שלי על כניסת אולמרט לכלא: "הציבור רואה שגם לשועים ולנגידים אין חסינות מפני החוק. זה מקור לגאווה."

17 בפברואר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של אבי מימרן ברדיו קול חי, והתייחסה להופעתו של נתניהו בבג"צ בעניין מתווה הגז הטבעי, לחוק ה-90 המוצע ע"י הממשלה ויאפשר לחברי כנסת להדיח ברוב חברי כנסת אחרים ולכניסת אולמרט לכלא לריצוי עונשו.

מתוך דבריה בעניין הופעת נתניהו בבית המשפט העליון:

"מימרן: הדיון בנושא מתווה הגז הוא כבר לא על המחיר, טובת האזרח. זה כבר נושא ביטחוני חמור.

שלי: על זה בדיוק אני נלחמת. על זה שבמקום שאזרחי מדינת ישראל כולם – עניים, עשירים, מעמד ביניים – יהנו מהמשאב המופלא הזה, בסופו של דבר יהנו ממנו שתי חברות ענק שיש להן שותפות, נובל אנרג'י ותשובה, ואנחנו לא נקבל מזה ולו פירור אחד וזה לא ישפיע כהוא זה על יוקר המחייה ועל כל החיים שלנו כפי שהיה יכול להשפיע וכפי שמגיע לאזרחי מדינת ישראל. איך כל זה קורה? קורה בחסות של נימוק כאילו ביטחוני. מה היה הנימוק הביטחוני? שמצרים מאוד זקוק לגז שלנו והיחסים האסטרטגיים עם מצרים הם מאוד חשובים ולכן אנחנו צריכים לתת לה גז. אני בהחלט מסכימה עם זה. מצרים שהייתה פעם האויבת הגדולה ביותר של ישראל וזה עשרות שנים ששורר איתה שלום זה בהחלט יעד אסטרטגי. אלא מה? התגלה מצבור גז ענקי ליד מצרים. מצרים לא רוצה את הגז שלנו, לא צריכה אותו.
מימרן: מומחים טוענים שמצבור הגז המצרי לא יספק את מצרים. הוא לא כל כך גדול והצרכים המצרים הם ענקיים ביחס למצבור שנמצא שם.
שלי: זה פשוט לא נכון. מדובר במאגר גז ענקי ובעוד כמה שצמודים לא. מצרים פשוט הודיעה לנו שהיא לא רוצה את הגז שלנו. ממש ככה, בכל דרך אפשרית.
מימרן: ואין בבית המשפט אדם אחד שיודע להטיח את המציאות שאת מתארת כאן בפני ראש הממשלה, שיאמר לו שהמצרים הודיעו בעצמם שהם אינם חפצים?
שלי: תראה, שופטי בג"צ לא מתעסקים בתוכן. הם אפילו לא מתעסקים במחירים. הם צודקים, זה באמת לא התפקיד שלהם. יכול להיות מבחינתם שהממשלה תעשה שגיאה ושהכנסת תעשה שגיאות, אבל הם לא מתערבים רק כשיש משהו שהוא לא חוקתי. הם בחרו באמת להתערב – אנחנו עוד לא יודעים מה הם יעשו בסוף, אבל כרגע הם בחרו להתערב בסעיף אחד במתווה הגז שהוא באמת לא הגיוני, וקוראים לו פסקת היציבות. מה זה אומר? זה אומר שבמשך 15 שנה, גם אם תתחלף ממשלה בבחירות דמוקרטיות והיו לה דעות שונות לחלוטין, גם אם המצב ישתנה ומחירי הגז ירדו לרצפה אבל פה אצלנו ימשיכו לגבות מחיר מטורף בגלל המתווה, בגלל שזה מעוגן במתווה בפסקת היציבות, גם אם יקראו אלף ואחד דברים – עדיין שום דבר אסור שישתנה, גם לא בחקיקה פרטית.
מימרן: יהיה אפשר להתחייב ל-15 שנה ככה בצורה כל כך שרירותית מבלי לתת בעתיד אפשרות לשינויים? גם דברים יכולים להשתנות בעולם.
שלי: בג"צ אמר אפילו פחות מזה. הוא אמר – אתם עושים את הדבר הגדול הזה, אז במינימום תעבירו את זה בחקיקה דרך הכנסת. תשקלו להעביר את זה במסלול חקיקה דרך הכנסת, כי סתם ככה בחתימה על נייר זה לא עובר. זה כרגע האמירה של בג"צ.
מימרן: אין חשש, חברת הכנסת יחימוביץ', שאם מישהו ילחץ מידי חזק על אותן חברות שכן משקיעות והלכות להרוויח הרבה מאוד כסף מסיפור הגז, שאם הלחץ עוד קצת יעלה גם הן ישחררו ויאמרו שהן לא בעניין ואנחנו נישאר עם מצבור גז מתחת לפני הים?
שלי: ממש לא. אין סיכוי כזה. נובל אנרג'י זו חברה שמפסידה עכשיו והמקום היחיד שהיא מרוויחה בו זה מדינת ישראל. היא לא יכולה בלי מדינת ישראל. היא יכולה להמשיך להרוויח יפה מאוד.
מימרן: זה אומר שיש עוד מרווח תמרון כלכלי גדול מאוד שלא נוצל למשא ומתן?
שלי: ממש. אתה יודע, אמר על זה השר לאיכות הסביבה אבי גבאי, שבא מהסקטור העסקי, הוא אמר שהוא עוד לא פגש בחיים מישהו שכל כך מת למכור, לא עומד על המקח, ואומר 'תקנו, תקנו, בכל  מחיר אני מוכן לתת לכם את זה'. אין דבר כזה גם בעולם העסקים. בטח שיש מרחב ענקי. אני רוצה שנובל תרוויח ואני רוצה שתשובה ירוויח. מצידי שיתעשרו אפילו. אבל השאלה היא עד כמה, ועד כמה בכל זאת אנחנו נזכה לאיזה חלק הוגן מהמשאב הזה."

בעניין חוק ה-90 והמהמורות הקואליציוניות בהן נתקל אמרה:

"שלי: קורה מה שהערכתי שיקרה, שכל מי שרצה להעניש את הח"כים הערבים על המפגש הבאמת נואל שלהם והמגונה עם משפחות הטרוריסטים הרוצחים מבין שלחוקק חוק כזה יכול ביום שאחרי לעבוד גם נגד הימין, גם נגד החרדים, נגד כל אחד על פי מצב רוח חולף.
מימרן: אבל תתמכו, למשל, בחקיקה שתגדיר מחדש את התמיכה בטרור, נכון? על זה יש קונצנזוס.
שלי: יכול להיות, נבחן את זה. אבל אם באמת חברי הכנסת האלה עברו על החוק, יש חוק במדינת ישראל, מערכת חוקים מסועפת, ומי שעובר על החוק דינו להישפט ויכול להיות שהוא אפילו ישלח למאסר. אבל לכנסת אין שום זכות להדיח חברי כנסת. חברי כנסת לא נבחרו על ידי חברי כנסת, הם נבחרו ע"י הציבור. יכולים להדיח אותם שניים – או הציבור בבחירות הבאות או לחילופין יועמדו לדין, יורשעו בפלילים ויודחו לאלתר מהכנסת."

בעניין כניסתו של אולמרט לכלא הוסיפה: "אני מעדיפה להסתכל על חצי הכוס המלאה. חצי הכוס המלאה היא מאוד משמעותי מבחינתי, גם בהיבט של מלחמה בשחיתות וגם בהיבט של שוויון בפני החוק. רואה היום כל אזרח בישראל שגם שועים ונגידים וגם אנשים עשירים, חזקים ומקושרים אינם חסינים בפני החוק. בעיני שוויון הוא ערך מאוד חשוב – שוויון בין בני אדם, בין הדל והעשיר. כאן בכניסה של אולמרט שהורשע בפלילים לכלא יש מסר מאוד חשוב לציבור. נכון שהוא נהנה מהגנה יותר רחבה של עורכי דין יותר טובים משל אדם פשוט, אבל בסופו של דבר אין חסינות. בעיני זה מסר מאוד יפה ומקור לגאווה."

להאזנה לראיון המלא: