"התדרוך של משרד החוץ בועדת הכלכלה - אוסף של קלישאות. ציפיתי לרמה גבוהה יותר של הכרת הנושא."

3 בדצמבר, 2015

שלי התארחה באולפן הפתוח של ערוץ הכנסת עם אורית לביא נשיאל ועם הפרשן ירון אברהם, והתייחסה למאבק הגז ולדיוני ועדת הכלכלה במסגת חובת ההיוועצות בטרם הפעלת סעיף 52, לחשדות בפלילים כנגד חבר הכנסת אורן חזן, למאבק בשחיתות הציבורית ולמצב מפלגת העבודה בסקרים.

מתוך דבריה על מאבק הגז:

"לביא נשיאל: נזפת באנשי משרד החוץ שבאו לתת סקירה מדינית גיאו-פוליטית על ההשלכות של מתווה הגז ואמרת להם שהם פשוט לא בקיאים בחומר?

שלי: נכון. הם אמרו דברים שמעידים על חוסר בקיאות, ממש כך. זה נראה כמו אוסף של קלישאות ותדרוכים, ומאוד התאכזבתי גם כי ציפיתי לרמה גבוהה יותר של הכרת הנושא. למשל, האיום שאוי ואבוי אם לא יחתם הסכם לאלתר עם ירדן – סתם אני נותנת לך דוגמה אחת – אז איראן תשתלט על הזרמת גז לירדן. קודם כל, אין איום כי ירדן היא בתוך הקונצנזוס והיא בכלל לא קשורה למתווה. ירדן בכלל קשורה למאגר תמר והמתווה לא רלוונטי ואו-טו-טו הצינור מוקם והולך לעבור דרך ים המלח, לכן מה אתם מביאים את זה בכלל? ושנית, ספרו לי אתם, איך איראן תספק גז לירדן? דרך דאעש? דרך השטח שנשלט בידי דאעש? זה טיעון שהוא כל כך מופרך, זה ממש מביך אותי לשמוע את הדברים האלה. וגם, יש עוד דבר, כל הדיונים האלה, אני חושבת שזה דיון מאוד לא מפלגתי ולא פוליטי, הוא הפך להיות כזה בגלל נתניהו ושכולם מתיישרים לפי הקו שלו, אבל יש כן דבר אחד, כשאני שומעת את הנימוקים ללמה לא להרגיז את ארצות הברית, ואז מביאים לי ציטוט של דיפלומט אמריקאי שאמר שתהיה אווירת אנטי business בישראל אם לא יהיה ככה וככה – אני אומרת, אני ממש נדהמת מהרצון שלכם לרצות את ארצות הברית. הרי חצי מהזמן אנחנו עם אצבע בעין של ארצות הברית, עושים כל דבר אפשרי כדי להסתכסך עם העולם, בזים לממשל האמריקאי, ובדיוק בנקודה הספציפית הזאת החלטתם לרצות את ארצות הברית? וגם שמעתי דיבורים על שלום – זה יקדם את סיכויי השלום ואת ההסדר עם הפלסטינים. אתם רוצים הסדר עם הפלסטינים? אתם רוצים שינוי המצד הגיאו-פוליטי? לכו על מהלכים מדיניים. דרך הפקקטה גז שלנו, שאין לו שום משמעות בקנה מידה, לא נעים לי להעליב את עצמנו, אבל זה 4% מכלל מאגרי הגז העולמיים – עם זה אתם רוצים להבקיע את השלום? יש צעדים קצת יותר משמעותיים מזה."

עוד קודם לכן התייחסה לפרשיות אורן חזן ולמאבק בשחיתות. מתוך דבריה:

"לביא נשיאל: דמותו של אורן חזן מרחפת מעל משכן הכנסת.

שלי: אני מצטער, אבל אני לא מרגישה ככה. אני לא מתביישת בגלל אורן חזן, הוא לא הבושה שלי, אני לא מרגישה שהוא פוגע בדימוי שלי, אני לא מרגישה שהוא פוגע בעבודה שלי. אם מישהו מרגיש שאורן חזן פוגע בתדמיתו –
אברהם: אולי בגלל שהדימוי שלך כבר מקובע, חזק, אינהרנטי ומושרש, ושל חברי כנסת אחרים לא.
שלי: יכול להיות, אבל אני חושבת שיש מידה של הפרזה בלומר שאורן חזן מבייש את כל הכנסת. הוא לא מבייש את כל הכנסת. הוא חריג, הוא יוצא דופן, מאוד צבעוני ובסיועה האדיב של התקשורת – אני ראיתי את טבלת המרואיינים בתוכניות הבוקר ואחר הצהריים ואורן חזן מוביל שם – אז הוא מאוד בולט, הוא מאוד בשוליים ובאקסטרים ומאוד אקסטרווגנטי גם. בוודאי שהוא מושך את אור הזרקורים והסיקור התקשורתי הכללי הוא עליו, אבל בסופו של דבר יעשו חברי הכנסת עבודת ואני מבטיחה להם שהם יזכו בהכרת תודה מהציבור.
לביא נשיאל: את פרסמת היום פוסט, ואני חושבת שהוא נוגע לדו"ח מבקר המדינה על ההוצאות החורגות ועל הקנסות שהוטלו על חלק מחברי הכנסת בגלל שעברו את תקרת ההוצאה המותרת עפ"י חוק בפריימריז. אני רוצה להביא ציטוט מתוך הדברים שלך: 'מעוררת בי גיחוך העובדה שאנשים שהיו מטריית הגנה חסרת בושה על המגה-מושחת אהוד אולמרט, או שרקחו את מועמדותו המבישה של פואד לנשיאות או גוננו בעוז על נוחי דנקנר' – הרשימה עוד ארוכה – 'מסתערים בעוז על אורן חזן. אורן חזן הפך להיות מקווה טהרה שאם ירחצו בו יסומן וי בסעיף המלחמה בשחיתות'. אני שאלתי את עצמי מי הם אותם אנשים שהיו מטריית הגנה ולמי את מתכוונת כשאת מדברת על אלה שרקחו את המועמדות המבישה של פואד לנשיאות?
שלי: אין לי כוונה לספק כאן את הסחורה ולהגיד לך את רשימת השמות.
לביא נשיאל: אני יכולה להציע הצעות משלי.
שלי: את יכולה להציע אבל אני לא אשתף פעולה. אני חושבת שגם יודעים, כיוון שבאמת הכל היה מאוד בגלוי. סוללת ההגנה על אולמרט הייתה מאוד עזה, סוללת הרקיחה על פואד הייתה מאוד עזה וחצתה מפלגות, וכנ"ל נוחי דנקנר. אנחנו ראינו את זה בשעתו, לפני שהוא נפל ושכב על הרצפה ואז כולם כבר נהיו גיבורים גדולים ובאו לבעוט בו, אז נוחי דנקנר בוועדת הכספים, ועדה אחרי ועדה עסקה בענייניו, והייתה סוללת הגנה מטורפת של כמעט כל הפוליטיקאים ללא יוצא מן הכלל. לכן חשוב לי כאן להגיד – יש כאן משהו שחלק מאיתנו לא מבינים את התפקיד שלנו. אין לי לרגע אחד כוונה לגונן על אורן חזן, לרגע אחד. מבורגס והסחר בנשים לכאורה, שזה בעיני הכי מגעיל, דרך ההתנהגות הוולגרית ועד ממצאי המבקר – לא הולכת להגן עליו, אבל אני אומרת שזה כל כך מביך אותי העוז, תעצומות הנפש ואומץ הלב שאוחזים פתאום בכולם כשבאים לתת עוד סטירה ועוד בעיטה לאורן חזן. אנחנו נשרת את הציבור הכי טוב כשאנחנו ננסה להוקיע את השחיתות ולהוציא אותה מקרבנו כשהאדם הוא בשיח כוחו, כשיש סביבו מעטפת הגנה, כשמשלמים מחיר פוליטי על התייצבות נגדו. לא לבוא ולסמן וי על סעיף המאבק בשחיתות על אורן חזן, שבאמת מה כבר לא נאמר ועכשיו יש תחרות מי יגיד דבר יותר קיצוני על אורן חזן. תודה רבה חבר'ה, הבנו. יש עוד כמה מוקדי שחיתות וכוח שכדי לטפל בהם צריך קצת יותר עוז. בשביל זה אנחנו כאן, בשביל הציבור, לא בשביל להגיד את הדבר האופנתי ולקבל עליו מחיאות כפיים."

לבסוף התייחסה לסקרים האחרונים המראים ירידה בכוחה של רשימת המחנה הציוני. מתוך דבריה:

"לביא נשיאל: אולי הרצוג הוא לא המנהיג האולטימטיבי של מפלגת העבודה ושל המחנה הציוני? להקדים את הפריימריז?

שלי: קודם כל, לא צריך להקדים את הפריימריז כי יש פריימריז בעוד כמה חודשים. שנית, כיוון שאני התמודדתי מול הרצוג, אז בוודאי שכשאדם מתמודד מול רעהו הוא מן הסתם חושב שהוא יכול לעשות את זה יותר טוב. לכן באמת אני לא האדם לשאול אותו. להרצוג יש הרבה מעלות טובות ותכונות טובות וכשרונות וגם לא מעט חסרונות. דווקא התוצאות שאת אומרת הן פחות חמורות.
לביא נשיאל: אנחנו ראינו כבר מספרים גרועים יותר.
שלי: טפו טפו, גם אני ראיתי. לכן הסקר הזה הוא לא קטסטרופה מבחינת מפלגת העבודה או המחנה הציוני, שזה השם שאני פחות אוהבת. אני חושבת שהחולשה המרכזית שלנו עכשיו היא החולשה האופוזיציונית. כיוון שיש ראש ממשלה בישראל כרגע ואין בחירות כרגע, אז אנחנו נמדדים באיכויות שלנו באופוזיציה – ויש חולשה מאוד קשה באופוזיציה, היעדר לעומתיות.
לביא נשיאל: שמוביל יצחק הרצוג בהחלטה?
שלי: בהחלטה שלו של להיות חלשים? קשה לי להאמין שיו"ר אופן אופוזיציה מחליט להיות חלש?
אברהם: זה בתדמית? זה בפעולה?
שלי: גם בפעולה, גם בהיעדר יצירת סדר יום שהוא נוקב מאוד.
לביא נשיאל: למה הוא לא עושה את זה?
שלי: אני לא מדברת רק על הרצוג בהקשר הזה.
לביא נשיאל: למה? ללפיד יש סדר יום מאוד מובהק.
שלי: כן? ספרי לי עליו. אני תוהה מה סדר היום של לפיד. סדר יום זה משתנה בהתאם למזג האוויר. האופוזיציה היא גם מפורדת לסגמנטים שלא משתלבים אחד בשני וגם אין סכין בין השיניים ודם בעיניים כמו שאופוזיציה צריכה, צריך להינות להיות באופוזיציה. אני לא בטוחה שבוז'י נהנה להיות באופוזיציה."

לצפייה בראיון המלא: