים לצרכים חברתיים, תרבותיים וחינוכיים במדינה בשנים הקרובות? זה בעצם העניין. יבוא המון כסף לטובת אזרחי המדינה גם בדורות הבאים.
שלי: שים לב, הוא לא אמר מאות מיליארדים, הוא אמר מאות מיליונים.
גולן: אני שמעתי מיליארדים, אבל אוקיי.
שלי: אם הוא אמר מאוד מיליארדים אז מדובר בהגזמה פראית עד כדי בדיה, אבל אני שמעתי מאוד מיליונים ולא סתם מאות מיליונים. בוודאי שאנחנו צריכים לקבל משהו. תודה רבה באמת שאנחנו נקבל קצת מיסים מאותו משאב טבע ששייך לכולנו וחברות הגז עושות עליו רווחי עתק. המיסים שאנחנו נקבל זה דבר מובן מאליו. אגב, הוא לא היה מובן מאליו. אנחנו כפינו בשעתו את הקמתה של ועדת ששינסקי, נאבקנו גם על זה וגם על זה ראש הממשלה התנגד בתחילה. אבל בסופו של יום אנחנו נשארים עם מונופול רב עוצמה של חברות פרטיות, דבר שלא היה בתולדות המדינה. אין תיעוד ולא היה מצב שבו גורם עסקי פרטי לחלוטין עם תמריץ אחד ויחיד – לעשות הרבה כסף – שלט במשאב כל כך משמעותי ובסיסי שקובע את כל חיינו. דבר נוסף, המחיר. אין פיקוח על המחירים. חייבים להבין את זה, אריה. אין פיקוח על המחירים. מחיר הבסיס הוא 5.1 דולר.
גולן: אבל הצליחו להוריד את המחיר אל מתחת לחמישה דולר.
שלי: אתה יודע, זה ממש סיפור העז. קבעו מחיר מטורף, ירדו באיזה חצי דולר, ועכשיו אין שום מניעה שהמחיר הזה יאמיר כי יש נוסחת הצמדה של אחד פלוס המדד האמריקאי. על פי הדו"ח של רשות החשמל ועל פי דו"חות נוספים המחיר גם יכול לעלות לשבעה דולר או לשמונה דולר ליחידת אנרגיה, ולמדינה לא יהיה מה לעשות. היא לא תוכל לפקח על המחיר גם כשהם ישתוללו ויתפרעו מפני שהיא ויתרה על הכוח שלה.
גולן: איך את מסבירה שגם קרנית פלוג, שאת מאוד תמכת בה לתפקיד נגידת ישראל, תומכת במתווה הזה?
שלי: אני חושבת שיש כאן הנחייה מאוד ברורה. קרנית פלוג לא מספיק חזקה כדי להציג עמדה אחרת. שני רגולטורים מאוד חזקים, מאוד מיומנים, מאוד מקצוענים – דיוויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, ואורית פרקש, יו"ר רשות החשמל – נערף ראשם בברוטליות בכיכר העיר בגלל שהם נתנו עמדה מקצועית שונה. אני חושבת שהמערכת מקבלת את המסר: תשתוק, תתיישר עם הקו השערורייתי והחרפתי של הממשלה ושל חברות הגז, וקשה להבין איפה זאת נגמרת וזאת מתחילה, או שלחלוטין תעוף ותודח בבושת פנים. זה מסר שהוא מאוד מסוכן גם לעניינים רבים אחרים.
גולן: מה בתוכניתך לעשות עכשיו? כל הסכוים שזה יעבור בכנסת כי גם ישראל ביתנו תתמוך במתווה, אולי גם ח"כים במפלגות נוספות, אפילו מהאופוזיציה ואחרי זה זהו, זו עובדה מוגמרת.
שלי: קודם כל, אנחנו מתכוונים כמובן להשתמש בכל הכלים הפרלמנטריים, החוקתיים, הציבוריים, לגייס את הציבור. אני רוצה לנצל את ההזדמנות, אריה, ולקרוא לשר האוצר כחלון ולשר הכלכלה דרעי – אתם נבחרתם בהבטחות חברתיות מרחיקות לכת לשקופים, לעובדים, למעמד הביניים, לאזרח הפשוט. אתם לא יכולים, בין אם באופן פסיבי ובין אם באופן אקטיבי, לתת יד ולהיות חלק ממשלת יוקר המחייה. ההחלטה הזאת בעניין הגז היא הכי דרמטית למחירים שאנחנו נשלם על הכל – על חשמל, על מים, על מוצרים.
גולן: דווקא נתניהו אמר שזה יוריד את יוקר המחייה.
שלי: אין לי מילה אחרת אלא להגיד שמדובר בשקר וכזב. אני ממש מתנצלת על חוסר העידון. אפילו ועדת המחירים הממשלתית של משרד האנרגיה ומשרד האוצר קבעה שגם ב-3.7 דולר ליחידת אנרגיה החברות עדיין יוכלו להרוויח המון כסף, אבל גם הציבור ישלם הרבה הרבה פחות חשבון חשמל, מים, מוצרים ויוקר המחייה ירד בצורה משמעותית. כאן יש בחירה מודעת של הממשלה להעשיר את נובל ואת תשובה על חשבון הציבור במיליארדים רבים מאוד. שום סוכריה או חרוזים צבועניים שכחלון ודרעי יחלקו לציבור לא ישוו בעוצמה שלהם למחיר הכבד שאנחנו נשלם על ההסכם החרפתי הזה."

להאזנה לראיון המלא: