שלי על עזיבת דרעי את משרד הכלכלה: "התנהגות תמוהה ופחדנית מצד אנשים שהבטיחו לקחת לידיהם השפעה כלכלית-חברתית"

25 באוקטובר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של גלי צה"ל, "בוקר טוב ישראל" עם אסף ליברמן, והתייחסה להודעתו של שר הכלכלה דרעי כי יעזוב את משרדו על מנת לאפשר את קידום מתווה הגז הטבעי. מתוך דבריה:
"ליברמן: כמה מילים טובות לשר אריה דרעי שמשלם מחיר אישי כדי לא לחתום על עקיפת הממונה על הגבלים עסקיים?
שלי: אני לא יודעת. לפי מה שאני מכירה מפוליטיקה, אנשים נלחמים כדי לכהן בתפקיד שרים, בוודאי כשסדר היום שלהם הוא חברתי והם מבטיחים לדאוג לציבור ולשקופים, כדי להיות בתפקיד השר וכדי לממש את כל הסמכויות שנתונות לשר ולא לוותר על הסמכויות האלה. נכון שדרעי בכך שהוא לא הסכים לחתום על המתווה ורצה להעביר את הסמכויות לממשלה עיכב את המהלך הזה, אבל אני לא מוכנה למחוא כפיים לשרים שמתחמקים מנושא שהוא הכי חברתי והכי משפיע על יוקר המחייה מכל נושא אחר כאילו מדובר היה בתפוח אדמה לוהט.
ליברמן: כן, אבל השר דרעי נמצא כן במיעוט בתוך ממשלה שרוצה להעביר את המתווה והוא אומר שאם ראש הממשלה כל כך להוט הוא לא מוכן לעשות צעד מרחיק לכת כמו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. הוא מפנה את הכיסא. לא לגיטימי?
שלי: אני מזכירה לך שהחידלון הזה וחוסר הנכונות לעסוק בנושא החברתי הכי דרמטי במדינת ישראל של שר חברתי לא מאפיין רק את דרעי. גם שר האוצר משה כחלון, שמאוד התאמץ כדי להוכיח שיש לו ניגוד עניינים והוא לא יכול לטפל בגז למרות הבטחה מפורשת ערב הבחירות שהוא הולך לפרק את מונופול הגז – היום גם הוא מעביר את הסמכויות שלי. ולמי הוא מעביר את הסמכויות, אסף? לא לשר אבי גבאי, השר לאיכות הסביבה, שהוא שר במפלגתו שיש לו אג'נדה ברורה וביקורת חריפה על המתווה, שהוא בקיא בכלכלה, אלא הוא מעביר אותו לשר התיירות יריב לוין שהוא יודע שיאשר את המתווה כמצוותו של נתניהו. אני רואה בהתנערות הזאת מאחריות קודם כל התנהגות תמוהה של אנשים שהבטיחו לקחת לידיים השפעה על סדר יום חברתי, גם התנהגות פחדנית וגם משת"פיות עם מתווה הגז. הם במו ידיהם, בעצם מעשיהם הפוליטיים מביאים לאישור מתווה שאני אשמח להגיד עליו כמה מילים על למה הוא כל כך מופרך.
ליברמן: אני חושב שהדיון הזה קצת מוצה.
שלי: אני לא בטוחה. יש לך שטיפת מוח מאוד –
ליברמן: יש משהו שאנחנו עדיין לא יודעים על מתווה הגז?
שלי: אני אגיד לך דבר נורא פשוט. הרי הסיסמה הזאת של להוציא את הגז מהאדמה כאילו המתווה יוציא את הגז מהאדמה כן הצליחה לחלחל לחלק מהציבור. אנשים אומרים שכן, נכון, את צודקת – אבל צריך להוציא את הגז מהאדמה. צריך לומר על המתווה הזה שהוא המתווה נגד הפקת הגז. המתווה הזה לא מאיץ את הפקת הגז, בדיוק להפך – זה מתווה שמשחרר את חברות הגז מהנחת צינור שני בתמר, שזה הדבר הכי דחוף והכי לחוץ לתעשייה הישראלית, זה מתווה שמעכב בעוד שנה את פיתוח לוויתן. זה מתווה שהוא מתווה להטמנת הגז באדמה, אם להשתמש בקלישאות שלהם. ובעיקר, אותו סעיף 52 שהוא סעיף חרום מדיני-ביטחוני שמעולם בתולדות המדינה לא הופעל, הנימוק להפעלה שלו הוא שהמצרים נורא צריכים את הגז ולכן צריך מהר להוציא את הגז מהאדמה, אותה קלישאה, ולתת אותו למצרים כדי לשמור על היחסים האסטרטגיים. אבל מה קרה? מאז מצאו מאגר עצום במצרים, ומצרים בכלל לא צריכה אותו והיא תפתח את הגז עוד לפני שאנחנו נפתח. לכן ברור שמדובר פשוט בשקר שנועד לשרת חברות גז, קומץ טייקונים, בעלי הון ופשוט להפקיר את האינטרסים של הציבור.
ליברמן: ואחרי שאמרנו את כל זה, זה סוף המאבק במתווה הגז? מתווה הגז הוא כבר עובדה מוגמרת?
שלי: ממש לא. אנחנו לא מתכוונים לוותר.
ליברמן: מה עוד נשאר לאופוזיציה לעשות?
שלי: נשארו הרבה דברים. גם מאבק ציבורי – הציבור כאן הוא מאוד משמעותי – גם מאבק שהוא פנים-פוליטי. אני מצפה מחברי הכנסת של 'כולנו', שמיתממים ומתחזים למי שנגד המתווה אבל בגלל שמי שעומד בראש מפלגתם מנוע מלעסוק ידיהם כבולות, אני מצפה מהם להרים יד נגד באומץ ולהפסיק לסנגר בתורה ערמומית על המתווה בכל מיני מילים חלקות. גם אל תשכח שאם הסמכויות עוברות לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי אז הוא זה שצריך להגיע לוועדת הכלכלה בראשות חבר הכנסת איתן כבל.
ליברמן: וזה מבטיח מופע פוליטי.
שלי: לא רק מופע. יש חובת היוועצות עם ועדת הכלכלה, וחובת ההיוועצות הזאת צריכה לעשות מאוד ביסודיות גם בשביל הפרוטוקול וגם לצורך עתירות לבג"צ. הדרך מאוד ארוכה."

להאזנה לראיון המלא: