שלי בדיון על גבולות השיח באינטרנט: "יש להיזהר מחקיקת יתר שלא תעמוד בסופו של דבר בשירותו של החלש"

13 באוקטובר, 2015

שלי השתתפה בדיון בועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בנושא "גבולות השיח האינטרנטי", וביקשה להזהיר את חברי הכנסת מחקיקת יתר בזירת האינטנרט. מתוך דבריה: "אני מאוד חוששת מהשיח המופרז על חקיקה, בלי שום קשר לזה שפשוט עלולה להיות כאן פגיעה בכל היתרונות המדהימים והנפלאים של הרשתות החברתיות – זרימת מידע, היכולת של החלש. הרבה פעמים זה הכלי של החלש, שלא מצויד בכלים, שאין לו עיתון משלו, שהוא לא בעל הון, שהוא לא יכול ללכת ולתבוע את עלבונו... אותי מאוד מטריד שאנחנו נחוקק חקיקה כזאת שבסופו של דבר לא תעמוד בשירות החלש, אלא תעמוד בשירות החזק. זו הסכנה של החקיקה הזאת."

לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים:

ח"כ שלי יחימוביץ':

אני רוצה להתייחס לאובר-חקיקה בכל מה שקשור לרשת. אני חושבת שאנחנו צריכים להיות מאוד זהירים בעניין הזה. אני רוצה גם לשים את הדברים בפרופורציה. כל התופעות האנושיות, הפליליות, המסוכנות שתוארו כאן ויוחסו לרשת היו קיימות גם לפני הרשת. פיגועי טרור היו לפני שהיו רשתות חברתיות. ראש הממשלה יצחק רבין נרצח והיה קורבן להסתה לפני שהיו רשתות חברתיות ואמיל גרינצוויג נרצח לפני 30 שנה על רקע הסתה בלי רשתות חברתיות. בוליינג (בריונות) היה, אונס קבוצתי היה ואנשים התאבדו גם לפני הרשתות החברתיות.
איכשהו מצאנו לעצמנו איזה נתיב קל לכל הרוע והחולי של החברה, הרשתות החברתיות. אני אגיד יותר מזה. הרבה פעמים, הרשתות החברתיות הן התרופה ולא המחלה. ההסתה האיומה, למשל, שהייתה ערב רצח רבין לא טופלה בכלל והיא לא הייתה נראית כי ערוצי הטלוויזיה החליטו שההסתה הזאת לא מעניינת את הציבור והיא לא דווחה ולא שודרה. היום אנחנו ערים לסוגיה הזאת. אפילו אלנבי 40 – לא היה נודע שהמעשה הנורא הזה קרה אלמלא הרשתות החברתיות. לא היה נוצר שיח חברתי, לא היה גינוי, לא הייתה הסתייגות. צריך לזכור את זה. התאבדויות של בני נוער היו למרבה הצער והכאב גם קודם. היום הרבה פעמים דווקא השימוש ברשת מאפשר לזהות. זה מקום שבו אתה צועק את הצעקה שלך, ואז אתה בא ואתה מציל את הילד.
אני מאוד חוששת מהשיח המופרז על חקיקה, בלי שום קשר לזה שפשוט עלולה להיות כאן פגיעה בכל היתרונות המדהימים והנפלאים של הרשתות החברתיות – זרימת מידע, היכולת של החלש. הרבה פעמים זה הכלי של החלש, שלא מצויד בכלים, שאין לו עיתון משלו, שהוא לא בעל הון, שהוא לא יכול ללכת ולתבוע את עלבונו. זה המקום לומר את העלבון שלו. זה מקום שהוא מאוד חשוב. אותי מאוד מטריד שאנחנו נחוקק חקיקה כזאת שבסופו של דבר לא תעמוד בשירות החלש, אלא תעמוד בשירות החזק. זו הסכנה של החקיקה הזאת.
למשל, חוק לשון הרע. מי יכול ללכת, לשלם לעורך דין, ללכת לבתי משפט כדי לתבוע את עלבונו? אנשים מאוד עשירים או תאגידים. מורה שהתלמידים העליבו אותה לא יכולה להרשות לעצמה את המסלול הזה בכלל, וכך כל אדם חלש שכבודו נגזל ברשת. וגם, למשל, יש עכשיו חוק של עופר שלח, הצעת חוק – חוק הזכות להישכח מגוגל. אני רוצה לצטט את ג'ון אוליבר שאמר: 'כל חוק שמציעים, תחשוב את מי הוא ישרת. האם הוא ישרת פדופילים?' וכאן, בהקשר הזה, מי יבוא עם אסמכתא מבית משפט כדי למחוק את עברו ברשתות החברתיות? רק אנשים בעלי אמצעים.
לכן אני, בניגוד לרוח היום הזה שיש בו איזו אוריינטציה של בואו נחוקק עוד ועוד –
היו"ר אורי מקלב:
בכל מקרה ההצעה, אבל אלטרנטיבה - ?
ח"כ מיכל רוזין:
לא, ממש לא, לא היית פה. היה פה עמדות שונות לחלוטין.
ח"כ שלי יחימוביץ':
לא, אני יודעת. הדיון פה היה מצוין. אני יודעת. לכן גם –
היו"ר אורי מקלב:
בכל אופן, שלי –
ח"כ שלי יחימוביץ':
לכן גם באתי לחדר הזה. כן, כן, אני יודעת –
היו"ר אורי מקלב:
אנחנו מצפים לשמוע ממך בכל אופן איזה משהו, כן, שמתמודד עם הבעיה, אני אומר – ילחם עם הבעיה. יש בעיות, נכון שיש בכל מקום. נגד הסתה כזאת שהייתה פעם ניסו להתמודד, מנסים להתמודד. הוקיעו את זה בצורה כזאת, הוציאו את זה מחוץ לקונצנזוס, הפסיקו דברים.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אדוני יו"ר הועדה, אני לא מרגישה צורך לומר את זה כיוון שזה נאמר כבר בצורה כל כך נרחבת היום, שאני מנסה להגיד –
היו"ר אורי מקלב:
לעשות את הבלאנס.
ח"כ שלי יחימוביץ':
את הצד השני, כן, וגם להגיד את הדבר הפשוט שכיוון שכל הדברים האלה הם עבירות פליליות לפי חוק העונשין, אז כל הכלים שקיימים כלפי עבירות פליליות קיימים גם כאן. חקיקה נגד גזענות, נגד הסתה, כל דבר אפשרי. הכלים הפליליים הקיימים יכולים לשרת אותנו גם ברשת. לא נוצר כאן יקום חדש עם כללי מוסר חדשים. כללי המוסר שמנחים אותנו ומה שאנחנו דוחים מאיתנו כלא נורמטיבי, כפלילי, כמסוכן – קיימים גם ברשת. נוצרה זירה חדשה, ובזירה הזאת להערכתי אנחנו צריכים להמעיט בחקיקה לצרוך הזירה הזאת כי יבואו עוד זירות חדשות שלא למדנו עליהן והמוסר האנושי לא ישתנה. אני מוצאת, כבר פירטתי את הדברים החיוביים, את המניעה ואת התרומה לשיח – גם לשיח הפמיניסטי. התרומה לשיח הפמיניסטי של הרשת, למרות שיש שם לפעמים התבטואיות שוביניסטיות מצמררות, אבל מצד שני נוצר דיון ויש נראות. לדעתי הרשת הקפיצה את הדיון הפמיניסטי למקומות מאוד טובים וחדשים, ועוד כן הלאה וכן הלאה.
אלה דברי בהקשר הזה.