שלי: להתאים עצמנו להחלטה האמריקאית ולבטל האיסור לתרומות דם מהומואים

22 בדצמבר, 2015

בעקבות החלטת מנהל התרופות האמריקאי אתמול, קוראת הבוקר שלי למשרד הבריאות לישר קו עם מנהל התרופות האמריקאי ולאפשר קבלת תרומות מהומואים ובי-סקסואליים.

 

שלי מציינת כי בחודש אוגוסט האחרון פרסם המרכז הארצי לאימות בדיקות HIV את נתוני ההידבקות השנתיים לשנת 2014, ומנתוני הדו"ח עולה כי אין הצדקה להמשיך למנוע קבלת תרומה מהומואים ובי-סקסואלים.

 

לפני כחודש, ובהמשך לנתונים החדשים, הגישה שלי, שאילתא (שטרם נענתה) למשרד הבריאות, ובה שאלה האם נוכח הממצאים הנ"ל נבחנת מחדש מדיניות תרומות הדם של מד"א.

 

מוקדם יותר השנה, ביוני 2015 פנתה שלי לשר הבריאות בשאילתא הנוגעת למדיניות תרומות הדם, בעקבות השמדת תרומת דם לאחר "טיפ אנונימי" שהגיע למד"א אודות הגדרותיו המיניות של התורם.

 

בתגובה לשאילתא ההיא, הודיע שר הבריאות כי הנחה את מד"א לשנות את הנוהל כך שלא יושמדו עוד מנות דם ויערך בירור עם תורמים בקבוצת סיכון.

 

שלי: "משמחת ההודעה ההגיונית והנאורה על שינוי המדיניות של מנהל התרופות האמריקאי, במיוחד נוכח העובדה שה FDA נחשב מחמיר במיוחד. החלטת ה FDA בצרוף הנתונים האחרונים של המרכז הארצי לאימות בדיקותHIV בדבר נתוני האמת של ההידבקות, הן שתי סיבות מצויינות לשינוי הנוהל הארכאי והמפלה, שכרגע ממשיך להתקיים בשל דעות קדומות ותו לא".

 

לקריאת השאילתא לשר הבריאות בנושא מדיניות השמדת תרומות דם ואת תשובתו של שר הבריאות לחצו כאן.

לקריאת השאילתא הנוספת לשר הבריאות, שטרם נענתה, לחצו כאן.