שלי לנתניהו לאחר נאומו: "קח אחריות - קבע עכשיו פגישה עם אבו-מאזן. מצפה מראש הממשלה שיפעל להפסקת גל הטרור ולא יתגושש עם חברי כנסת."

13 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "הערב בשש" עם מרב מילר בערוץ הראשון, והתייחסה לנאומו של ראש הממשלה נתניהו בפתח מושב החורף של הכנסת, לאפשרות הצטרפות המחנה הציוני לממשלה, לגל הטרור שחווה ישראל בשבועות האחרונים ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"מילר: בימים כאלה של טרור, האם זה לא הזמן כן לתת יד לממשלת נתניהו ולחזק אותה בדמות הצטרפות לממשלה?

שלי: אני חושבת שזה פשוט לא רלוונטי. המפלגה שלי מחזקת את כוחות הביטחון, את צה"ל, את השב"כ, את המשטרה, את השוטרים שמגלים גילויים של חירוף נפש של ממש. בעניין הזה אנחנו לא זקוקים להרשאה מנתניהו, ובוודאי שהמאבק בטרור הוא אינטרס ומטרה נעלה כדי להגן על חיי אדם. אנחנו נמצאים בסיטואציה שבה יש אובדן שליטה מוחלט של הממשלה על מה שמתרחש, ועם כל הצעד שבדבר – חייבים להודות שגם כוחות ביטחון מוכשרים ומצוינים כמו שיש לנו לא יכולים למנוע פיגועי בודדים. אין אפשרות. גם המודיעין הטוב ביותר לא יכול לחזות ולהיכנס לליבו ולראשו של מי שיוצא בבוקר ומחליט לבצע פיגוע. זו תוצאה של אווירה מאוד מתלהמת וקשה. במצב כזה, שבו אזרחים ישראלים פוחדים לצאת אל הרחוב מידי יום ביומו, מצב שראש הממשלה בנימין נתניהו מאז ומעולם התיימר להיות הטוב, הבקיא והמיומן ביותר בטיפול בו – במצב כזה לא מספיק להדק את הפעילות של כוחות הביטחון. אין מה לעשות, זה must, זה הכרחי, חייבים לפעול בנחישות –
מילר: את תומכת בצעדים שמקדמת ממשלת נתניהו, כמו למשל החמרה בענישה וקביעת עונשי מינימום למיידי אבנים ומסיתים?
שלי: מדובר בקשקוש מוחלט. שום החמרת ענישה למיידי אבנים לא תועיל במאבק בטרור. זה כל מיני גימיקים להסחת דעת כדי להראות שהם עושים משהו. כל בר דעת מבין שזה לא ישים קץ לגל הטרור. אני רוצה להדגיש: עבודה מופלאה של כוחות הביטחון לא מספיקה. ראש הממשלה הוא לא קצין בצבא. יש לנו קצינים מצוינים שיעשו את העבודה. ראש הממשלה הוא מנהיג מדיני. הוא נבחר ע"י ציבור בישראל כדי להוביל מהלכים מדיניים. חייב להיות ערוץ מדיני במקביל לעבודה של כוחות הביטחון. אין רק עבודה של צבא בלי ערוץ מדיני. עכשיו, ראש הממשלה הוא איש ימין, הוא לא מאמין בערוץ המדיני שאנחנו מאמינים בו – שיגיד מה התוכנית שלו, מה החזון שלו, מה הוא מתכנן לנו, מה התוכנית המדינית, איך הוא מתקשר עם אומות העולם בקשר למה שמתרחש כאן, איזה מגעים יש לו עם יו"ר הראשות הפלסטינית שהוא יודע היטב היטב, הוא יודע הרי, שבלעדיו המצב היה הרבה יותר גרוע. אני רוצה לשמוע את החזון של נתניהו.
...
מילר: מה דעתך על ההכרזה הזו שלו (של נתניהו) על המוצדקות של לפתוח בחקירה כנגד חנין זועבי?
שלי: אני חושבת שזו בושה וחרפה שראש ממשלה שראש ממשלה במדינה שנמצאת תחת גל טרור מתעסק עם אחרונת חברי הכנסת. זה לא לכבודו, זה מראה על נואשות, מראה על מצוקה. אני ישבתי היום נדהמת בזמן הנאום של ראש הממשלה, שחצי נאום הוקדש לחנין זועבי ובאסל גאטס. שישלח חבר כנסת מן השורה ממפלגתו שהוא יעשה את העבודה הזאת. הרי זה ממש מופרך. זה הפתרון? לעמוד ולדבר חצי שעה נגד שני חברי כנסת, שאגב התבטאויותיהם מקוממות ואני חושבת שיש על זה קונצנזוס מוחלט? ללכת למחנה המשותף הנמוך ביותר?
מילר: זה לא מופרך שחברת כנסת מקבלת במה ומסיתה וקוראת לאינתיפאדה כשהיא נבחרת ציבור וחברה בפרלמנט הישראלי?
שלי: מופרך, מופרך, חמור, ואני מצפה מראש הממשלה שלי שינקוט צעדים להפסקת גל הטרור ולא יעמוד ויתגושש עם חברי כנסת. זה לא לכבודו, זה לא לכבודנו. זה מראה, אתה יודעת על מה? זה מראה שאין לו שום תוכנית סדורה. אני קוראת לראש הממשלה – את יודעת מה? בואי נלך הכי רחוק. שעכשיו יקבע פגישה עם אבו-מאזן. שיפגשו שני המנהיגים האלה וירגיעו יחד את הרוחות. יש לו אחריות, לראש הממשלה. זה לא משחק. הוא לא יכול לעמוד ולהתנצח עם אחרוני חברי הכנסת. יש לו אחריות לגורלה של מדינת ישראל ולביטחון אזרחי מדינת ישראל. נתניהו הוא זה שתמיד אמר שהוא חזק מול החמאס והוא ידע להתמודד עם הטרור. יש כאן אוזלת יד וחולשה נוראה, ואני מצפה ממנו לקחת אחריות ולהפסיק לשפוך שמן על המדורה – אלא בדיוק ההפך, להרגיע את המצב ולייצר איזה מסלול מדיני שיחזיק קצת את התקווה לאנשים וימתן את גל הטרור.
מילר: יש מסלול מדיני? יש עם מי לדבר בצד השני? עם אבו-מאזן שאומר מעל בימת האו"ם שלא יקיים הסכמים עם ישראל ולא מגנה את הפיגועים הרצחניים?
שלי: הציפיות שלי הן קודם כל מראש הממשלה שלי. הוא צריך לקחת את המצב הנתון שיש ביד, על מגרעותיו ועל יתרונותיו, ולפעול איתו על המציאות. אני רואה פשוט אפס פעולה. מה לעשות, כוחות הביטחון הישראלים מתקשרים עם כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. זה לא סוד. יש תקשורת טובה, יש שיתוף פעולה, יש ניסיון להרגיע את הרוחות גם בצד השני. יכול להיות שזה לא הזמן המתאים להגיד את הדברים האלה כי יכול להיות שהציבור רוצה לשמוע דברים קצת יותר מתלהמים, אבל אני מצפה מראש הממשלה – ואנחנו גם לא בקמפיין בחירות – תרגיע, אדוני ראש הממשלה. אפשר להוריד את מפלס העימות מול הרשות הפלסטינית ולנסות לחשוב על מה עושים. אז כן, להיפגש עם אבו-מאזן. כן, להעלות את ההידברות. אנחנו גם עדים לתהפוכות במזרח התיכון, ואנחנו רואים ציר שהולך ומתחזק של מדינות מתונות במזרח התיכון עם אינטרסים משותפים וישראל היא חלק מהציר הזה. צריך להשתמש בציר הזה, למנף אותו להידברות, לתת איזו תקווה ולהפסיק את הייאוש ואת ההסלמה ואת הסיטואציה הזאת שגורמת לאנשים פשוט לקום בבוקר ולעשות פיגועי טרור. במקביל, כמובן, להתמודד איתם ביד קשה של כוחות הביטחון – אבל זה לא מספיק."

לצפייה בראיון המלא: