"אסייע בכל כוחי לאוצר להעביר את חוק ששינסקי 2"

15 באוקטובר, 2015

בהודעה לעיתונות אמרה שלי כי תסייע לאוצר להעביר כלשונו את חוק ששינסקי 2, העוסק במס על משאבי הטבע שאינם גז ונפט, אל מול הלחצים של נציגי כימיקלים לישראל ובעלי אינטרסים אחרים:

"בכוונתי לסייע לאוצר בכל הכוח להעברת חוק ששינסקי 2 כלשונו. ההתנהלות הכוחנית והיהירה של כימיקלים לישראל בדיונים בועדת הכספים בנושא ששינסקי 2 חוצה כל גבול. אסור לעבור לסדר היום על גדודי הנציגים של כיל שמשתלטים על הועדה ועל לשכות הח"כים, על הנתונים הכוזבים והחלקיים שנמסרים, ובראש ובראשונה על השימוש הציני והאכזרי בעובדים.
היום בדיוני הועדה התגלתה חרפה נוספת: ההנהלה מאיימת בסגירת מפעל המגנזיום, למרות שהמס לא יחול על המפעל ולא ישפיע בשום צורה על הרווחיות שלו. כך מוחזקים 800 עובדים כבני ערובה לתאוות הצבע של בעלי השליטה וההנהלה.
בשולי הדברים, אציין כי גם אם זה חוקי - בכל זאת מקומם לראות שני רגולטורים בכירים, החשב הכללי באוצר (ניר גלעד) ויו"ר המחלקה הבינלאומית ברשות לניירות ערך (לייזה חיימוביץ'), מייצגים במסירות ובלהט את האינטרסים של בעלי ההון עליהם פיקחו בעבר."

במהלך דיוני ועדת הכספים היום קראה לעבר נציגי כימיקלים לישראל לאחר שאלה איימו לסגור את מפעל המגנזיום ולפטר כ-800 עובדים להפסיק להשתמש באכזריות בעובדים: "מה זאת הצביעות הזאת? תפסיקו להשתמש בצורה בוטה כל כך בעובדים. זה שקרי, זה לא נכון, זה לא קשור בכלל לסדר היום של החקיקה, וגם, אתם ידועים מה, זה גם אכזרי. זה גם אכזרי."

לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

ח"כ שלי יחימוביץ':
להערתה של ידידתי המלומדת וחברתי, חברת הכנסת זנדברג –
היו"ר משה גפני:
בבקשה. אורן, תקשיב, אורן.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני חושבת, תמר, שזה היה שגוי, כי היה רציונל מאחורי ההחרגה של הכרייה והמוצר הסופי.
ח"כ תמר זנדברג:
אני אמרתי את זה כדי לעשות נקודה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אוקיי, בסדר.
ח"כ תמר זנדברג:
העמדה הזאת צריכה להתקבל כעמדת --- כי אם נקבל את העמדה הזאת –
ח"כ שלי יחימוביץ':
שנייה, תמר.
היו"ר משה גפני:
הלאה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
בכל זאת חשוב לי לומר. הרציונל הוא שראשית מדובר במשאבי הטבע ששייכים לכלל הציבור בישראל ולכן חל עליהם דין אחר, ושנית שאת ים המלח אי אפשר לקחת, לשים במטוס ולנסוע לחו"ל, מה לעשות. לכן יכולים לאיים עלינו עד מחר ולהציג תחשיבים כאלה ואחרים. בעובדה זה משאב שהוא כאן ואי אפשר לקחת אותו. לעומת זאת, העיבוד יכול להיעשות במקומות אחרים, ולכן אני לא משוכנעת שכאן אם נבדל את המוצר השכיר מהמחצב במקרה של 'ערבה מיינס', אם זה מה שיתן את הפתרון. כן אני חושבת שיש כאן איזו הסכמה מסביב לשולחן, אני מדברת בשמי ובשם עוד כמה ח"כים שדיברתי איתם – שהמקרה של 'ערבה מיינס', אדוני היו"ר, הוא שונה. הוא שונה. אנחנו כאן היינו רוצים לקבל תשובות שיספקו אותנו, לאו דווקא בשלב הזה –
היו"ר משה גפני:
זה לא, זה לא בשלב הזה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
של להחליט שלוח הנחושת הזה הוא זהה למחצב. אני יודעת שזה לא, אבל זה כל הזמן מרחץ בכל סעיף וסעיף מהחוק.
היו"ר משה גפני:
אין ברירה אבל.
ח"כ שלי יחימוביץ':
ולכן, גפני, יכול להיות שכן האוצר צריך לבוא אלינו ולתת לנו תשובה מספקת ל'ערבה מיינס' שתכיל בתוכה גם את השקעות העבר, גם את אורך החיים של המכרה. תנו לנו תשובה מספקת שנדע שאין פגיעה.
...
ח"כ שלי יחימוביץ':
מה שאנחנו שומעים עכשיו זה חוצפה ושערורייה ובריונות. אין לי מילה אחרת להגדיר את זה. אמרו להם שיש בעיה, הם זיהו בעיה, הם באו לאוצר, האוצר היה קשור להם, הכניס תיקון בהצעת החוק שעונה לדרישות שלהם, אומרת להם כיל שבגלל הסינרגיה עדיין אין החרגה של המפעל ולכן סוגרים אותם – אבל עדיין גם אין את החוק שלגביו יש החרגה, אז מה זאת הצביעות הזאת? תפסיקו להשתמש בצורה בוטה כל כך בעובדים. זה שקרי, זה לא נכון, זה לא קשור בכלל לסדר היום של החקיקה, וגם, אתם ידועים מה, זה גם אכזרי. זה גם אכזרי.