שלי על הרשעת אולמרט בעליון: "פסק הדין מדבר בזכותה של מערכת המשפט - אין אדם חסין בפני שלטון החוק"

29 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" עם בן כספית ואריה אלדד ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה להרשעתו הסופית מוקדם יותר היום של ראש הממשלה לשעבר אולמרט בבית המשפט העליון בפרשת הולילנד. מתוך דבריה:

"כספית: חפרנו מספיק באולמרט ואת גם פרסמת הודעה חריפה כהרגלך. אנחנו רוצים לשאול אותך על משרד הפנים.
שלי: לא, אתם לא תצאו ממני בזול בלי להתייחס לאולמרט. אני מאוד מצערת.
כספית: ידעתי. היה לי ברור. דברי.
אלדד: בבקשה. אני מפציר בך. דברי, בבקשה.

שלי: אתם לא צריכים להפציר בי. אני חושבת שזה יום מאוד משמעותי ומאוד עקרוני, ואני רואה את חצי הכוס המלאה באופן חד משמעי. אני חושבת שגם מי שחושב, וצודק גם, שעבריין רגיל לא היה מקבל את הסוללה המטורפת הזאת של חברים, יחצ"נים, עורכי דין משובחים ביותר שיהפכו כל פסיק בהרשעה שלו – ואין ספק שזה דבר שרק שועי עולם וארץ ועשירים וחזקים זוכים לו – בכל זאת יש כאן מסר שהוא מסר מאוד נכון, מאוד יפה, מאוד מדבר בזכותה של החברה הישראלית ובזכותה של מערכת המשפט, שאיש לא חסין בפני שלטון החוק. אין אדם שיש לו שכפ"צ הגנה. יש ניסיונות לעטות שכפ"צים כאלה.
כספית: הייתי מצטרף למחיאות הכפיים אלמלא הייתי יודע וקובע שיש הרבה חסינים בפני שלטון החוק. אולי ביום חמישי משהו יתחיל להשתנות. אבל בסדר, שמענו את זה. גם העמדה שלך היא עקבית ומוערכת, אין על כך ויכוח.
שלי: בן, אני מבינה –
כספית: לא, תפיסת העולם שלי היא יחסית. אני לא סובל את עיוות הדין כאשר אצל אחד משקיעים את כל האנרגיות ואצל אחרים או לא חוקרים או מטייחים. אבל בואי נדבר רגע על דרעי.
שלי: אני חושבת שזה לא הוגן מה שאתם עושים. אני אתייחס לדרעי מיד.
כספית: מה לא הוגן? עלית לדבר על דרעי.
שלי: לא, הזמנתם אותי לדבר על אולמרט. אני מאוד מצטערת. אני חושבת שיש חשיבות לזה שאני כנבחרת ציבור שגם הייתה במיעוט במשך הרבה מאוד שנים בביקורת שלי על אולמרט, חשוב לי לומר את הדברים האלה. חשוב לי לומר שראש ממשלה מושחת זה דבר חמור ביותר שמשחית את המערכת כולה, זה דג שמסריח מהראש. במקרה של אולמרט מדובר על אינסוף פרשיות שהוא יצא מהן בזכות עורמתו, בזכות המשפטנים שלו, בזכות מניפולטיביות אדירה. אני ראיתי במו עיני – הייתי חברת כנסת צעירה, רק נכנסתי לכנסת, זאת הייתה הקדנציה הראשונה – ראיתי איך ראש ממשלה מושחת משחית את כל המערכת, יורה בליסטראות בשלטון החוק, בפרקליטות, בבתי המשפט, במשטרה, בירון זליכה, במיכה לינדנשטראוס, בלדור, באנשים, בלי שום סנטימנט. הכל כדי למוטט את קירות הבית ובלבד שהוא לא יורשע. אני חושבת, בן, באחת הראיונות, אני לא זוכרת באיזה, יכול להיות שזה היה בדיאלוג בינך ובין אריה – ואמרת לו 'מה, הכל הוא עשה בשביל עצמו?' אני חושבת שהיו הרבה דברים שהוא עשה לטובת המדינה, אבל חשבתי על זה – כשיש הורה מכה ומכה מכות רצח את ילדו, הוא גם נותן לו אוכל לפעמים, הוא גם דואג לו. לראש ממשלה אסור להיות מושחת.
...
זה שהוא הולך לכלא זו עובדה חלוטה. זה שהוא מושחת זו עובדה חלוטה. אני חולקת עלייך לחלוטין, בן. אני חושבת שגם לו הייתה דילמה – ולא הייתה דילמה כזאת בין ראש ממשלה מופלא שיביא שלום כולל במזרח התיכון ושוויון בין בני אדם ובין שחיתות, לא הייתה דילמה כזאת – אבל גם לו הייתה דילמה, אסור לשליח ציבור להיות מושחת. זו לא תכונה אקזוטית. זו לא תכונה ייחודית."

להאזנה לראיון המלא: