שלי על טיפול הכנסת בפרשיית השחיתות בחוק הפרוות: "נדהמת מכך שיו"ר הכנסת משתמש בחקירת משטרה כדי לא למצות תהליכים אתיים"

10 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של צ'יקו מנשה ברשת ב' ביחד עם שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת, והתייחסה להמשך טיפול הכנסת בפרשיית השחיתות שנחשפה מוקדם יותר השנה ונוגעת למעורבות לא חוקית לכאורה של לוביסטים בהעברת חוק הפרוות בכנסת. לאחרונה טען יו"ר הכנסת כי הוא מנוע מלעסוק בסוגייה לבקשת פרקליטות המדינה. מתוך דבריה של שלי בתגובה:

"שלי: אני חושבת שהתגובה של יו"ר הכנסת היא חמורה ומקוממת.
מנשה: מדוע?
שלי: כיוון שאין שום קשר בין הליך אתי של ועדת האתיקה ושל יו"ר הכנסת לבין חקירה פלילית משטרתית, אם אכן היא מתנהלת. ומה זאת אומרת 'הכנסת התבקשה'? מי ביקש מהכנסת? המשטרה ביקשה מהכנסת לא לנקוט בצעדים שכרוכים בכלל בעולם האתיקה וההתנהלות בתוך המשכן? אני דוחה על הסף את התשובה הרופסת הזאת, ואני נדהמת מהעובדה שיו"ר הכנסת משתמש בעובדה שיש חקירת משטרה כדי לא למצות את ההליכים האתיים. אמר שבי (גטניו) והוא צודק – כל האמצעים וכל הסמכויות ברשותו ובידיו להשעות את גלעד לובינג, חברת לובי שלא בפעם הראשונה, וגם זה נאמר כאן, מראה שאין לה גבולות אתיים כלל ועיקר. אז אם לחברת לובי אין גבולות אתיים, אז יועיל יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ויודיע לחברה הזאת שהיא מושעית לאלתר.
מה שקרה בסיפור הזה של המעורבות העזה של גלעד לובינג בסיפור של חוק הפרוות הוא ממש דומה ומופת. זאת כתובת אש לאיך ממון רב, כסף גדול ולוביסטים משפיעים על עבודת החקיקה של הכנסת. זה לא עניין גבולי, זה לא שטח אפור, זה לא שיש לכאן ולכאן. הוסעו חברי כנסת על חשבון גורם פרטי במסווה של הקהילה היהודית כשבטיסה איתם בביזנס טסים הנציגים של חברת הלובינג. מה שחברי הכנסת היו צריכים לעשות ברגע הזה זה לא לעלות למטוס ולחזור ארצה אחר כבוד ולוותר על הנסיעה המפנקת לדנמרק ברגע שהם ראו שחברת לובינג מעורבת בזה. אבל כיוון שרוב חברי הכנסת כבר לא בכנסת, הרוב המכריע, אני באמת מצפה מיו"ר הכנסת להשליט איזה נורמות מאוד ברורות. התגובה שלו לפני שבעה חודשים הייתה כל כך חמורה, כל כך נוקבת וכל כך בוטחת עד שאני אפילו לא פניתי אליו, כי אמרתי שאני לא עשה סיבוב, הוא כבר מטפל בזה בעצמו ואני סומכת עליו שיעשה את זה. אני ממש מתקוממת נגד העובדה שדבר לא נעשה."

להאזנה לראיון המלא: