"התעוזה הנדרשת מנבחר ציבור היא להתנגד לשחיתות כשהיא נמצאת בשיא כוחה, לא לבוא כשמישהו חלש ושוכב על הרצפה"

3 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתם של ספי עובדיה ושל יועז הנדל בגלי צה"ל, והתייחסה לפרשיות השחיתות הרבות הנחשפות סביב חבר הכנסת אורן חזן וכן למאבק נגד מונופול הגז הטבעי. מתוך דבריה על אורן חזן:

"שלי: אני חייבת להגיד לכם שכבר אתמול בערב הגעתי למסקנה, ויכול להיות שאני אגיד עכשיו משהו מאוד לא פופולרי ומאוד יכעסו עלי – נמאס לי מהפסטיבל הזה של אורן חזן. איכשהו אני גם לא מצליחה ממש לחוש הערכה גדולה כלפי התחרות הזאת מי יבוא ויבעט בו יותר חזק, מי ידרוש עונש יותר כבד, מי יגיד עד כמה הוא מבזה את הכנסת. אגב, אני לא מרגישה שהוא מבזה אותי. אורן חזן מבזה את עצמו.

עובדיה: הוא מכבד אותך.
שלי: נכון, אתם יודעים מה, הוא מכבד אותי.
עובדיה: את אומרת, טוב שיש אחד כזה שלידו אנחנו נראים טוב.
שלי: לא, לא. אני לא רוצה לא להיות מובנת. יש כאן משהו יותר חמור וקשה להגיד, ואני גם בטח לא הולכת לגונן על אורן חזן, מעלילותיו הדוחות בבורגס לרבות החשד לסחר בנשים, דרך התנהגויות מזעזעות בכנסת ועד דו"ח מבקר המדינה אתמול שיש בו יותר מאבק של פלילים. אבל זו מטרה שהיא כל כך קלה ונוחה, ואני מסתכלת עכשיו בהשתאות על כל מיני אנשים, אלה שנתנו טבעת הגנה לאולמרט כששחיתויותיו עמדו בראש חוצות, אלה שגוננו בעוז בוועדת הכספים על נוחי דנקנר.
...
הנדל: סליחה, חברת הכנסת יחימוביץ, הפסקנו אותך כשאמרת שאת לא נוחה עם הפסטיבל שמתנקז לאורן חזן.
שלי: אני אגיד לך איפה הפסקתם אותי. הפסקתם אותי בזה שאני לא חשה מי יודע מה כבוד לכל אלה שעכשיו הם נורא חכמים על אורן חזן, או חכמים על חלשים במידה רבה, אבל התחברו בתוך המחפרות שלהם כשהשחיתויות של אולמרט היו בראש חוצות וכל המערכת גוננה עליו, סגדו לנוחי דנקנר כשהיה ברור שהוא עושה מעשים שלא יעשו, רקחו את המועמדות של פואד לנשיאות כשהיה ברור שמדובר במעשה לא ראוי –
הנדל: זה היה ברור, אגב? לחברי מפלגת העבודה זה היה ברור? מי שתמך בו ידע שפואד בעייתי?
שלי: בוודאי שכן. ושוב, לא צריך את הרף הפלילי בשביל זה. יבואו ויגידו לי 'לא ידענו שזה עבירות פליליות'. לא צריך רף פלילי. יש דברים שהם ראויים ויש דברים שהם לא ראויים. לכן אני אומרת, נתתי שלוש דוגמאות – אולמרט, נוחי דנקנר ופואד, כל אחד והשק שלו – אבל אני רוצה להגיד משהו, והוא חשוב והוא עקרוני. החוכמה היא לא לבוא כשהאדם מתבוסס על הרצפה והוא כבר חלש, כולם בועטים בו וככל הנראה גם יוגש נגדו כתב אישום – אני לא יודע, אני סומכת על רשויות שלטון החוק. התעוזה שנדרשת משליח ציבור היא לבוא כשמישהו בבסיס ההשחתה והריקבון נמצא בשיא כוחו, כשיש לו טבעת הגנה, כשהביקורת כלפיו עלולה להסב למבקר נזק פוליטי – אז תבואו, נראה אתכם שליחי ציבור אמיצים. התחרות הזאת עכשיו מי יכתוב סטטוס יותר קשה נגד אורן חזן, מי יגיד כמה הוא יותר דוחה אותו, מי יתבע עונש יותר כבד, נמאס לי מזה.
עובדיה: אז בואי נדבר, מי מהפוליטיקאים שעדיין עומדים על רגליהם והם מאוד חזקים את מזהה אותם ככאלה שמשחיתים את המערכת?
שלי: אין לי שום כוונה לספק עכשיו רשימת שמות.
עובדיה: אבל זה המבחן שאת הצבת עכשיו.
שלי: לא נכון, אני חושבת שאני במבחן הזה עומדת יפה מאוד ואני מנהלת את הקרבות האלה בזמן אמת בכל הכלים שיש ברשותי באותה עת. למשל, אם ידעתי על נפגעות של קצב והן לא רצו ללכת להתלונן ולא יכולתי לעשות דבר, אז לא עשיתי. אבל ברגע שהגיע אלי הנפגעת הראשונה, אז ליוויתי אותה לאורך כל הדרך, למשל, ואני יכולה לתת לכם עוד דוגמאות. אני לא אתחיל עכשיו להכפיש רשימות של אנשים, ואני חושבת, תתפלאו, שרוב חברי הכנסת הם טובים, הגונים, חרוצים ובאמת רוצים לשרת את הציבור. התעוזה משליח ציבור נדרשת כשזה באמת קשה, לא כשזה כל כך קל."

על המאבק במונופול הגז אמרה:

"הנדל: מה יש לך נגד תשובה? זה נשמע ממחאת הגז כאילו יש כאן עבריין עשיר ומושחת שמולו ניצב הציבור הנקי. את יודעת, עדיין לא ראיתי ולו תלונה אחת במשטרה בנוגע ליצחק תשובה. זו סוג של שנאת עשירים.
שלי: אני קצת מופתעת מהשאלה שלך, כי אני מבינה שמה שמשתמע מהשאלה הוא שתשובה נורא חלש ושוכב על הרצפה. הוא אחד מהאנשים העשירים במשק.
הנדל: לא, אבל אני מנסה להבין. האיש עשיר, כולנו מסכימים על זה, אבל מה הוא עשה רע?
שלי: אני אפתיע אותך, אני חושבת שתשובה לא עשה רע. אני חושבת שתשובה הוא איש עסקים, הוא רוצה כסף, הוא רוצה הרבה כסף, הוא רוצה יותר כסף, הוא רוצה שלא תהיה רגולציה במדינת ישראל, הוא גם רוצה לא לשלם מיסים, הוא רוצה למכור את הגז במחיר הגבוה ביותר שאפשר. הבעיה היא לא בתשובה, הבעיה היא במדינה שנותנת לו את זה. תשובה הוא איש שרוצה לעשות כסף. הוא לא בא מאהבת הציבור ומרצון לשפר את החברה הישראלית, וזה טיבם של עסקים. תפקידה של המדינה הוא לעשות את אותו איזון בין הזכות שלו לעשות כסף כאיש עסקים החל מהרגע שהמדינה החליטה ששדות הגז יפותחו ע"י אנשים פרטיים לבין הצורך של הציבור בישראל – שלכם, שלי, של כל אדם שמאזין לכם עכשיו – להינות במשהו מהפירות של המשאב הנפלא הזה ששייך לכל אזרחי מדינת ישראל. זה הכל."

להאזנה לראיון המלא: