שלי בוועדת העבודה: "לסגור לחודש אתר בנייה בו נהרג פועל"

9 בפברואר, 2016

שלי השתתפה בישיבת ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אלי אלאלוף בנושא תאונות עבודה בענף הבניין, והתייחסה למותם של פועלי בניין באתרי בנייה ולהצעת החוק שהגישה להנצחת פועלי בניין. לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

ח"כ שלי יחימוביץ':

קודם כל תודה, אדוני יו"ר הוועדה, על זה שאתה מקיים בדחיפות כזאת את הדיונים וגם מציע להדס לשמש לה כתובת. זה ממש חשוב שניקח על עצמנו את המשימה הזאת, שהיא פשוט משימה חשובה מאוד, מוסרית ולאומית כאחד. הדס, באמת כל הכבוד לכם. אתם פשוט נכנסתם בעוצמה לוואקום מטורף שבו המדינה לא קיימת. שמענו כאן מרשם הקבלנים דבר שהוא פשוט לא מתקבל על הדעת – זה גיהנום מוסרי, זה זוועה. פשוט מעולם, מעולם, לא הגיע אליו – מאות אנשים נהרגו, עשרות אלפים נפצעו – מעולם לא הגיעה אליו הרשעה. בכלל לא היה לו את הכלי לאשר רישום או לא לאשר רישום, וזה כלי נורא משמעותי.
בשעתו לקחנו אגף לחלוטין שולי במשרד המשפטים, האגף לרישוי חברות שמירה ואבטחה, ודרכו, דרך העבודה מולו, מנענו ניצול של עובדי קבלן ועושק שלהם, כי להעביר את מספר העבירות לאותו אגף, מספר העבירות בתחום עולם העבודה, כדי לאפשר להם לנקוט סנקציות אחרי מספר מסוים של עבירות שהצטבר. וגם כאן פשוט זה לא נעשה. אף אחד מעולם לא חשב שמישהו צריך להעביר אליו את המידע הזה. זה פשוט מופרך.
מאז תחילת השנה נרצחו בפיגועים שישה בני אדם. אנחנו כולנו כאבנו את כאבם, ידענו את שמם, הלכנו לבקר את המשפחות, בכינו עם המשפחות האלה. יש להם שם, הם מונצחים. בשבוע הבא אני הולכת לטקס הנצחה לאחת ההרוגות. כאן מדובר בשישה אנשים שנהרגו לשווא, ואיש לא יודע את שמם. לא רק זה, אלא שאסור להעביר את שמם בגלל צנעת הפרט. אני לא מבינה את הדבר המטורלל הזה.
היו"ר אלי אלאלוף:
אני חרגתי. בתחילת הדיון אני קראתי את השמות.
ח"כ שלי יחימוביץ':
יפה מאוד. יפה מאוד. כן, רק מענף הבנייה. לא דיברנו על תאונות עבודה בכלל, אבל עדיין השיעור הכי גבוה הוא תאונות בנייה. אני מאוד מסכימה עם הדס, שאפילו, חלילה, אני לא מקילה ראש ואני חושבת שמאוד חשוב לייצר אכיפה הרבה יותר משמעותית – אבל סוגיית השיימינג היא נורא משמעותית. כאן באה הצעת החוק שלנו. היא עושה שיימינג, כן, בלי להתבייש. היא מתקנת עוול מוסרי ומנציחה זכר של אדם שמת לשווא, אבל היא גם מתעדת שאדם נהרג במקום הזה וחיים קופחו. אני בטוחה שהקבלנים, עם כל רצונם הטוב, ושוב קבלן לא נהנה מזה שפועל נהרג באתר הבנייה שלו, אף אחד לא מפקפק בזה – מצד שני גם אין תחושת חטא מאוד גדולה, או תחושה שמשהו יקרה כתוצאה מזה. גם בגלל שהאתר שב לעבוד, וגם בגלל שאף אחד לא יודע, לא זוכר ולא שמע וזה נותר שקוף ומוזנח לנצח נצחים. לכן הצעת החוק שלנו מדברת על דבר מאוד פשוט, בלי עלות כספית – לוחית זיכרון במקום בולט ונראה לעין בבניין, למען ידעו ויראו שפה נהרג אדם לשווא. אולי יש אנשים שלא ירצו לקנות דירה בבניין הזה, ואולי זה ירתיע את הקבלנים.
אני רוצה לסיים, אני מבינה שהזמן קצר. בשבוע שעבר ישבה הממשלה והחליטה על שורה של צעדים שינקטו, אדוני היו"ר, הממשלה החליטה בין היתר על שורה של צעדים כדי למנוע פיגועים – ענישה חמורה יותר של מי שמעסיק שוהים בלתי חוקיים. בין הצעדים ניתנה סמכות, אני כבר לא זוכרת למי, לסגור אתר בנייה לחודש ימים אם ימצא בו שוהה בלתי חוקי. אז פשוט לקחת את הדבר הזה, מאוד פשוט – זה משהו מנהלי, זה לא חקיקה מרחיקת לכת – ולאפשר גם אם נהרג אדם באתר בנייה, לסגור את האתר הזה לחודש ימים. זה לא נשמע לי מופרך. כמובן זה זמן מקסימלי, זה לא זמן מינימלי, אבל בטח לאפשר בידי הרשות המבצעת את הכלי הזה. הזוועה הזאת שאדם מקפח את חייו ואחר כך ציפורים מצייצות ושרות והשמש זורחת וכאילו לא קרה דבר זה דבר שאנחנו באמת לא יכולים לסבול. אני שמחה שלקחת את זה על עצמך. אני חושבת שיחד כקבוצה נעבוד על זה בכל הכוח.