"משהו מסריח בממלכת הגז. התנהלותו של שר האוצר כחלון שערורייתית"

7 בספטמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה למתווה הגז הממשלתי המובא היום להצבעה בכנסת וכן לחזרתו של עמיר פרץ למפלגת העבודה ולבחירות הצפויות על הנהגת המפלגה. מתוך דבריה:
"גולן: אומר ראש הממשלה שאם עסקת הגז תאושר, למרות שאין לזה משמעות פורמלית, הציבור יראה שבעצם מתווה הגז עבר בכנסת. את מסכימה?
שלי: העם יראה שיש לו ראש ממשלה שעובד בשביל אינטרסים של קומץ אנשים מאוד עשירים, לטובת האינטרסים של חברות פרטיות, ונגד באופן הכי חמור ובוטה האינטרס של הציבור. אריה, הנימוקים שממילא היו כוזבים מההתחלה להעביר את אותו סעיף 52 שמאפשר מנימוקים מדיניים וביטחוניים לאפשר עסקת גז ששמה את הגז בידיים של מונופול במחירים מופקעים על חשבון הציבור – מלכתחילה זה היה חלש וקלוש, אבל עכשיו, אחרי שנמצא מאגר הגז לחופי מצרים, כל הטיעונים של המסמך של המועצה לביטחון לאומי ושל ראש הממשלה פשוט קורסים כמו מגדל קלפים. כל זה לא מפריע לראש הממשלה לדבוק בעקשנות ובחוסר קשב לגמרי למציאות שמתרחשת סביבו במתווה שיוצר את המונופול הגדול ביותר במדינת ישראל אי פעם, הפרטי כמובן, בידיים של תשובה ושל נובל אנרג'י.
גולן: אבל את מודעת לכך שנובל אנרג'י כבר איימה ושלחה לפה שני בכירים כדי להודיע לישראל שאם המתווה הזה לא יאושר כפי שהוא אנחנו ניגרר לבוררות בינלאומית וזה יעלה מיליארדים?
שלי: נו, אז מה? חברה פרטית מאיימת כי הולכים לנגוס לה קצת ברווחי העתק המטורפים שלה וראש הממשלה מתקפל בפחדנות? איך נשמע כדבר הזה? זה ראש ממשלה שמנהל קרב מול נשיא ארה"ב ברק אובמה, אז הוא פוחד מאיומים של חברה עסקית שאין לה קייס בכלל? נובל הרי בחיים לא תעזוב את ישראל. יותר מרבע מההכנסות שלה באות מהגז הישראלי. אין שום מועצת מנהלים בעולם שיאפשר לנובל איזה מהלך שיוציא אותה מכאן. אין  שחק לאיומים האלה, ואתה יודע מה – מאוד כואב לי שראש הממשלה כל כך קשוב וכל כך פתוח לשיחות אינסופיות, פגישות בארבע עיניים, טלפונים, שיחות ועידה לאינטרסים של הכסף הגדול.
גולן: הוא פשוט לא רוצה שהגז ישאר באדמה, בקרקעית הים.
שלי: אין שום דרך לומר את המשפט הזה באופן הגיוני. קודם כל, הגז לא באדמה. שנית, מאגר תמר יש בו גז ל-15 השנים הקרובות כולל הייצוא לירדן ולרשות הפלסטינית. כל הסיפור של לוויתן היה בשביל שהם יועילו בטובם לפתח גם בשביל לייצר גז גם למצרים. לכן מדובר בשקר, פשוט בשקר. יש לנו גז ל-15 שנים ממאגר תמר. הדבר החמור מאוד הוא שמכל העסקה הרקובה הזאת – ואת זה אני אגיד, אריה, משהו רקוב פה בממלכת הגז, משהו מסריח בסיפור הגז, וזה לא ריח של גז – בכל העסקה הזאת אין אפילו התניה להנחת צינור שני בתמר. כלומר הם מפקירים את המשק הישראלי עירום לחלוטין ופשוט שופכים המון כסף על שותפות פרטית אחת.
אני רוצה לומר מילה על שר האוצר משה כחלון. שמעתי את שי באב"ד (מנכ"ל משרד האוצר) מדבר על שקיפות של שר האוצר ועל מאבק שלו להורדת יוקר המחייה. אני חושבת שההתנהלות של שר האוצר משה כחלון בפרשת הגז היא שערורייתית.
גולן: מה היו אומרים לו היה מתערב ויש לו חבר שנמצא בתוך התעשייה הזאת?
שלי: תאר לך שהוא היה מתערב ומצביע היום נגד. הוא לא היה מוכיח לכולם שהוא לא חייב כלום לחברים שלו טייקוני הגז והוא חייב לציבור? הרי הוא אומר דבר והיפוכו. אין לנו שום חוות דעת משפטית שמונעת מכחלון להצביע. זה הוא גזר על עצמו. לכאורה באי ההתערבות שלו ובזה שהוא לא מתעסק בזה כי הוא בעל עניין, בניגוד גמור להבטחות הבחירות שלו, הוא בפועל זה שמעביר היום את מתווה הגז בעסקה משותפת עם ראש הממשלה. הוא מקבל כמה דברים, הוא נותן לראש הממשלה את מתווה הגז. העניין הוא שזה לא איזה דבר קטן תמורת דבר קטן. זה המשק שלנו לעשרות השנים הבאות, החברה שלנו, הורדת יוקר המחייה. שר האוצר היום, אם הוא נותן את ידו להעברת המתווה הזה, פוגע בסיכוי הגדול ביותר להוריד דרמטית את יוקר המחייה, ולא בגרוש וחצי.
אני רוצה גם לחשוף את המסכה מעל העמדת הפנים הזאת של הדילמה מה הסיעה תעשה. הם עוד מתייעצים, אולי הם יתנו חופש הצבעה. זה קשקוש ושקר. יש שם חברי כנסת שכבר קיבלו הנחייה להצביע בעד המתווה. אני קוראת להם לא לתת יד למהלך הזה שפוגע בציבור באופן האנוש ביותר שאפשר."
בתשובה לטענה לפיה היא ויו"ר מפגלת העבודה יצחק הרצוג מנהלים משא ומתן על בחירות לראשות המפלגה כדי לחסום את דרכו של עמיר פרץ הכחישה ואמרה: "בוא נפריד בין הדברים. קודם כל, אני לא צריכה לקיים משא ומתן חשאי עם בוז'י. אנחנו יושבים אחד ליד השני במליאה ואנחנו מדברים על בסיס קבוע. אין שום דבר חשאי בשיחות ביננו. אכן אנחנו מדברים. לסוגיית שובו של עמיר למפלגת העבודה, אני מבינה שעמיר כבר הודיע להרצוג שהוא חוזר למפלגת העבודה. אני רוצה להיות מאוד ברורה כאן – אני שמחה על החזרה של עמיר למפלגת העבודה. אני חושבת שהוא חוזר הביתה במידה רבה למקום שבאמת משקף את האידאולוגיה שלו. אני רואה בו שותף מאוד חשוב לדרך. אני מברכת אותו על החזרה שלו ואין לי יותר מילים חיוביות להגיד על המהלך הזה. בטח שאין לי כוונה לחסום אף אחד. אני רוצה גם לומר מפורשות – אני חושבת שלחסום מתמודדים חדשים מהתמודדות באמצעות כל מיני תרגילים פוליטיים כאלה ואחרים, להקדים, לאחר, לחסום להם את הדלת זה מהלך שהוא לא נכון ערכית ודמוקרטית. מי שטוב שיבוא ויתמודד על קולו של הבוחר של מפלגת העבודה. זו תפיסת העולם שלי."

להאזנה לראיון המלא: