"מתווה הגז לא יצא אל הפועל. הוא לא יכול, כי הוא פשוט לא נורמלי ולא סביר."

7 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" עם ירון וילנסקי בגלי צה"ל, והתייחסה להתבטאויותיו של שר האוצר כחלון לפיהן מתווה הגז "לא מחזיק מים", וגם להודעתו של שר הנפט המצרי על עצירת המגעים לייבוא גז מישראל. מתוך דבריה:

"שלי: אני חושבת שהוא (כחלון) מדייק. קודם כל אני מודה לו על הפרגון, ואני שמחה שהוא משחרר איזו הצהרה שהיא בכיוון שהעמדה שלי או העמדה של השר אבי גבאי. הפתרונות שלנו שונים, אבל המגרעות, החסרונות והקטסטרופות במתווה הזה הן כל כך גלויות לעין וכל כך בלתי אפשריות עד שאני חושבת שהוא תמצת את זה נכון. אני אומרת, המתווה הזה, גם אם יעבור ראש הממשלה את המהמורות של בג"צ וגם אם סעיף 52 יכפה על המדינה – המתווה הזה לא יצא אל הפועל, הוא לא יכול לצאת אל הפועל כי הוא פשוט מתווה שהוא לא נורמלי ולא סביר.
וילנסקי: המעניין הוא שעד עכשיו הוא (כחלון) נזהר ואמר שאסור לו לעסוק בזה. פה הוא אומר דברים יותר ברורים ממה שהוא אמר עד עכשיו.
שלי: תראה ירון, אני חושבת שכל מי שנוגע במתווה הזה פוחד להיות חתום עליו ופוחד להיות מזוהה איתו כי הוא מבין את המשמעויות הקטסטרופליות של זה. לא סתם גם כחלון וגם דרעי לא רצו להתעסק בזה ולא סתם הרגולטורים נעלמים. הם יודעים שזה יהיה לדרעון עולם, והתוצאות הרעות של המתווה הזה, שמחמיר מאוד את מצבנו מהרגע שלפני המתווה, הן כאלה שבאמת אף אחד לא רוצה להיות חתום עליהן. אם אתה רוצה התפתחויות אחרונות, מודיע שר הנפט המצרי –
וילנסקי: זו השאלה הבאה שלי.
שלי: אז הנה, תשאל אתה. אני לא אקח ממך את זה.
וילנסקי: מצרים מקפיאה את המשא ומתן ליבוא גז מישראל. זה אומר שהאופציה המצרית יורדת מהפרק?
שלי: תראה, אני לא יודעת. אני רק יודעת שזו הודעה מאוד לא הוגנת של מצרים –
וילנסקי: לטענתם לקחו להם כסף בבוררות.
שלי: אני יודעת, אני יודעת, אני אגיד לך למה זה לא הוגן. זה לא הוגן כי באמת הם היו צריכים לשלם לחברת החשמל שלנו לא 1.8 מיליארד דולר בגין אי אספקת גז –
וילנסקי: ארבעה מיליארד.
שלי: בדיוק, כפי שפסק בית הדין הבינלאומי. וה-1.8 מיליארד זה מין פשרה שאתה אומר נו מילא, לפחות שמשהו יצא לנו מהפסדי העתק שנגרמו למדינה בגלל אי הספקת הגז ממצרים לישראל. ברור שהפסיקה של בית הדין היא מאוד הגונה והוגנת, אבל תגובת היתר של שר הנפט המצרי היא מעשה ידינו. אנחנו כל כך – אנחנו? זה לא אנחנו, זה ראש הממשלה, דובריו, שליחיו, חברות הגז – עשו מסיפור היצוא למצרים כזה סיפור ענקי, שקרי, מעל ומעבר לכל פרופורציות. כאילו כל יחסי החוץ שלנו עם מצרים, כל המצב המדיני במזרח התיכון, כל חוסנינו הכלכלי תלוי באותו – סליחה שאני אומרת – פקקטה ייצוא למצרים, שזה מגוחך לעומת כמויות הגז המטורפות שיש בים המצרי, הדבר הזה יצא בגללם, באשמתם, באשמת ראש הממשלה, יצר כזה מוקד רגישות שכל דבר שקורה, גם אם הוא בבית הדין, גם הוא סביר והגיוני לחלוטין במשא ומתן –
וילנסקי: ועדיין עם כל מה שאת אומרת כאן וכל מה שאומר שר האוצר, ראש הממשלה ילך את כל הדרך?
שלי: הוא הולך את כל הדרך, והוא הולך במסע שהוא מסע הרסני. לפעמים מתחשק לי פשוט לקחת אותו, לשבת איתו שעתיים ולהסביר לו, באמת.
וילנסקי: תתקשרי אליו. הוא לא מוכן לפגוש איתך?
שלי: לא, קודם כל אני מדברת איתו ואנחנו לא בברוגז, אבל הוא מעולם, לא רק איתי, ראש הממשלה נתניהו מעולם לא ישב עם אדם שיש לו עמדה אחרת, ואם היה אדם עם עמדה אחרת הוא דאג לסלק אותו מדרכו. עוד דבר מעניין שאמר אבי גבאי, שאותו באמת הייתי מציעה לצטט, השר אבי גבאי בהופעתו בוועדת הכלכלה בשבוע שעבר, הוא אמר שהוא הזדעזע לראות את היעדר הידע גם בדרג הפוליטי וגם בדרג הפקידותי. בעצם כל הידע שהוא שמע מפי מקבלי ההחלטות היה ידע שהם שמעו מחברות הגז. כך ראש הממשלה מקבל את הידע, מחברות הגז."

להאזנה לראיון המלא: