שלי על תגלית הגז במצרים: "הטיעון המרכזי בעד המתווה נשמט תחת רגליהם של ראש הממשלה ושותפיו. אין הוכחה טובה מזאת שצריך לגנוז את המתווה."

1 בספטמבר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "לילה כלכלי" עם גדי סוקניק בערוץ 10, והתייחסה להשלכות של תגלית הגז הגדולה במצרים על המאבק כנגד מונופול הגז בישראל. מתוך דבריה:

"סוקניק: את מסירה את ההתנגדות שלך עכשיו ותצטרפי לקוראים לחתום סוף סוף ומהר על מתווה הגז הישראלי, כפי שהוא קרוי?
שלי: אני מניחה שאתה שואל את זה באירוניה, גדי. אני מניחה שאתה זוכר שהנימוק העיקרי לאותו הפעלת סעיף 52 שמתיר מונופול פרטי באופן חסר תקדים היה מסיבות ביטחוניות ומדיניות, כשבראשן היחסים האסטרטגיים עם מצרים שמאוד זקוקה, לכאורה, לגז שלנו. גם זה לא היה נכון, מצרים היא רק תחנת מעבר לייצוא לאירופה, אבל עכשיו הטיעון המרכזי בעצם נשמט תחת רגליהם של ראש הממשלה ושותפיו. אין הוכחה טובה מזאת שצריך לגנוז את המתווה לאלתר, ולא רק לא להביא אותו להצבעה ביום רביעי.
סוקניק: לא חבל על הגז שישאר בקרקעית הים?
שלי: תאר לעצמך עכשיו שיעבור המתווה הזה ויחתמו על חוזים ל-10 שנים עם שותפות פרטית במחירים מופקעים וגבוהים מעל ומעבר לכל פרופורציה. בכל האיזור שלנו תהיה תחרות, מחירי האנרגיה יוזלו בצורה מאוד דרמטית, ורק אנחנו, המטומטמים, נישאר תקועים עם מחירים מטורפים בשביל לצ'פר את נובל אנרג'י ואת תשובה. הרי אין בזה גם היגיון כלכלי. יש לנו גז במאגר תמר ל-15 השנים הקרובות כולל לייצוא לירדן ולייצור לרשות הפלסטינית, אם מדברים על טעמים מדיניים.
...
כרגע פשוט להמשיך את ההתקשרויות הקיימות, לפקח על המחירים, לנסות להתמודד עם המונופול הזה ולפרק אותו, ולעשות את כל מה שהיה אפשר לעשות גם קודם."

לצפייה בראיון המלא: