"הסטנדרט הנדרש מנבחר ציבור הוא גבוה יותר מחזקת החפות, לכן התעקשתי לא לתמוך בפואד לנשיאות"

4 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "העולם הזה" עם אריה גולן, והתייחסה לדו"ח מבקר המדינה המצא אי-סדרים וחשדות לפלילים בקרב כמה מחברי הכנסת, בראשם חבר הכנסת אורן חזן, ולמאבקה בשחיתות הציבורית. מתוך דבריה:

"גולן: אורן חזן אומר על דו"ח מבקר המדינה שהוא לא ידע. הוא חדש בפוליטיקה, הוא ילמד והוא יתקן. אפשר להגיד במקרה זה את הכלל מודה ועוזב ירוחם?
שלי: אי אפשר להגיד את הכלל הזה, כי אנחנו יודעים שגם לגבי בני תמותה רגילים שלא זכו והגיעו להיות חברי כנסת – שאגב, לחברי כנסת יש חסינות מהותית מפני עבירות מסוימות אבל בטח שלא מעבירות כאלה – אנחנו יודעים שאי ידיעה אינה פוטרת מעונש. ברגע שאדם מכניס את עצמו לסד הזה, וזה סד, יש בו כמובן הרבה דברים טובים, אבל יש גם הרבה חובות בצד להיות משרת ציבור – הוא פשוט חייב לקיים את החוק. כל אחד מאיתנו עשה פריימריז, או עשה פריימריז לראשונה בחייו – סליחה, לא כל אחד מאיתנו, אלה שמכהנים במפלגות דמוקרטיות – עשה פריימריז בפעם הראשונה אי פעם בחייו, וברור לחלוטין שכשאתה מתעסק עם כספים, עם גיוס כספים, עם הוצאות, אתה חייב לשמור על תקינות ועל החוק.
גולן: אולי אחרים עשו בשבילו והוא באמת לא ידע?
שלי: תראה, אריה, אני חושבת שמדובר על פניו בעבירה פלילית, אני חושבת שהמבקר אמר את זה, היועץ המשפטי לממשלה צריך להחליט האם הוא מגיש כתב אישום, אני סומכת על רשויות החוק. אני אומרת לך בכנות שאני מרגישה קצת לא בנוח להיות זאת שבאה ובועטת עוד בעיטה באורן חזן. יש לי איזו תחושה לא כל כך טובה שאורן חזן, שאין ספק שהוא תקלה, בוודאי לליכוד – לא לכנסת, אגב, לליכוד – תקלה קשה לליכוד שהוא צריך לפתור, אורן חזן הפך להיות מן מקווה טהרה כזה. כל אחד בא, נותן לו סטירה, נותן לו בעיטה, אומר כמה הוא נורא, אוי אוי אוי, מצקצק בלשונו, מעלה סטטוס והולך הביתה.
גולן: זה לא מגיע לו, לדעתך? עושים לו עוול?
שלי: מגיע לו, מגיע לו, אבל זה קצת מעורר בי לגלוג שאנשים שהיו חלק מחומת המגן של אהוד אולמרט, שהיה מושחת עד עפר והשחית את המערכת כולה, או אנשים שתמכו בפואד לנשיאות או, אתה יודע, אנשים שמעלימים עין עכשיו ולא מנסים, למשל, לחפור בתוך סוגיית מתווה הגז, שיש בה מיליארדים על מיליארדים על מיליארדים ומשהו שם בבירור מסריח – אורן חזן הפך להיות הפתרון הקל של כולם שבאים ונותנים לו עוד סטירה. אין לי שום כוונה לגונן עליו. אין ספק שהוא מהווה בושה ותקלה. גם העבר שלו שנחשף בתחקיר של עמית סגל בערוץ 2 הוא מאוד בעייתי בעיני, אפילו עוד יותר בעייתי מדו"ח המבקר, אבל יש לי תחושה שכבר עזבנו את כל בעיות השחיתות של מדינת ישראל.
גולן: אז בואי אזכיר לך עניין אחד. הוגש כתב אישום נגד פואד בן אליעזר. זה עניין של מיליונים שלקח לפי ההאשמות נגדו –
שלי: נכון, ולא סתם מיליונים אלא גם בצורה שיטתית.
גולן: כן, והוא גם דרש לפי כתב האישום, אבל הוא היה שר ביטחון בראש מפלגת העבודה, המפלגה שלך. זה יותר חמור מעבירות של מימון פריימריז ולקבל קנס של 2,000 שקל, 3,000 שקל או 30,000 שקל אפילו.
שלי: אין לי אלא להסכים איתך בצער ובכאב. הדברים האלה, אגב, מזכירים לי עוד משהו – שמוטלת עלינו חובה כאנשי ציבור להפסיק עם האמירה הזאת שעד שלא הורשע בן אדם כי אז הוא יכול לעשות כל דבר בעולם. חזקת החפות שמורה לאדם שלא הורשע, זה נכון, חזקת החפות – אבל קודם כל הסטנדרטים שנדרשים מאיש ציבור הם יותר גבוהים, ושנית גם כשהוא עדיין נהנה מחזקת החפות ועדיין אין כתב אישום ואפילו עדיין אין חקירת משטרה, אבל כשהתנהלותו של אדם מעוררת חשדות כבדים ביותר ואתה רואה דפוס קבוע שהוא מפוקפק מבחינת התנהגות, אפשר להסתייג, לקחת צעד אחורה, לא לתמוך בו בכל מיני בחירות, לתהות מה קורה. זה לא יכול להיות שהסטנדרט היחיד שלנו, בוודאי של נבחרי ציבור שצריכים לשמש דוגמה ומופת – שהסטנדרט היחיד יהיה הרף הפלילי. לכן, אני לא צריכה לספר לך אריה, אבל אני התעקשתי לא לתמוך בפואד בשעתו לכהונתו לנשיאות, למרות שזה היה צעד שהיה מאוד חריג.
גולן: תמכת ברובי ריבלין, אם אני זוכר.
שלי: תמכתי ברובי ריבלין, שהוא הראוי מכולם, הנכון מכולם, שהיה ברור שלא יעשה לנו בושות, שהיה ברור שהוא אדם ממלכתי וראוי על כל הפלגים במדינת ישראל.
גולן: אני מוכרח לומר שצדקת בעניין הזה לפחות.
שלי: כן, האמת היא שכל כך כיף לי להגיד שצדקתי כשאני רואה את תפקודו הנפלא כנשיא המדינה, אבל ברגע האמת זה מאוד קשה. אותה מעטפת הגנה שהייתה סביב אולמרט בשעתו, למרות שהכתובת הייתה על הקיר, דו"חות המבקר היו על הקיר וכולם ידעו, וירון זליכה דיבר ואנשים דיברו וידעו שקורה דבר. מעטפת ההגנה הייתה כל כך חזקה, מעטפת התמיכה הייתה בפואד כשהוא התמודד לנשיאות הייתה כל כך חזקה – אז דווקא ברגעים אלה שמעטפת ההגנה חזקה, שהאיש העבריין הוא חזק, אז נדרש אומץ הלב והמחיר הפוליטי שצריך לשלם כדי להסתייג ממנו וכדי לא לתמוך בו. לכן אני אומרת, חגיגות אורן חזן, שהוא מין כוכב שכולנו בנינו כולל התקשורת –
גולן: זה לא חוכמה, את אומרת.
שלי: כן, זה להיות חזק על חלשים, אתה יודע. יש לנו אתגרים יותר משמעותיים, ואני לא מפחיתה כהוא זה מחומרת מעשיו."

להאזנה לראיון המלא: