שלי על דברי הרצוג: "ויתור על חזון שתי המדינות - היגררות אחרי הרוח המנשבת בימין"

24 בינואר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה להתבטאויותיו של יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג לפיהן לא ניתן לממש את חזון שתי המדינות, לתפקוד האופוזיציה וכן לאפשרות כניסתו של גבי אשכנזי לפוליטיקה.

מתוך דבריה על דברי הרצוג:

"שלי: ראשית, אני שומעת על זה בפעם הראשונה – וחבל. כי כשמציעים מתווה מדיני שלא תואם את המתווה המדיני שאנחנו מאמינים בו וחותרים אליו אז רצוי לשתף את כלל חברי המפלגה או הסיעה. שנית, לגופו של עניין, אני מאוד חולקת עליו. אני חושבת שאפילו ההפך הוא הנכון. דווקא מול גל הפיטורים נדרשת יוזמה מדינית אמיצה. צה"ל לבדו וכוחות הביטחון לבדם לא יכולים לפתור את סוגיית הטרור, למרות שהם עושים את זה בצורה מצטיינת. אני גם מאמינה, ואני חושבת שלא יחלקו עלי גם ראשי מערכת הביטחון, שאבו מאזן, יכול להיות שהוא לא חסיד ציון ואוהב ישראל עד כלות נשמתו, אבל הוא בוודאי, יש סיכוי גבוה מאוד, שהוא המנהיג  החילוני, הפרגמטי והמתון האחרון שיש ברשות הפלסטינית, ואיתו אנחנו צריכים להזדרז ולקיים משא ומתן. אני גם לא מבינה כל כך מה המשמעות של היפרדות. אני גם מתנגדת לצעדים חד צדדים. הם מעולם לא הוכיחו את עצמם – לא בהתנתקות, לא בנסיגה מלבנון. לכן הידברות חייבת לעמוד ביסוד כל מהלך מדיני. לוותר על חזון שתי המדינות זה במידה רבה להיגרר אחרי הרוח המנשבת בשורות הימין והימין הקיצוני.
גולן: כשמחברים לזה גם את ההצעה של ח"כ איתן ברושי שאתם תסייעו לנתניהו וליעלון במאבק שלהם נגד הימין הקיצוני ותעזרו לליכוד בהצבעות בכנסת כל זמן שסמוטריץ', איוב קרא ואורן חזן מאיימים לא לתמוך בקואליציה כדי לא לסכן את הרוב המינימלי שיש לממשלה – זה יוצר תמונה של איזה פתח שוב למשא ומתן על כניסה לממשלה, לא?
שלי: קשה לי להאמין שאיתן ובוז'י תיאמו כאן עמדות, אבל לגופו של עניין אני בוודאי לא מתכוונת להצביע עם הקואליציה הצבעות חסרות שחר. אם הקואליציה עושה דברים טובים, אנחנו מצביעים בעד.
גולן: לדעתכם זה צריך להיות דבר טוב כשהם לא מאפשרים איכלוס בתים שעדיין לא אושרו. לכן הוא מציע את ההצעה שלו.
שלי: בוא נפריד את זה. ראשית, לא רק שאני לא מציעה לתת גיבוי בהצבעות לקואליציה, אלא בדיוק ההפך – אנחנו אופוזיציה. מה התפקיד של אופוזיציה אם לא לנסות להפיל את השלטון? המטרה שלנו היא כרגע, במילא יש לקואליציה הזאת רוב שברירי – אז אם הרוב השברירי שלה מתערער עוד יותר אנחנו צריכים להתנהג כמו שאופוזיציה צריכה להתנהג ובוודאי לנסות לנצל את ההזדמנות הזאת ובמינימום לא לאפשר להם להעביר חוקים, בוודאי לא חוקים רעים כמו חוק העמותות ובוודאי לא חוקים חסרי שחר. לכן אני מתנגדת ליוזמה הזאת.
גולן: מישהו פה איבד קשר עם המטרה, כמו שאוהב להגיד אהוד ברק?
שלי: באופן כללי, ולא קשור לשתי ההתבטאויות אחרונות, האופוזיציה לא מתפקדת. קשה לי לומר את זה, עצוב לי לומר את זה. אני חושבת שהאופוזיציה נהנית עכשיו מסיטואציה פוליטית שהיא מהחלומות. פשוט מהחלומות. אתה יודע, יש כאן רוב מאוד מאוד בעייתי לקואליציה, ובמקום זה אנחנו סוגרים דילים עם אריה דרעי כדי שכולם לא יהיו בהצבעות כשהוא הולך לאירוע שבע ברכות של הבת שלו. אלה התנהלויות שהן בוודאי לא סכין בין השיניים ודם בעיניים, במובן הסימבולי כמובן של להיות אופוזיציה.
גולן: זו האשמה ישירה נגד יו"ר מפלגת העבודה, האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג?
שלי: אתה לא צריך להקצין את מה שאני אומרת. אני אומרת דברים מספיק ברורים גם ככה. אבל אני רוצה בכל זאת להתייחס לגופו של עניין סוגיית שר הביטחון בוגי יעלון, שאמנם דעותיו המדיניות בוודאי רחוקות משלי – בחזונו המדיני אין תקווה, אין פתרון ונועדנו לחיות על החרב – אבל אני חייבת לומר שהוא אדם רציני, אחראי, שפוי, שקול. לא בפעם הראשונה הוא מפגין בגרות ומתינות. אני לא חושבת שיש מישהו בליכוד בכך שבוגי יעלון הוא איש ימין. אני גם באמת לא חושבת שסמוטריץ', חזן ואיוב קרא ילמדו את בוגי יעלון מה משמעות המילה ביטחון או מה משמעות המילה ציונות. עובדה שהשלושה האלה עכשיו גוררים בשערה את הקואליציה הזאת – לא סערה כמו סערה שבחוץ, בשערותיה – את הקואליציה הזאת, חובטים בה וגורמים לה לעשות דברים הזויים מעידה על השפל הקשה שהימין בארץ התדרדר אליו בעקבות כמה אנשים מאוד קיצוניים שבשבילם, הרי זה אבסורד, בשבילם שר הביטחון בוגי יעלון הוא יותר מידי מתון כי רחמנא ליצלן האו שומר על שלטון החוק."

בקשר לאפשרות כניסתו של גבי אשכנזי לפוליטיקה הוסיפה:

"שלי: אני לא רוצה לומר את עמדתי הפוליטית, כי אני לא יודעת בכלל אם גבי אשכנזי מתכוון אלף להצטרף לפוליטיקה, בית אם הוא מתכוון להצטרף למפלגת העבודה. מפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית.
גולן: אולי צריך לעודד אותו, לקרוא לו? כבל אומר שהוא לא יודע מה עמדותיו, לבני אומרת שהיא כן רוצה לראות אותו במפלגה. איפה שלי יחימוביץ' בעניינים אלה?
שלי: אני אהיה הכי כנה איתך בעולם. אני התכוונתי לא להגיב לכל אירועי הדו"ח של היועץ המשפטי לממשלה באמת מהסיבה הפשוטה שראשית אני לא מכירה את דעותיו של אשכנזי – לא בתחום הכלכלי, לא בתחום החברתי, לא בתחום המדיני – ושנית, אחרי שהחלטתי שאני לא מתייחסת לעניין ישבתי בשעת לילה מאוחרת וקראתי את הדו"ח הזה שיש בו יותר ממאה עמודים של היועץ המשפטי לממשלה והרגשתי, בלשון המעטה, לא נוח עם אופי ההתנהגות הזאת. ואז גם ראיתי באותה שעת לילה את ציוצי הברכה הנרגשים של יאיר (לפיד) ושל בוז'י, ואמרתי שלכל הפחות לפני שאני מביעה עמדות פוליטיות, כי אני באמת לא מתכוונת להביע עמדות פוליטיות לפני שאני יודעת אם האדם עצמו רוצה בפוליטיקה, לפני שאני מביעה עמדות פוליטיות – צריכה להיאמר כאן אמירה מוסרית, שזו התנהגות מניפולטיבית, פוליטית ומדאיגה. היה חשוב לי לומר שהדו"ח הזה לא נראה טוב, בלשון המעטה. אני חושבת שאנחנו צריכים לנהל דיון שהוא לא רק פוליטי והוא לא רק משפטי, אלא גם איך צריך להתנהג שליח ציבור. הייתי מאוד מוטרדת מהדו"ח הזה, שהצמרת הצבאית, שאמורה להיות נקיה מפניות פוליטיות, להגן על שלומנו, לדאוג לחיילנו ולדאוג לאזרחי ישראל עסוקה באופן כל כך אובססיבי בתככים ובמניפולציות. מזה דעתי לא נחה. יחד עם זה, דלתנו לא סגורה. באמת. זה היופי שבמפלגת העובדה. היא מפלגה דמוקרטית, היא פתוחה בפני כולם."

להאזנה לראיון המלא: