הסודיות היא מפלטו של הקומבינטור, או איך באמת מתקבלות החלטות בוועדה הסוגית לתקציב הבטחון?

8 בינואר, 2016

הסודיות היא מפלטו של הקומבינטור, או איך באמת מתקבלות החלטות בוועדה הסוגית לתקציב הבטחון? מול ראש ממשלה כושל ומתלהם דרושה אופוזיציה. שכר הבכירים העשירים - שחר של עידן חדש? לראשונה בכיר הולך הביתה בגלל שכר חזירי. והשבוע חורשים את הארץ: בואו נפגש בעוטף עזה, בירושלים, בקיבוץ גבים, ביקנעם ובתל-אביב.

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

איך באמת מתקבלות ההחלטות בועדה הסודית לתקציב הבטחון? לכאורה אי אפשר לענות על השאלה הזאת, כי טמון בתוכה מוקש. אם הועדה סודית, אז אי אפשר לספר. אבל הפעם הגיע גודל השערורייה לממדים כאלה שהחלטתי לחרוג ממנהגי ולגלות טפח מהחרפה. איך הח"כים אישרו הסכם בין האוצר ומשרד הבטחון בלי לראות את ההסכם (!) איך יו"ר הועדה צחי הנגבי, אחרי ששבתי ודרשתי לראות את ההסכם לפני שמצביעים, קרא להתנהגות שלי "קנטרנות ותגרנות", ואיך בסוף באופן תמוה הצליחו לא לגלות לי מתי ההצבעה עצמה, ועוד. שערורייה זו מלה קטנה.

בראיון אצל קרן נויבך אני מתראיינת בפעם הראשונה על מה שקורה בתוך הועדה, מתארת חלק קטנטן מהדברים, בלי לגלות אפילו בדל של סוד צבאי/בטחוני. בתקציב הבטחון יש חלקים רבים שחייבים להישאר סודיים. אבל תגידו לי אתם, האם יש סיבה אחת בעולם שתחשיבי הפנסיה, למשל, במערכת הבטחון, יהיו סודיים? הקליקו על הציוץ של קרן והאזינו:

באוגדת עזה. ויש ועדת משנה אחרת של ועדת חוץ ובטחון שאני חברה בה, חשובה מאין כמותה, שבראשה עומד עמר בר-לב. היא עוסקת במוכנות ובטחון שוטף. עמר מנהל את הועדה הזאת באופן רציני ויסודי ומעורר הערכה. הנה דוגמא לתת ועדה שאכן חייבת להיות סודית, ובכל זאת החברים בה מקבלים את המידע שהם צריכים לעבודתם. אתמול התקיימו ישיבות הועדה באוגדת עזה, עם אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר (שאותו אני מכירה ומעריכה מאוד עוד מהיותו המזכיר הצבאי של נתניהו – בין תפקידיו היה לעדכן אותי בזמן אמת כשהייתי יו"ר אופוזיציה), מפקדים וחיילים. גם בבסיסים ומוצבים סיירנו, אבל בתמונות אני לא יכולה להיות נדיבה, ונסתפק באלה, עם חלק מחברי הועדה:


 

ממשלת בלהות, ראש ממשלת בלהות. מה שהתרחש במוצאי שבת האחרונה, אחרי הפיגוע הקשה בדיזנגוף, היה חיזיון בלהות של ראש ממשלה מסית ומדיח, ומפיק דיווידנדים פוליטיים מכאב. היה מדהים לראות אותו אץ-רץ לפוטו-אופ חסר תכלית בזירת פיגוע כאובה ומדממת, מציב דוכן נואמים תמוה, ומסית נוראות נגד כל אזרחי ישראל הערבים. כישלון מוחלט של מר מלחמה בטרור בהתמודדות עם הפיגועים, כשלון מוחלט בנחמה, בהרגעה, באחדות ובתקווה, מצטיין בשיסוי. את הפוסט שהעליתי ברוח זו, קראו 540,917 איש. אני חושבת שזו אחת ההמחשות לצמא שיש בציבור לאופוזיציה אמיתית, שלצערי כה חסרה עכשיו. לפוסט המלא שאליו צורף גם מאמר נפלא של יוסי ורטר בהארץ "נתניהו נשאר פוליטיקאי קטן, כמו ב-1994", הקליקו כאן:

 

חשוב היה לי גם להתראיין על זה דווקא לתקשורת ערבית ישראלית. הנה כאן ראיון לבילאל שלאעטה ב"פאנט", ערוץ הטלוויזיה של אתר החדשות הנפוץ פאנט (הוא גם בין הנפוצים במזרח התיכון), שהקים אדם יקר שעבד אתי לפני שנים בקול ישראל, בסאם ג'עבר. "בזמנים כאלה, תפקידה של הנהגה הוא לא להרחיב את השסע - אלא לנסות ולאחות אותו". הקליקו כאן לראיון:

 

"הי השרים בנט וארדן, זאת שלי. וואלה? יותר אנשים נהרגים בתאונות דרכים מאשר בפיגועים?! זה הספין החדש? וזה בממשלה שכל רכיביה בלי יוצא מן הכלל עסקו במשך שנים בהבטחות סרק שהם, ורק הם, יוכלו למגר את הטרור מול רפיסות השלטון. ועכשיו, אחרי שבע שנים (שבע שנים!) בשלטון, כשהכישלון הוא כל כך מוחלט וטוטאלי וההבטחות האלה מתגלות כהבטחות רהב ושחץ שאין להן כיסוי – וכבר אין את מי להאשים - כי לא המרכז ולא השמאל בממשלה - פתאום התביעה הלגיטימית של הציבור מממשלתו למנוע פיגועי טרור היא קנטרנית ומנג'סת? ושבכלל יפחדו מתאונות דרכים יותר מאשר מפיגועים, כי יש יותר? להמשך קריאת הפוסט הזה בפייסבוק הקליקו כאן:

 

שכר הבכירים העשירים – שחר של עידן חדש? השבוע נפל דבר. בפעם הראשונה בישראל מנכ"ל בכיר הולך הביתה בגלל שלא הסכים להתפשר על שכרו העצום. בפוסט בפייסבוק אני סוקרת בקצרה את המאבק להגבלת שכר בכירים, ואת הסיפור הייחודי (והחינוכי) על גיל שרון שאם יש מישהו שזה מגיע לו זה הוא. "האם מה שקרה לשכיר הבכיר העשיר (ואוותר על עוד מלה שמתחרזת, אתם תנחשו) גיל שרון, הוא שחר של עידן חדש? אני רוצה לקוות בזהירות שכן. ושמבחינתי הוא ראוי לקבל שני פרסי ישראל ביחד על שני התקדימים שקבע: אחד – אסור לבעל שליטה לשלם שכר חזירי כזה שאינו קשור כלל למציאות בחברה. שני – אסור למעביד להתנכל להתאגדות עובדים." כאן לפייסבוק וכאן לפוסט באתר:

 

בקרוב נשמע על עמיתיו של גיל שרון בצמרת המפוקפקת הזאת. הדוחות של החברות הציבוריות לשנת 2015 יתפרסמו, והן מחוייבות לפרסם את שמותיהם של חמשת בעלי השכר הגבוה ביותר. מבטיחה לעקוב ולעדכן אתכם.

 

וממש במקרה הגיעה לועדת הכספים, עייפה ומאובקת וחסרת שיניים, הצעת חוק שהאוצר מניח, להגבלת שכר בכירים. זו הצעת חוק שיאיר לפיד הכין ברוב רעש וצלצולים כשהיה שר אוצר, ולא עשה אתה כלום. עכשיו היא מגיעה לועדת הכספים, וההצדקה היחידה לדון בה היא האפשרות להכניס בה הרבה שינויים עד שמי שכתב אותה לא יכיר אותה. הנה כתבה בדה-מרקר:

 

"מול איילת שקד: תעשו סתיו ושלי" מאמר בהארץ, של הלל בן ששון, שקורא לפוליטיקאים, לארגונים ולעמותות לעשות מה שסתיו ואני עושות: לגייס תרומות מהרבה תורמים קטנים במקום ממעט גדולים, וגם מסביר למה ומה היתרונות שיש בגיוס כזה.

 

בעקבות התחקיר על דני נוימן, הגשתי מחדש, עם שינויים מתבקשים, את "חוק המאכערים", יחד עם רועי פולקמן מכולנו. כאן לכתבה מאוד מפורטת של צבי זרחיה בדה-מרקר:

 

את חוק המאכערים  מניעים עכשיו לובי 99 המצויינים, שגם רשמו הישג יפה השבוע – הצעת חוק שקיפות לוביסטים. זה חוק ראשון מזה חמש שנים בעניין לוביסטים – את החוק הראשון, הבסיסי – העברנו לפני חמש שנים גדעון סער ואני. לובי 99 חברו ליו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן (שמולו נהלתי מאבק נגד העלאת שכר חברי הכנסת) אבל הפעם מגיעים לו שבחים:

 

ויאללה, בשבוע הקרוב, במקביל לעבודת הכנסת, חורשים את הארץ, ואתם מוזמנים להפגש אתי:
בעוטף עזה. מחרתיים, יום א', 10.1, בשעה 20:00 במועדון לחבר בקיבוץ ניצנים. זה אירוע של ש"שינים ומכינות באזור – אבל שימו לב, הוא פתוח לכולם! בואו! הנה ההזמנה שלהם.

רמת גן. מחרתיים, יום ראשון 10.1 בשעה 11:45 אהיה גם בתיכון בליך ברמת-גן לשיחה עם התלמידים. אלה 300 תלמידי י"א-י"ב (ישודר בו בזמן לכל היתר שלא יכולים להיכנס לאולם, אלף תלמידים) במסגרת חודש של הרצאות על גבולות חופש הביטוי. זה לא אירוע פתוח לציבור הרחב, אבל אם אתם הורים או מורים... אז בואו!

ירושלים, סטודיו לפוליטיקה. פרויקט ה-120 של שחרית: ביום שני הקרוב, 11.1 בשעה 14:00 הפרויקט הוא עתודה לפוליטיקאיות ולפוליטיקאים צעירים מקהילות שונות בחברה הישראלית. לורה טלינובסקי שלנו תראיין אותי שם על פוליטיקה מההיבט האישי והלאומי כאחד. שימו לב גם זה לא פתוח לציבור הרחב אבל אם אתם בוגרי התוכנית אתם מוזמנים! (מיקום: מרפ”ד של מעיין החינוך התורני, כנפי נשרים 7, ירושלים)

בתל אביב, יום רביעי "כשיהדות פוגשת מדינה", באוניברסיטה, פתוח לכולם, הנה הפרטים:

 

קיבוץ גבים בנגב. ביום שישי (לא היום, עוד שבוע) במועדון בקיבוץ גבים, ב"פאבלמנט" הוותיק והמפורסם של צלילה וחגי, פתוח לכל האזור, מחכה לכם!

 

צפון, יקנעם - שבתרבות. מראיין העיתונאי ומגיש הטלוויזיה, יואב לימור, ושימו לב – זה לא מחר אלא בשבת הבאה!

 

ביום שלישי בחירות לראשות עיריית רמת השרון, בואו להצביע בשביל שירה אבין המצוינת! שירה כבר מכהנת היום כראשת העיר בפועל, אחרי שראש העיר הורשע בעברה שיש עמה קלון. אלה בחירות מאוד קשות, וכל התגייסות שלכם תתקבל בברכה. שירה היא אישה חזקה, מוכשרת, נקיית כפיים וביצועיסטית, חברה שלנו למפלגה, ואני קוראת לכם לעזור לה, גם אם אתם לא גרים ברמת השרון. הכנסו לעמוד שלה בפייסבוק לקרוא עליה עוד, או כתבו למטה שלה אם אתם רוצים להתנדב (ברשת, במטה, בטלפונים, בשטח) Shiravin.mate@gmail.com

 

כמה מציוצי השבוע בטוויטר, ושוב אני מזמינה – הכנסו והתחילו לעקוב אחרי. הנה כאן פותחים חשבון טוויטר.

 

 

"אות רמון" על שמו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל, היא תוכנית מנהיגות לתלמידי י"ב מצטיינים שגם תורמים רבות לחברה. הם גם פוגשים מנהיגים ומובילי דעה, ומוציאים לפועל משימות שהם חולמים עליהן. השבוע נפגשתי עם החבר'ה המקסימים האלה. מנכ"ל העמותה הוא רן לבנה שלנו (עומד משמאלי בתמונה) ובהזדמנות זאת מזל טוב לו וליעל על הולדת שירה!

 

צרות של עשירים. גם השבוע צריכה מתנדבים, חבר'ה. כדי לטפל בעומס המבורך מאוד של ההתפקדויות. רבים מהמתפקדים פונים במייל כדי שנפקוד אותם, ויש גם כאלה שההתפקדות שלהם לא הושלמה/נקלטה וצריך לחזור אליהם. אנחנו עושים את זה כל הזמן, אבל לשמחתנו יש המון עבודה, ונשמח לעזרה. אם אתם יכולים/רוצים לבוא ולעזור בטלפונים - אנא כתבו לנו למייל: hitpakdutshelly@gmail.com יחד עם שמכם, מספר הטלפון שלכם, מקום מגורים ועוד כמה מלים על עצמכם. תודה ענקית ונתקשר!

 

ועכשיו להתפקדות עצמה. מסכימים איתי? מזדהים עם הדרך שלי? רוצים לחזק אותי פוליטית? להיות יותר מעורבים? להשפיע יותר? תתפקדו או תפקדו אנשים בסביבתכם. זה עולה 75 ש"ח לשנה, וזה מקנה לכם, בין היתר, זכות להצביע לראשות המפלגה ולרשימת הח"כים. תוכלו להתפקד עכשיו כאן או לכתוב לנו למייל בפסקה הקודמת בצרוף שם ומספר טלפון ואנחנו נחזור אליכם.

 

ואל תשכחו להעלות פוסט ובו אתם מסבירים למה עשיתם את זה, וקוראים לאחרים לעשות אותו הדבר! בכל שבוע פוסט של מתפקד אחד, והפעם אורי אברמוב, שעד היום הצביע למפלגות ימין:

 

ברוך הבא אורי, תודה וכל הכבוד!

ולכם – שבת שלום,

שלכם,

שלי

 
תגיות