"נדיר שהאופוזיציה והקואליציה מתאחדות ומצביעות ביחד, אבל במקרה בששינסקי 2 זה כל כך הגיוני ומתבקש"

9 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של חגי גולן ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה להצבעה אמש בוועדת הכספים בכנסת בו אושר לקריאה שנייה ושלישית חוק ששינסקי 2, שיגדיל את תמלוגי המדינה מאוצרות ים המלח. מתוך דבריה:
"גולן: חתיכת קרקס היה לכם אתמול בכנסת בוועדת הכספים.
שלי: כן, הרוחות התלהטו, אבל מעבר לזה קרה דבר אחר שהוא מאוד נדיר – והוא הצבעה פה אחד של קואליציה ואופוזיציה באופן מוחלט על חוק שהוא מאוד טוב ומאוד נכון. הייתה כאן באמת עמידה משותפת נגד לחצים מאוד כבדים, חלקם גם מושחתים ממש, של כימיקלים לישראל.
גולן: את אומרת לחצים. אם אני מבין נכון, לשכת ראש הממשלה רצתה שהמלצות שיאושרו יהיו מרוככות יותר. זה לא עבר. האופוזיציה והקואליציה עשו יד אחת. כשאת אומרת מושחתים, למה את מתכוונת?
שלי: אני מתכוונת למה שנחשף בשבוע שעבר, לאותם תשדירים של כימיקלים לישראל, שהצופה התמים בבית כשהוא מסתכל עליהם הוא יכול לחשוב לפי תומו 'מאיפה נפל עלי כל הטוב הזה?', שכימיקלים לישראל היא בכלל הקימה את הנגב ואת מדינת ישראל ואחראית לתעסוקה, למדע וכן הלאה. מי שקצת חשדן יכול לחשוב שאולי הם במסע תדמית באמצע הקרב על השמנת והקוויאר, אבל האמת היותר קשה ומושחתת התגלתה בשבוע שעבר כשהתברר מה שאנחנו יודעים, חגי, אבל אף פעם אין לזה הוכחות – שהמטרת תשדירי הפרסום בעיצומו של מאבק פרלמנטרי מול הממשלה ומול הכנסת משמעותה גם הזרמת הרבה מאוד כסף לערוצים המסחריים, שנמצאים בקשיים וכמהים לשטח פרסום כזה. זה התפוצץ כשהתפרסמה בערוץ 10 כתבה נגד מתן חודורוב – אגב, כתבה לגמרי אובייקטיבית, הוא גם ביקש תגובה והם לא הגיבו – ואז בתמורה הם פשוט הפסיקו את הזרמת התשדירים ואת הזרמת הכסף. אז מה יש כאן אם לא ניסיון כסף, סחיטה ואיומים ובסוף גם מימוש האיום?
גולן: צריך להגיד למען ההגינות שלטענתם התשדירים לא פורסמו בערוץ 10 לא כעונש על הכתבה אלא בגלל שהאפקט הפרסומי בערוץ 10, משהו כזה...
שלי: זה מאוד מוזר, כי עד שהכתבה פורסמה היו שפע של תשדירים שלהם. הם פשוט משקרים. הגיע הזמן להגיד את האמת בפנים. אני גם רוצה להגיד לך עוד משהו. במהלך כל הישיבות, כל הישיבות ישב יו"ר החברה לישראל, לשעבר מנכ"ל כימיקלים לישראל, ניר גלעד עם צוות ענקי של עורכי דין ויועצים וקיבל פתחון פה מוחלט. אגב, אני מאוד מעריכה את יו"ר הועדה משה גפני שהוא באמת נתן לו לדבר, אבל כל משפט שני שלו היה איום.
גולן: אמר אתמול יו"ר כימיקלים לשראל: 'זה יום עצוב לנגב ולחברה. אתם לא מרימים ידיים על החברה, אתם מרימים ידיים על הנגב'. אומר לך יו"ר החברה שבמיסוי הזה לחברה לא יהיה מנוס אלא לפטר עובדים מכיוון שהיא לא תעמוד ברווחיות שהיא חושבת שתהיה לה ואולי אפילו תספוג הפסדים, אני לא זוכר את המספרים המדויקים. הוא אומר שבתנאים האלה לא יהיה מנוס מפיטורי עובדים. למה את לא מאמינה לו?
שלי: צריך להבין כל מי שמאזין לנו עכשיו – מדובר במס שמוטל רק על רווחי יתר. כלומר זה מס שאתה לא מתחיל לשלם אותו בכלל, בטח לא אם אתה מפסיד, גם לא אם אתה מאוזן, גם לא אם יש לך 5% או 8% רווח, שזה מאוד יפה, אלא רק אם אתה מגיע ל-14% רווח נקי, שזה רווח חלומי. רק אז אתה מתחיל לשלם את המס הזה לשיעורי שיעורין. לכן על השיעור הזה הוא טיעון שקרי. תראה, זה מאוד נדיר שבאמת קואליציה ואופוזיציה מתאחדות ואנחנו מצביעים בעד הצעה של שר האוצר ואף אחד לא מצביע נגד, כי זה כל כך הגיוני וכל כך מתבקש."
על איומיו של ניר גלעד, מנכ"ל כימיקלים לישראל, הוסיפה:
"יושב אדם (ניר גלעד), מסביר שעלות השכר של העובדים גבוהה מידי, והוא מדבר על שכר ממוצע, על שכר של 8,000 שקלים, 10,000 שקלים, 12,000 שקלים, ואני חושבת שמדובר בחוצפה שאי אפשר לשאת אותה. מדובר בבן אדם, אני עשיתי חשבון, שעל כל שעה שהוא חי הוא מקבל 10,000 שקלים. הוא השכיר הכי עשיר במשק. לראות את האדם המדושן הזה מדבר על שכר גבוה מידי של פועלים קשי יום זה דבר שהוא מאוד מקומם. צריך לומר את הדברים. מה, אנחנו אמורים לשמוע את זה ולהנהן בנימוס? זה דבר שהוא לא מתקבל על הדעת."

להאזנה לראיון המלא: