"תגלית הגז במצרים - סיבה מספיק טובה לעצור את מתווה הגז ולהתחיל לחשוב בהיגיון"

31 באוגוסט, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הערב של רשת ב', "היום הזה" עם יוסי הדר, והתייחסה לתגלית הגז הגדולה במצרים ולהשלכות על אישור מתווה הגז בישראל. מתוך דבריה:

"הדר: שמענו את התגובה של שטייניץ על גילוי הגז בהיקפים אדירים לחופי מצרים – ישראל ישנה בעמידה. אני מניח שהצד הזה עוד יאמר שאנחנו צריכים להזדרז כדי להקדים ולייצר לפני מצרים ולפני איראן. אז אולי באמת הגיע הזמן לפעול?
שלי: זאת שאלה?
הדר: כן, זו שאלה. הצגתי את הצד שכנגד.
שלי: הבנתי. קודם כל אני רוצה להזכיר שסעיף 52, אותו סעיף שהממשלה מבקשת להפעיל מנימוקים ביטחוניים ומדיניים, קורס לחלוטין בגלל התגלית הזאת. עיקר הנימוקים המדיניים והביטחוניים היו הברית האסטרטגית עם מצרים והצורך של מצרים בגז ישראלי – אגב, מצרים לא התכוונה מלכתחילה להשתמש בזה לצרכים שלה. זו הייתה תחנת מעבר של חברה אחרת לייצוא לספרד ולארצות אחרות. זה הנימוק כבד המשקל המדיני-בטיחוני, שהוא הסיבה היחידה להפעיל את אותו סעיף 52 החריג מאוד שמעולם לא הופעל בתולדות המדינה. כבר המדינה תצטרך לארוז מחדש את הטיעונים הקלושים שליוו את עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים.
דבר נוסף יוסי, ואני חושבת שכל אחד יבין עכשיו על מה אני מדברת, אם אכן יש המון המון גז לחופי המזרח התיכון ותתחיל כאן תחרות איזורית, המחירים מן הסתם יצנחו.
הדר: אבל אולי כדי שאנחנו נתחרה ביתר הצלחה אנחנו צריכים להקדים ולייצא את הגז, לא?
שלי: קודם כל, אנחנו לא מתחרים עם אף אחד על ייצוא. זה דבר ראשון. אנחנו מתחרים על דבר אחד. אנחנו רוצים גז בזול לתעשייה הישראלית ולהורדת יוקר המחייה בישראל. הייצוא הוא עניין שולי לחלוטין. קודם צריך להבטיח את גורלו של משק האנרגיה הישראלי ואחר כך להתחיל לייצא. לכן אנחנו לא בתחרות עם אף אחד, ואם תהיה תחרות והמחירים יצנחו – תאר לך כמה מטורף יהיה אם אנחנו עכשיו נסגור חוזים עם פסקת יציבות ל-10 שנים, חוזים במחירים מופקעים, מחירים מאוד גבוהים גם לתעשייה וגם לצרכן הפרטי בקצה, כשמסביב כולם יחגגו עם מחירי גז זולים ואנחנו ניתקע ל-10 שנים כי חתמנו בהיסטריה עם חברות פרטיות. לכן באמת זו סיבה מספיק טובה לעצור את המתווה הזה ולהתחיל לחשוב קצת בהיגיון."

להאזנה לראיון המלא: