שלי בערוץ הכנסת: "על סילבן שלום להשעות את עצמו עד לבירור העניין"

17 בדצמבר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" עם אורית לביא נשיאל בערוץ הכנסת, והתייחסה לחתימת נתניהו על סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים ואישור מונופול הגז, להאשמות כנגד השר סילבן שלום בתקיפה והטרדה מינית ולמצב הפוליטי במפלגת העבודה.

מתוך דבריה על אישור מונופול הגז:

"לביא נשיאל: איזה ציון את נותנת לראש הממשלה בנימין נתניהו על החתירה העיקשת שלו לחתום על מתווה הגז, על אף שאת מבקרת חריפה שלו?

שלי: איזה ציון? יש כאן התנהלות שהיא מופקרת, בלתי מתקבלת על הדעת, פרועה, רומסת חוק, לא חושבת על טובת אזרחי מדינת ישראל. התנהלות תמוהה ביותר שבסופה גם אין את מה שהוא עצמו לכאורה טען שהוא רוצה, וזה במרכאות כפולות ומכפולות להוציא את הגז מהאדמה – כי הגז זורם מהאדמה כבר שנתיים ממאגר תמר. אותו מתווה שהוא מתעקש להעביר מעכב את הפיתוח של לוויתן. לכן אין גם היגיון לשיטתו הוא. בעצם, אורית, הרי לא קיים טופס 52, את יודעת. מעולם לא הומצא טופס כזה כי הסעיף הזה מעולם לא הופעל. הא נשמר לעתות של מלחמה קשה שבה אנחנו נלחם על חיינו ויהיה רק ספק אחר, מונופול, שיוכל לספק את צרכינו. לכן מה שראש הממשלה חותם עליו באיזה טקס פומפוזי וקצת מגוחך זה בעצם מכתב לנובל אנרג'י ולתשובה, שבו הוא כותב להם: 'אדונים נכבדים, עקפתי את בית הדין להגבלים עסקיים, לא הלכתי לבית המשפט, החלטתי לתת לכם מונופול במתנה לעשור וחצי ולא רק זה – אני גם לא מתכוון להטיל פיקוח על המחירים. אז אתם מונופול, תגבו איזה מחירים שאתם רוצים'. זה כמו מכתב מאראלה ממפעל הפיס, אלא שמי שחתום עליו זה ראש הממשלה ומי שמשלם את כספי הפרס זה אנחנו אזרחי מדינת ישראל.
לביא נשיאל: במעמד החתימה אמר נתניהו שהייתה השקעה של משאבים אדירים על מנת למנוע את המתווה. האם את יודעת במה מדובר?
שלי: אם הוא מתכוון במשאבים אדירים לאנשים אכפתיים שיוצאים לרחובות ומפגינים, אז יכול להיות שלזה הוא מתכוון. אולי זה נראה בעיניו משאבים אדירים. משאבים אדירים, מיליונים רבים, הושקעו ביחסי ציבור, בלוביסטים, במומחים מטעם, בנגישות אינסופית של נובל ושל תשובה היישר למשרדו ולביתו של ראש הממשלה. הכספים הגדולים והאדירים הושקעו כדי שלנובל ולתשובה יהיה יותר כסף, זה הכל. הם היו מרוויחים כסף ממילא, אבל לקרוא 'משאבים אדירים' לאנשים אכפתיים ומצפוניים שיוצאים להילחם על צדק חברתי ועל חלוקת משאבים הוגנת – משהו כאן משובש לחלוטין."

עוד קודם התייחסה להאשמות כנגד השר סילבן שלום ואמרה:

"לביא נשיאל: האם את חושבת שסילבן שלום צריך להתפטר ולעשות כמעשה ינון מגל?
שלי: ינון מגל קבע, אחרי כל הביקורת שביקרנו אותו, סטנדרט חדש שגם עומד בראי התקופה. אנחנו חיים בעידן אחר, ואני לא אומרת לך את זה בקלות, אורית. אני מכירה את סילבן יותר מ-30 שנה, למדנו באוניברסיטה ביחד, אני מיודדת איתו, מחבבת אותו – אבל שבע מתלוננות זה דבר שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום. לו היה שואל אותי, הייתי מציעה לו לכל הפחות להשעות את עצמו עד לבירור העניין וגם ליועץ המשפטי לממשלה להיכנס לעובי הקורה.
לביא נשיאל: מה את חושבת על הדברים שפירסמה רעייתו, ג'ודי שלום ניר מוזס, דברים שמחקה אחר כך? היא אמרה: 'לכל אישה יש עבר והווה. לא אכפת לי לעשות שיימינג, גם אם אני אכנס לכלא אחר כך.'
שלי: אני חושבת שזה מאוד בעייתי, בלשון המעטה. אחד הדברים הקשים שעוברים על מתלוננות ואחת הסיבות שנשים לא מתלוננות היא שהן פשוט חוששות ממסלול הייסורים שהן יעבור אחר כך, לרבות מסלול של הכפשות, שיימינג וחיטוט בעברן. לאישה מגיע לא להיות מוטרדת מינית ולא להיאנס, גם אם עשתה דברים בעברה. דרך אגב, אני חייבת לומר לך משהו – גם זונות אסור לאנוס, למשל, או להטריד אותן מינית. לכן זה לא רלוונטי. אני מציעה ממש להימנע מהדברים האלה. יש בזה אלמנט של הפחדה. זה לא בסדר.
לביא נשיאל: האם את חושבת שהמשטרה צריכה לחקור את הפרשה מהר ככל האפשר, אף שבעבר התיק נסגר?
שלי: אני לא יודעת מה הראיות שיש בידי המשטרה. אני לא יודעת אם המתלוננות ניגשו למשטרה. יש כאן תחום שהוא מאוד רגיש ושברירי, כי בעצם לאלץ מתלוננת להגיש תלונה זה דבר שלפעמים בעיני המתלוננת גם נתפס כאונס שני או כהטרדה שנייה. לכן לדבר הזה צריך לגשת באמת בכפפות של משי. לשמחתנו הרבה מאוד, יש דור נפלא. אני כפמיניסטית ותיקה וכמי שמתעסקת בנושא הזה שנים אני מסתכל ממש בהערצה על הבנות האלה, על אומץ הלב שלהן. אני רוצה שכל אחד שמתלוננת וכל אחת שחושפת – היא לא סתם עושה את זה למען עצמה, אלא היא מנהיגה והיא פורצת דרך והיא גם עוזרת להרבה אחרות אחריה שלא יפגעו הודות לה. לכן הדבר שאני יכולה לבקש מנשים שנפגעו זה פשוט ללכת ולהתלונן. וכן, נראה לי שכאן נוכח פשוט ההצבר הגדול, נראה לי שלא יהיה מנוס אלא לחקור את העניין."

על הפרסומים לפיהם מתכוון יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג לדחות את הפריימריז על ראשון המפלגה לאוגוסט 2017 אמרה:

"שלי: אני חושבת שזה תאריך שהוא בעצם קדנציה נוספת ליו"ר מפלגה מכהן בלי ללכת לפריימריז. זה דבר שהוא מאוד בעייתי מבחינת אופייה הדמוקרטי של מפלגת העבודה. קשה לי להניח שיו"ר המפלגה שלי ילך למהלך כזה בכוח ובלי לקבל לפחות הסכמה או איזה רציונל מכל השותפים האפשריים למהלך כזה. אני גם צופה שגם מצביעי מפלגת העבודה, אלה שאמורים לבחור את היו"ר שלהם, ולא ועידת העבודה – גם הם לא יאהבו, וזה בלשון המעטה. אני באמת מנסה לא להעלות כאן להבות ואני מנסה באמת לפתור את הדבר הזה בדרכי שלום ונועם.

לביא נשיאל: דיברת על זה עם הרצוג, יש ביניכם הבנה?
שלי: בוודאי, אנחנו מדברים על זה.
לביא נשיאל: ו?
שלי: מה אמרתי לו ומה הוא אמר, תרשי לי, עם כל חיבתי אלייך אורית – שיחות כאלה טבען שהן נעשות בארבע עיניים ולו הייתי רוצה הייתי כבר יוצאת ועושה מסיבת עיתונאים ומודיעה קבל ועולם. אבל אני באמת, מתוך דאגה לשלומה של מפלגתי, שלא נמצאת כעת במצב מזהיר, אין לי עניין לייצר פה עימותים. יש לי עניין לפתור את הדברים בדרכי נועם."

לצפייה בראיון המלא: