שלי בערוץ 2: "אני רוצה להיות שרה, אבל לא בכל מחיר"

7 בנובמבר, 2015

שלי ישבה לשיחה עם הפרשנים הפוליטיים של חדשות ערוץ 2 - אמנון אברמוביץ' ועמית סגל - לשיחה על פוליטיקה, על הבחירות ועל מפלגת העבודה במסגרת הפינה "ביקור בית" באולפן שישי. מתוך דבריה:

"אברמוביץ': בדיוק החודש עשר שנים את בפוליטיקה. עוד לא היית שרה. את לא חושבת שהגיע הגיל להתחיל?
שלי: בוודאי שאני רוצה להיות שרה. אני רוצה לעשות את הדבר הבכיר ביותר והמשפיע ביותר שבו אוכל ליישם את השקפת עולמי כמה שיותר, אבל לא בכל מחיר, לא כאתנן ולא כתשלום.
סגל: מה שאמנון מנסה להגיד זה שעושה רושם שהאופוזיציה אצלך היא עמדה נפשית ולא עמדה פוליטית.
שלי: אני חולקת עליכם. גם בתור אופוזיציונרית פעילה אני מאוד ביצועיסטית.
סגל: אני אתרגם. סליחה שאני הולך אחורה. באולפן שישי, יאיר לפיד הגיש אותו – הוא היה ממלכתי, ואז היית בגיליו דעת בתפקיד האופוזיציה. והנה כך קרה גם הפעם. יאיר לפיד הלך ישר לכס שר האוצר בפעם הקודמת, ואז עשר שנים ארוכות באופוזיציה.
שלי: אני חושבת שההשפעה שלי על הציבוריות הישראלית, על החלטות ממשלתיות, על חקיקה, על הלך רוחות הוא הרבה יותר עמוק ומשפיע מהאפיזודה המעט מגוחכת של יאיר לפיד בתפקיד שר האוצר."

על הבחירות האחרונות לכנסת אמרה:

"שלי: אנחנו רואים את זה בכל מערכת בחירות. קם האידיוט התורן שבוחר להעליב ציבור שלם ולקרוא להם בהמות, צ'חצ'חים, משתטחי קברים ומנשקי מזוזות, כורך את זה גם בשחיתות. גרבוז בעיני הוא ציון דרך במערכת הבחירות האחרונה.
סגל: יותר מ"הערבים נוהרים", נכון?
שלי: יותר מזה, זה גם הכין את הקרקע ל"הערבים נוהרים". זה נבנה.
אברמוביץ': אני חושב שאת מעניקה משקל יתר. את גם עושה לו עוול.
שלי: אז אני חושבת שאני לא מעניקה לו משקל יתר. אני חושבת שנפל דבר ברגע הזה. עכשיו תשמעו, גרבוז הוא לא איש מפלגת העבודה, הוא בכלל מצביע מרצ.
אברמוביץ': עזבי את גרבוז, שלי. תניחי.
שלי: לא, אני לא רוצה להניח לגרבוז. ציבור גדול של מצביעים שמע אותו וחשד שיש רבים במחנה שלנו שחושבים כמו גרבוז.
סגל: חשד וצדק?
שלי: חשד וצדק.
אברמוביץ': נקודת המוצא היא תמיד ביטחונית ולאומית, ולא מעמדית. את זה ניתן לראות לאורך כל ההיסטוריה וגם בבחירות בישראל.
שלי: אני חולקת עליך. אני חושבת שנקודת המוצא היא קודם כל זהותית. למי אתה מרגיש דומה, מי אתה מרגיש שלועג לך ומתנשא מעליך, למי אתה שייך. יש נטייה אצלנו, שגויה, נטייה לחשוב שההצבעה העדתית הזהותית הרגשית נמצאת בצד השני ואילו ההצבעה שלנו היא סמל הרציונליות. לא. זה לא נכון. גם ההצבעה שלנו היא זהותית. אני יודעת שקשה לך לשמוע את זה, אמנון. אתה ממש מתקומם כשאני אומרת את זה.
אברמוביץ': זה פשוט בניגוד לעובדות.
שלי: לא, זה לא בניגוד לעובדות. זה בניגוד למה שאתה חושב, זה הכל.
אברמוביץ': המחאה של קיץ 2011. את יודעת שהיא נתפסה ע"י רוב הציבור כחתרנית, רדיקלית, שמאלית, נגד המדינה? אני רוצה לשאול את שניכם שאלה. אתם זוכרים מה הייתה סיסמת הבחירות של עמיר פרץ ב-2006?
סגל: "נלחמים בטרור, מנצחים בעוני"
אברמוביץ': קרוב. "מנצחים בטרור, מנצחים בחינוך". רכיב הביטחון הוא רכיב ראשוני והכרחי. ליצור תחושת ביטחון, אני לא אומר להביא ביטחון.

שלי: אני מכירה את התיאוריה הזאת שלך, אמנון.
אברמוביץ': היא מעוגנת.
שלי: ואני יודעת שאתה עסוק בחיפוש תמידי אחרי הגנרל שיציל את מחנה המרכז-שמאל, ואני חולקת עלייך. אני לא מזדהה לחלוטין עם הקביעה הטוטאלית שלך ועם החיפוש אחרי הגנרל שיגעל.
סגל: ולכן המסקנה היא שאת לא מתלהבת מגבי אשכנזי, נכון?
שלי: אני לא רוצה להיות פרסנולית. ואז תשאלו אותי – ומה עם זה ומה עם זה?
סגל: לא, גבי אשכנזי. זה לא לגיטימי לשאול מה דעתך? האיש מוזכר כמועמד לכבוש את ראשות הממשלה דרך המפלגה שלך.
שלי: אני לא יודעת את עמדותיו ביחס לכלכלה וחברה. אני לא יודעת את עמדותיו ביחס לשלטון החוק ובית המשפט העליון. אני אפילו לא יודעת את עמדותיו המדיניות. אתם רוצים שאני עכשיו אקבע על סמך דימוי מסוים – שאגב, הוא פריך כביסקוויט יבש, הדימוי. דימוי יכול להשתנות ביום אחד – אתם רוצים שאני אקבע אם האדם ראוי להנהיג או לא? לא מספיק לי. אני צריכה גם זהות אידאולוגית איתו."

על האפשרות של איחוד בין מפלגת "התנועה" של ציפי לבני ובין מפלגת העבודה:

"אברמוביץ': ציפי לבני רוצה לאחד את התנועות, זאת אומרת את התנועה שלכם מיסודו של ברל כצנלסון משנות השלושים –
סגל: ואת התנועה שלה מיסודו של ראובן אדלר.
אברמוביץ': ואת התנועה שלה עם יואל חסון. זה נראה לך?

שלי: לגופו של החיבור ערב הבחירות, אני חושבת שהוא היה נכון ומדיוק. ערב בחירות אתה מנסה להשיג מכפלות כוח –
סגל: את סותרת את עצמך, סליחה שאני אומר. מצד אחד את אומרת 'לא פרצנו', מצד שני את אומרת 'מכפלת כוח'. זה לא מכפלת כוח. זה היה למקסם את השבט, כמו שאמרת.
שלי: נכון.
סגל: אז זו הייתה דרך להשיג הפסד מכובד.
שלי: אתה מנסה ערב בחירות לעשות את המיטב כדי לגייס עוד ועוד קולות. החיבור הפוליטי הזה ביו לבני לבין הרצוג היה חיבור שהיה נכון.
סגל: אמת לשעתה.
שלי: כן, הוא היה אמת לשעתה. הוא היה אמת פוליטית.
אברמוביץ': לשעתה עד פתיחת הקלפיות.
שלי: זה לא מדויק, כי זה גם חיבור שהביא די הרבה קולות. נכון לעכשיו, לאחד את התנועות? יש בזה אפילו פארסה לומר את הדבר הזה בכלל. אני כן רוצה שהם יצטרפו למפלגת העבודה, שיתפקדו לשורותיה, שיתמודדו בפריימריז ושיהיו חלק מאיתנו, חלק ממפלגה דמוקרטית גדולה וחשובה."

לצפייה בראיון המלא: