שלי על פרשת סילבן שלום: "כשנמצאות נשים ששמות את נפשן בכפן ומתלוננות, אנחנו צריכים להצדיע להן ולעמוד לצידן"

20 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה לחיסול המחבל סמיר קונטאר הבוקר בסוריה, המיוחס עפ"י גורמים זרים לישראל, ולפרשת סילבן שלום.

בפתח דבריה התייחסה לחיסול קונטאר ואמרה: "קודם כל, אני מזכירה לך, אריה, שאין שום הודעה רשמית שיצאה מממשלת ישראל ואנחנו ניזונים עכשיו מרשתות זרות, אבל אם אתה שואל אותי לתכלית ולהיגיון שבפעולה כזאת, אז אני בהחלט מברכת עליה. אני חושבת שהיא מאוד לגיטימית גם. היא גם מביאה לידי ביטוי יכולות אדירות של מי שביצע אותה – מדובר כאן גם על יכולות מודיעיניות, כמובן, וגם על יכולות מבצעיות – והיא גם פוגעת ברוצח האכזרי עצמו ולא בחפים מפשע, שזה בוודאי מעשה שהוא תמצית המלחמה בארכי-טרוריסטים, וסמיר קונטאר הוא ארכי-טרוריסט. אני הייתי נערה כשבוצע הטבח בנהריה, שהיה אחד הטראומות הגדולות בגלל האכזריות הנוראה שלו, בגלל האישיות שלו – הוא היה ברמה האישית נגד קורבנותיו – בגלל שהוא רוצץ את גולגולתה של ילדה בת 4 על סלע. זה היה באמת אירוע שהביא לידי מיצוי אכזריות, וסמיר קונטאר מעולם לא הניח מידיו לא את מעשי הטרור ולא את התכנון שלהם. הוא בוודאי נמנה על אותה קבוצת עלית במרכאות כפולות ומכופלות שצריך לרדוף ולחסל. זה בוודאי, אם כי שוב, אני מסייגת, אין שום אישור רשמי לכך שהדבר נעשה בידי צה"ל."

לאחר מכן התייחסה לפרשת סילבן שלום. מתוך דבריה:

"גולן: יש לי איזו תחושה שהפעם, בניגוד למקרה משה קצב שבו היית מאוד החלטית – נפגשת עם הנשים שהתלוננו – את פחות החלטית הפעם בנושא השר סילבן שלום.
שלי: אני חושבת שאני מאוד החלטית, ואני חושבת שאני אחת הפוליטיקאים המעטים מאוד שהתבטאו בעניין בצורה מאוד מפורשת השבוע בכמה וכמה ראיונות וגם בפוסט בפייסבוק שזה כבר בקרוב למיליון אנשים שראו אותו.
גולן: מיליון? וואו.
שלי: כן, מיליון אנשים שקראו אותו, ולכן אני לא חושבת שיש אדם שלא ידוע את עמדתי. אבל יש משהו בשאלה שלך, אריה, כיוון שאני עושה את זה במבוכה ובצער ובעצב.
גולן: מדוע?
שלי: כיוון שאני מכירה את סילבן המון שנים. למדנו יחד באוניברסיטה מאז שהיינו בני 21. כיום אנחנו בני 55, אז זה רק נותן לך מושג על היקף השנים האלה. היינו ביחסים מאוד טובים. הוא היה מראשי פעילות הימין באוניברסיטה, אני מראשי פעילות השמאל ובכל זאת היינו מיודדים מאוד. אני מכירה היטב גם את משפחתו המצוינת, ולכן זה מאוד לא פשוט ברמה האישית להיות עקרונית כשזה מגיע לאדם שאתה מכיר כל כך טוב וגם מחבב.
גולן: מה גם שהוא בעצמו חוזר ואומר שהטענות חסרות שחר. אז אולי כל העניין הזה מצוץ מהאצבע?
שלי: טוב, אני לא הייתי מתראיינת ולא הייתי מתבטאת על כך פומבית אלמלא האמנתי לנשים, לבנות, אלמלא היו בידי אינדיקציות ברורות ואלמלא היה מדובר בהצטברות מאוד גדולה של נשים שהתלוננו ושל נשים שעדיין לא התלוננו אבל בפירוש יכולות לאשר את אותו דפוס.
גולן: את חושבת שאם המשטרה תצליח להביא את הנשים לידי תלונה או עדות הוא יצטרך מיד להתפטר או לפחות להשעות את עצמו? לא תהיה לו ברירה?
שלי: סילבן שלום צריך להשעות את עצמו עד למיצוי העניין והיועץ המשפטי צריך להיכנס לעובי הקורה.
גולן: הוא יכנס הערב. הוא מכנס דיון גדול.
שלי: אני לא יודעת. אני שומעת את זה מדיווחים. הוא צריך להיכנס לעובי הקורה, המשטרה צריכה לחקור. אני רוצה להגיד לך שזה סוג של דילמה שתמיד עוברת על אנשים שאנשים שהם מכירים היטב חשודים, מואשמים או שדבר בהם העניין הזה. קודם כל, לא צריך לקפוץ בראש – אבל כאן אין צורך לקפוץ בראש. התמונה חדה, ברורה, קשה ודווקא אנחנו נבחרי הציבור צריכים לזכור שהמחויבות שלנו היא בראש ובראשונה לא למילייה שלנו, לא לאנשים שאנחנו מכירים אותם, שאנחנו יותר חשופים לנפתולי נפשם ולעינוי הדין שהם עוברים – אלא להפך, המחויבות שלנו היא לאלה שאין להם פנים ואין להם שם ויש להם אותיות במקום שמות, לאלה שהם קורבנות, שאין להם כוח, שאין להם עוצמה. שם המחויבות שלנו."

עוד הוסיפה כי החליטה להתייחס לעניין לאחר הציוץ של אשת השר, ג'ודי ניר מוזס שלום, שבו איימה לכאורה על הנשים המתלוננות: "הבנתי שמדובר כאן באיום שמישהו אוסף עליהן חומר או, אם לצטט, 'שלכל אחת יש עבר'. כאילו שאם לבחורה יש עבר סוער או עבר של הרבה פרטנרים, כאילו זה מצדיק הטרדה מינית. לפעמים קשה לנו להבין, אבל ברגע שאיום כזה, גם אם הוא נעשה בסערת רגש גדולה, לפעמים סערת הרגש של האדם החזק מטילה אימה מצמיתה על האדם החלש. הן, אריה, זקוקות לגיבוי שלנו. צריך לזכור כל הזמן - לפעמים מרוב בליל של דיבורים - המון נשים מוטרדות מינית כל הזמן ולא מעיזות להתלונן. כשנמצאות כאלה ששמות נפשן בכפן ועושות את המעשה הזה, שאני לא יכולה לקרוא לו פחות ממעשה גבורה, מעשה שהוא ערכי, מעשה שהוא מנהיגותי, מעשה שחוסך לנשים אחרות סבל בהמשך - אנחנו צריכים להצדיע להן, לחבק אותן, לגונן עליהם, ולהגיד להן שאנחנו - ואני מרשה לעצמי להגיד אנחנו, אנחנו הנשים שיש להן כוח פוליטי, ציבורי או כל דבר שהוא - שאנחנו לצידן."
להאזנה לראיון המלא: