שלי בבלוג: "מה שקרה לגיל שרון - מקווה שזה שחר של עידן חדש"

6 בינואר, 2016

שלי בבלוג: האם מה שקרה לשכיר הבכיר העשיר (ואוותר על עוד מלה שמתחרזת, אתם תנחשו) גיל שרון, הוא שחר של עידן חדש?
אני רוצה לקוות בזהירות שכן. ושמבחינתי הוא ראוי לקבל שני פרסי ישראל ביחד על שני התקדימים שקבע:
אחד – אסור לבעל שליטה לשלם שכר חזירי כזה שאינו קשור כלל למציאות בחברה.
שני – אסור למעביד להתנכל להתאגדות עובדים.
גיל שרון עוזב בבושת פנים את דיסקונט השקעות ואת שתי החברות הבנות העיקריות סלקום ושופרסל, אחרי שניהל קרב לא-הרואי על "זכותו" להרוויח סכום דמיוני של 71 מליון שקלים בחמש שנים. הוא הפסיד בסוף.
שכר כזה, למרבה הבושה, משולם לא מעט למנכ"לים בחברות שבהן העובדים מתאפיינים בשכר נמוך במיוחד (כאן אלה היו הקופאיות בשופרסל, נציגי השרות בסלקום).
שכר כזה משולם בחברות שבהן מושקעים כל חסכונותיכם. אתם משלמים להם את השכר, ומי שנהנה מצייתנות של המנכ"ל המתוגמל הוא לא אתם, אלא בעל השליטה. גם אם זו שליטה מזערית.
שכר כזה משולם בלי קשר לביצועים של המנכ"ל, וגם כשהחברה שקועה בחובות וממונפת עד צוואר.
את פרס ישראל השני הוא צריך לקבל על תרומתו לעבודה המאורגנת בישראל. נשמע מופרך? אסביר.
זה היה אחרי ששרון, בתפקידו הקודם בפלאפון, התנכל התנכלות חסרת תקדים לעובדים שבקשו להתארגן:
החרמת רכבי הליסינג שלהם (כולל הבוסטרים של התינוקות) באישון לילה, ניתוק פתאומי של מכשירי הטלפון, מעקב צמוד. הוא גם דאג להקים ועד פיקטיבי מתחרה, מימן הסעות, סטיקרים וחולצות להפגנות דמה נגד ההתארגנות, ועוד ועוד.
(חוץ מזה שהתקין לעצמו מעלית פרטית כדי שבדרך ללשכתו לא יאלץ להתחכך חלילה בעובדים שהם בני תמותה רגילים. אני לא סובלת התנהגות כזאת.)
ההתנהגות הזאת הייתה כה אלימה עד שהמיטה עליו פסק דין דרמטי לטובת העובדים: אסור, קבע בית הדין, למעביד, להתנכל בשום דרך שהיא להתארגנות עובדים. החלטה כל כך גורפת וחד משמעית, עד שהקימה עליו גם את עמיתיו בסקטור העסקי.
את המאבק בחזירות שכר הבכירים אני מנהלת הרבה שנים.
זה התחיל בהצעת החוק שלי להגבלת שכר הבכירים כך שהבכיר ביותר לא ירוויח יותר מפי חמישים מבעל השכר הנמוך ביותר, כולל עובד קבלן. הצעה נדיבה ביותר לדעתי, שגם זכתה לרוב בועדת שרים לחקיקה, עד שבא נתניהו דפק על השולחן ומינה ועדת מיסמוס בראשות שר המשפטים דאז, יעקוב נאמן.
ועדת נאמן הולידה את "תיקון 20" החיוור שלא הזיז לאף אחד. כעת בועדת כספים נידון עוד חוק חיוור וחסר שחר, שהחל בימיו של לפיד כשר אוצר.
אני מודה בשמחה ובפרגון שבמקום בו כשלו המחוקקים אל מול ההון הגדול ושליחיו בפוליטיקה, התקשורת השיגה היום ניצחון מוסרי גדול.
בעיצומו של הקרב על השכר אמר גיל שרון למחזיקי אגרות החוב, שיפסיקו להתעסק בנראות של השכר שלו, ושישאירו את הנראות לכלכליסט.
ואכן, גולן חזני מכלכליסט, יחד עם עיתונאים נוספים, הוביל במשך חודש וחצי קרב ציבורי, ודאג שאור השמש יחטא היטב את הדיונים על השכר.
עד שבעל השליטה התקפל, ואיתו הדירקטורים ומחזיקי האג"ח.
עוד מעט יתפרסמו בזה אחר זה הדו"חות הכספיים של החברות האלה לשנת 2015. ונוכל לראות אותן אחת אחת במערומיהן, כשתקדים גיל שרון יתנוסס מעל הדו"חות האלה לדראון עולם.