"יש תחושה לא נוחה שכל הגאונים שהגנו על המושחתים הכי גדולים עושים סיבוב על אורן חזן. יש מטרות גדולות יותר."

3 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של מנדי ריזל ברדיו דרום, והתייחסה לפרשיית השחיתות לכאורה שנחשפה בדו"ח מבקר המדינה נגד חבר הכנסת אורן חזן ולמאבק בשחיתות הציבורית. מתוך דבריה:
"שלי: חשוב לי להגיד משהו על אורן חזן, מנדי. זה הרי מובן מאליו שאגיד שהתנהגותו מבישה ושהעבירה שעליה מצביע המבקר היא, על פי ספר החוקים, עבירה פלילית, ומן הסתם המבקר גם ימליץ על העמדתו לדין, היועץ המשפטי לממשלה יחליט והמשטרה תעשה את עבודתה – ואני סומכת על שלטון החוק – אבל איכשהו יש לי תחושה שזה נהיה יותר מידי קל ויותר מידי אופנתי. כל אחד בא ונותן עוד בעיטה לאורן חזן. אורן חזן זה ידוע. אנחנו יודעים שעברו מביש, אנחנו יודעים שהתנהגותו ליצנית וקראנו אתמול את דו"ח המבקר, אבל איכשהו יש איזו הרגשה לא נוחה שכל הגאונים הגדולים שהגנו על המושחתים הכי גדולים באים ועושים סיבוב על אורן חזן ומקבלים סמיילי או וי שהם נקיי כפיים, רודפי צדק ולוחמים בשחיתות. זה יותר מידי קל. יש מטרות הרבה יותר גדולות מאורן חזן.
ריזל: את רומזת שמחפשים אותו?
שלי: לא, אני בכלל לא רומזת שמחפשים אותו. אני חושבת שהוא מחפש את עצמו. הוא מפיל את עצמו שוב ושוב. הוא עושה דברים שלא יעשו.
ריזל: אבל את אומרת שמפנים את אור הזרקורים אליו שוב ושוב.
שלי: מנדי, תקשיב, אני יודעת שאולי אני אומרת משהו קצת מסובך כי אין לי שום כוונה להגן על התופעה הנפסדת והמבזה הזאת. אני רק אומרת שלמשל אני רואה היום בכנסת אנשים שבשעתו כשהשחיתויות הגדולות מאוד של אהוד אולמרט בשבתו כראש ממשלה היו בראש חוצות עם דו"חות קטסטרופליים של המבקר וכולם ידעו שמדובר כאן בהשחתה, התייצבו והגנו עליו בעוז בכל גופם – גם תקשורת, גם פוליטיקאים, גם שרים. כשפואד התמודד לנשיאות כמעט כל הסיעה שלי ללא יוצא מן הכלל התיישבה לימינו, למרות שכולם ידעו שמדובר באדם מושחת. אז עכשיו אני שומעת את כל אלה שרוממות שלטון החוק בגרונם ואת ההוכחה הם נושאים על הכתפיים של אורן חזן. בסדר, הבנו, אורן חזן הוא באמת קטסטרופלי, הוא באמת עושה בושות, באמת על פי דו"ח המבקר הוא עבר הל החוק, סיפורי בורגס הם סיפורים שמעוררים בי סלידה – אבל זה לא יכול להיות שכל מי שרוצה להראות שהוא רודף צדק וניקיון כפיים, הוא יעשה את זה על אורן חזן. זה יותר מידי קל, זה מה שאני אומרת.
ריזל: את היית ממליצה לו לעזוב את הכנסת כפי שעשה ירון מגל, או שהוא עדיין לא הגדיש את הסאה?
שלי: אני חושבת שהוא הגדיש את הסאה מזמן ואני הייתי ממליצה לו לעזוב את הכנסת, אבל הייתי ממליצה לעוד כמה אנשים לעזוב את הכנסת, אתה יודע.
ריזל: נראה לי שהיית ממליצה למרביתם.
שלי: דווקא לא למרביתם. לכמה אנשים שאני יודעת שהם שורים מועדים.
ריזל: כמו מי? מי זה שורים מועדים?
שלי: לא, אני לא אנקוב בשמות.
ריזל: קודם דיברת על עמיתייך למפלגה שידעו שפואד מושחת ולא דיברו עליו, ואז אומרת שיש שורים מועדים ואת גם לא מוכנה לדבר עליהם?
שלי: למה? אני תמיד בזמן אמת מוכנה. על אולמרט לא נכבשתי בקסמו.
ריזל: אבל את אומרת שיש אנשים שאת יודעת שהם עשו...
שלי: כן, אבל זה באמת לא ראוי שאני עכשיו אעבור איתך שם-שם ואני אגיד לך זה ככה וזה ככה. כשמגיע רגע המבחן אני חושבת שאני תמיד עומדת במבחן. לא תמכתי בפואד, למרות שזה הי הקשה מבחינה פוליטית במפלגה שלי.
ריזל: פנית לרשויות החוק או לאנשים כאלה ואחרים?
שלי: אני עושה תמיד כל מה שאני צריכה וכל מה שאני יכולה במסגרת האינפורמציה שיש בידי. כשבאה אלי מתלוננת וסיפרה לי על נשיא המדינה מושה קצב, ליוויתי אותה יד ביד וסייעתי לה ובמידה רבה יש לי חלק בהרשעה שלו. כשכולם השתחוו לפני אולמרט ונתנו כיסוי לשחיתויותיו, חשפתי את שחיתויותיו, לא הסכמתי לקבל את המרות שלו כראש ממשלה – כי אני לא חושבת שראש ממשלה מותר לו להיות מושחת. כל דבר בזמן אמת. כשהסיעה שלו התייצבה לימינו של פואד, סירבתי לעשות זאת ותמכתי ברובי ריבלין למרות שהוא היה מהליכוד ואני מהעבודה. ככה בכל רגע נתון אני עושה מה שאני יכולה.
אתה יודע מה, אני אתן לך דוגמה. אתמול התפוצץ בפיצוץ קטן איזו פרשה אחרת, שהתברר שאני לא מתראיינת אצל שרון גל. אני כבר לא מתראיינת אצלו שנתיים. למה? כי הוא פגע מאוד קשה, בלשון המעטה, בשני חברים שלי בזמן שהוא עבד בערוץ 10. אני לא משתמשת במילה הפלילית, אני אומרת פגע מאוד, השאיר אותם חבולים. המשטרה החליטה בסוף מחוסר ראיות לא לפתוח נגדו תיק, אבל אני, לעצמי, יכולה פשוט לסרב להתראיין אצלו בקביעות כי אני לא מוכנה להתראיין אצל אנשים כאלה. זה נחשף אתמול שהתברר שעמדתי להתראיין אצלו ולא ידעתי שזה אצלו וכשהבנתי שזה הוא פשוט הוצאתי את האוזנייה והלכתי. אז הנה דוגמה – כל מה שאנחנו רואים סביבנו, חוסר צדק, חוסר ניקיון, התנהגות לא נאותה, שחיתות, אנחנו צריכים לשאוף תמיד לפוצץ את זה אבל לא בלי כלים. אני אומרת שיש כמה מדרגים למאבק נגד השחיתות – יש חשיפה, ללכת למבקר המדינה, יש להוציא בראש חוצות, יש להודיע על חוסר תמיכה פוליטית כי האדם מושחת, יש להחרים אותו כי התנהגותו מבזה.
ריזל: ואת בין היחידים שעושה את זה למעשה.
שלי: אני לא רוצה להחמיא לעצמי.
ריזל: מה את חושבת, שחברי הכנסת מגינים אחד על השני כדי שיגינו עליהם בבוא העת?
שלי: יש משהו בפסיכולוגיה האנושית שכאשר בן אדם מאוד חזק, אז אף אחד לא רוצה לצאת נגדו. זה מאיים, יש בזה סכנות, זה נשמע כמו טורדנות סתם. אתה רוצה להיות בסדר, אנשים רוצים להיות בסדר, ובצדק, זו תכונה אנושית מובנת. לכן כולם חכמים עכשיו על אורן חזן כי הוא שוכב על הרצפה, ולתת בעיטה למישהו ששוכב על הרצפה זה קל, אבל החוכמה היא, באמת, וזה אני כן מצפה מהעמיתים שלי, החוכמה היא שכשאדם בשיא כוחות, בשיא הכוח שלו ובשיא האיום שלו, ואתה יודע שהוא מושחת – החוכמה היא לצאת נגדו אז, ולא כשהוא כבר חלש ושוכב על הרצפה. אז כולם כבר עושים את זה, מאוד אופנתי, ואין צורך."

להאזנה לראיון המלא: