שלי על פעילות המאכערים בכנסת: "מנציח את אי השוויון ומעוות את השליחות שלנו כנבחרי ציבור"

30 בדצמבר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "זוג או פרט" עם ברק רביד ועמית סגל בערוץ הכנסת, והתייחסה לחשיפת פעילות המאכערים בכנסת, להרשעת אולמרט בעליון בתיק הולילנד, למצב הפוליטי במפלגת העבודה ולנושאים נוספים.

מתוך דבריה על פעילות המאכערים בכנסת:
"סגל: זאת ההוכחה שאולי עדיך במרכאות למסד את הזנות. ללוביסט מסודר עם התג, כמו בחוק שלך, אגיב, אני מבין שזה בגלל את עובדת עם חברת תגי פלסטיק –
שלי: עלית עלי.
סגל: לא, אבל ברצינות. הם לפחות, זה נעשה על פני השטח.
שלי: לא, בוא נסדיר את הדברים. אני נגד פעילות לוביסטים, אני לא מדברת עם לוביסטים, לוביסטים לא נכנסים אלי למשרד. אני מצפה מכל חברי הכנסת לא לדבר עם לוביסטים, פשוט מאוד. כי היחידים שיכולים להרשות לעצמם לוביסטים הם אנשים או תאגידים מאוד עשירים, וזה מעוות לגמרי את הדמוקרטיה. כי בן אדם נורמלי ורגיל אין לו נגישות לא לדני נוימן, לא ללוביסטים, לא לקרסני והוא נשאר לבדו. זה מנציח באמת את הפער ומעוות את השליחות שלנו כשליחי ציבור. אבל למה בכלל החוק? החוק הוא פשוט משפר את המצב בזה שלפחות אנחנו יודעים. הם מחויבים לפרסם באתר הכנסת את כל האינטרסים שלהם.
סגל: את נאבקת במקום הלא נכון. תראי, הכסף הגדול, הכסף השחור, הכסף שמזיז כאן דברים פחות קורה אצל התומר עמירים של העולם והעליזות גורניות (לובסיטים).
שלי: זה לא מדויק. זה קורה בכל הדרגים. אם תשובה רוצה להשיג מתווה גז, אז הוא עובד בכל הדרגים. אם הלוביסטים מול חברי הכנסת, באופן אישי מול ראש הממשלה, עם מי שעובדים מול עיתונאים ועם עיתונאים גם לצערי, עם מומחים מטעם, עם עורכי הדין הכי יקרים. זאת חזית רחבה שבה משלמים לכולם המון המון כסף כי הוא מביא עוד יותר כסף, ולכן זה גם משתלם. זה מעוות, זה מוחשת, זה לא תקין. אתם יודעים מה, מה שפלילי הוא עדיף בעיני – כי לפחות זה פלילי ויש סנקציות פליליות ואנשים יודעים שהם עובדים על החוק. לפעמים הדברים החמורים ביותר קורים בחסות החוק ובאופן חוקי לכאורה."

על הרשעת אולמרט בבית המשפט העליון אמרה:

"סגל: את תמכת בסוף בממשלת אולמרט כשחושבים על זה.
שלי: תמכתי בממשלה כי ב-2006 מפלגת העבודה הייתה חלק מהקואליציה, מקואליציית אולמרט, אבל תהיה הגון איתי ותגיד שלא הרפתי ממנו.
סגל: לא, לא, לא. אני אומר את זה בתור אנקדוטה היסטורית. כי אולמרט לא סבל אותך ולהפך.
שלי: מפלגת העבודה הייתה חלק מקואליציית אולמרט. אני חושבת שגם לעמיר פרץ שעמד בראש המפלגה גם לא הייתה ברירה, זו הייתה קואליציה שהיא טבעית, אבל אין ספק שבראש הממשלה הזאת ובראש הקואליציה הזאת עמד עבריין מועד מושחת ביותר שלא רק שהוא עצמו באופן אישי היה מושחת אלא שהוא באמת השחית את המערכת. זו הייתה הקדנציה הראשונה שלי כחברת כנסת, והייתי מסתכלת לפעמים על אנשים שהם טובים, כמו פרופ' מנחם ששון שעמד בראש ועדת ביקורת המדינה והוביל את כל החקיקות המטורפות שאולמרט רצה נגד מבקר המדינה כי מבקר המדינה רצה לחשוף את שחיתויותיו. ואתה ראית איך כשהראש מושחת, איך זה מקרין ומסאב את כל המערכת.
רביד: אבל השאלה היא אם זו רק השכבה הזאת של חברי הכנסת והשרים שהמון זמן בפוליטיקה והסתאבו והפכו להיות מושחתים, או שזה בעצם הבנאליה של הפוליטיקה וזה מחר יכול לקרות למישהו שנכנס לפוליטיקה לפני שנה.
שלי: מי שמושחת זה יכול לקרות לו גם כשהוא מבוגר ו-ותיק וגם כשהוא חדש וצעיר ורענן.
רביד: לא, השאלה היא האם זה יכול לקרות למישהו שהוא לא מושחת. הוא נכנס לפוליטיקה, מתגלגל פה במערכת, נכנס למטחנה – והופ.
שלי: אני חושבת שאדם מוסרי לא נטחן בשום מטחנה, והדברים פה הם לא אפורים. כל הזמן מנסים להראות לנו שזה אפור ומין מטושטש כזה. לא, ברור לחלוטין מה אסור ומה מותר, ושלא יבלבלו לי את המוח. אבל במקרה של אולמרט, אני חייבת להגיד, זה לא בן אדם שנקרתה בדרכו הזדמנות להיות מושחת ואז הוא לא עמד בפני הפיתוי. הוא מסוג המושחתים שמייצרים את מנגנון שחיתות, והם גם מסאבים את המערכת.
סגל: בואי נודה על האמת, גם אצלך בסיעה – ראינו את דני נוימן –
שלי: הוא ליכודניק.
סגל: הוא ליכודניק, איך הוא אמר, 'הליכוד הוא המפלגה הנכונה מבחינה עסקית'. אבל גם בסיעה שלך יש לך את יואל חסון שהגן על ראש הממשלה ואנשים אחרים שזה תענוג לעבוד עם אולמרט.
שלי: טוב, עכשיו אתה מצפה ממני לגונן על אנשי התנועה שהיו אז בקדימה וגוננו. האחריות שלי בכל זאת צריכה להיעצר היכנשהו, אתה יודע. בכל מקום שבו אני יכולה אני משפיעה ומטביעה את חותמי, אבל יש מקומות שבהם הדברים פשוט קורים. אני חושבת שבאמת אולמרט זו דוגמה טובה, כי אתה ראית איך כולם, גם המתקפה הפרועה והאלימה שהוא ניהל נגד הפרקליטות, נגד בתי המשפט, נגד המשטרה, נגד המבקר, נגד החשב הכללי – וכולם שיתפו עם זה פעולה. זה באמת הסכנה הגדולה, כי רוב האנשים הנורמטיביים אומרים 'טוב, ככה המערכת עובדת, אני ארכין את ראשי ואחכה שהסערה תחלוף', או מפנימים את ערכי המושחת וחושבים שהם עושים דבר נכון.
סגל: זה מה שקורה היום, תחת הטענה שראש הממשלה משתיק את התקשורת, ממנה יועץ משפטי כלבבו, ראש מוסד כלבבו, מפכ"ל כלבבו?
שלי: אין שום ספק שהסביבה הקרובה –
סגל: ברמה אולמרטית?
שלי: אל תבקש ממני עכשיו להתחיל להשוות בין השניים.
סגל: נתניהו מושחת?
שלי: קודם כל אני לא יודעת, אבל אני לא עדה לשחיתויות מובנות שבהן מייצרים את מנגנון השחיתות אצל נתניהו. אין ספק שהוא נהנתן, אין ספק שהוא אוהב מאוד כסף, אין ספק שאצלו בבית קוראים דברים לא תקינים. אני לא הייתי ממהרת להשוות בינו ובין אהוד אולמרט. אני חושבת שאולמרט שייך לליגה משל עצמו, של מגה-מושחתים שמייצרים מנגנון שחיתות. פוליטיקאים מכל הדרגים יצטרכו להתאמץ מאוד כדי להגיע לדרגה שלו."

על המצב הפוליטי במפלגת העבודה, בערקבות הבחירות לראשות מרכז הליכוד שנערכו באותו היום, אמרה:

"רביד: מתי נראה חגיגה דמוקרטית גם במפלגת העבודה?
שלי: התאריך הפורמלי של הפריימריז לראשות מפלגת העבודה – בליכוד זה המרכז, זה משהו אחר – הוא עוד חמישה חודשים.
רביד: טוב, זה הרי לא יהיה.
שלי: אני לא מקפידה בקלה כבחמורה ואני לא עומדת עם סטופר ואני מוכנה להגיע לאיזה תאריך מוסכם, אבל אין ספק שהכוונה לאחר את הפריימריז לסוף 2017 היא כוונה מופרזת.
סגל: למה? ההיגיון אומר שכשאני נערך לבחירות כמפלגה לא שווה לבחור שנתיים קודם. עדיף לבחור לפני הבחירות כדי שאני אראה מי הכי פופולרי, מי הכי מתאים, למי יש תמיכה.
שלי: נכון. אני לא רוצה להיכנס לזה. אני לא אספק לכם את הדברים שאתם מצפים ממני לספק, פשוט בגלל שאני מדברת על הדברים האלה עם בוז'י. אני מנסה לפתור את הדילמה הזאת בדרכי נועם והידברות, כדרכי. אני מעדיפה לא לנהל את הדיון הזה אתכם.
סגל: את תרוצי בכל מקרה?
שלי: לא החלטתי עדיין."

לצפייה בראיון המלא: