שלי על מותם של פועלי בניין: "האכיפה בקרשים. מתחלחלת מהזילות בחיי אדם באתרי בנייה."

7 במרץ, 2016

שלי התראיינה בתכנית "עושים סדר" עם בן כספית בטלוויזיה החינוכית, ביחד עם קטי קרקולוב, מנופאית שפוטרה מעבודתה עקב סירובה להפעיל את המנוף בתנאי סערה ותוך סיכון חיים, והתייחסה למותם של פועלים באתרי בניה ולהצעת החוק שלה להנצחת פועלי בניין. מתוך דבריה:

"כספית: את בת של פועל בניין. גדלת בהוויה הזאת?
שלי: כן, הייתי הולכת איתו לעבודה. הוא היה טפסן, מי שעומד על הפיגומים ומסכן את החיים שלו יותר מכל אחד אחר. הייתי קמה איתו לפעמים בארבע בבוקר, היינו הולכים יחד בחופשים שלי. אני מאוד עירנית לזה, ולכן גם כשאני עוברת ליד אתר בנייה ואני מסתכלת עליו בסקרנות רבה, אני לפעמים מתחלחלת את הזילות בחיי האדם שמתרחשת שם ועד כמה אין הקפדה אפילו על הפרטים הקטנים ביותר. בדיוק כמו שאמרת, בן, בהתחלה, החיים של האנשים האלה הם מאוד זולים כי רובם פועלים ערבים ישראלים – אגב, לא פלסטינים – אחרים עובדים זרים, וכשהם עובדים ישראלים יהודים אז מדובר או בעולים מחבר העמים או במזרחים. סליחה אני אומרת את זה בצורה כל כך בוטה.
כספית: מישהו צריך להגיד את זה בצורה בוטה.
שלי: ממש ככה. אם הם היו באים מהמיינסטרים האשכנזי הישראלי הוותיק, תאמין לי שהמוות הזה לא היה עובר בקלות.
כספית: ההצעה, שהיא מאוד מרגשת – לשים לוחית הנצחה בבניין שנהרג בו פועל עם שמו – במה זה יכול לעזור?
שלי: כמובן שזה עניין שהוא יותר סימבולי. צריך לעשות מהפכה גדולה לחלוטין בכל העניין של אכיפת חוקי עבודה. ההצעה הזאת לא עומדת לבדה. היא חלק מהתארגנות שלי ושל חברי כנסת נוספים, וגם אני חייבת לציין כאן שם יוצא דופן של הדס תגרי, יו"ר הקואליציה למאבק בתאונות הבנייה, שמתחזקת עמוד פייסבוק מדהים שבו יש עדכון כל הזמן על פציעות ועל נפילות. אני ממש ממליצה להיכנס לשם ולתחזק את ההתארגנות הזאת. מה הבעיה? הבעיה היא שבגלל הזילות, בגלל שהחיים הם כל כך זולים, אנשים נהרגים כמו זבובים ואף אחד לא יודע. לא נודע כי בא אל קרבו.
כספית: האמבולנס לוקח את הגופה וממשיכים לעבוד.
שלי: מיש ממשיכים לעבוד, לא סוגרים את האתר ולא כלום. לוחית הנצחה כזאת גם תיתן כבוד למת שכבודו נרמס, אבל היא גם במידה רבה תהווה מכשיר אכיפה, כי קבלנים אולי יהיו קצת יותר זהירים כשהם ידעו שבפתח הבניין יש לוחית הנצחה ואנשים ידעו שנהרג שם בן אדם.

...

קטי היא עובדת קבלן. הפרנסה שלה היא מאוד נדיפה וקל לה לאבד את הפרנסה. הרגע שבו היא נדרשה להכריע בין החיים שלה והאחריות לילדים שלה שהיא השאירה בבית לבין הפרנסה זה היה רגע של אומץ לב. המעשה שלה הוא נדיר. בדרך כלל אנשים שמים נפשם בכפם ומסכנים אותם, לכן באמת צריך לקחת ממנה דוגמה ולכבד את הדבר הזה. מה עוד? עוד פקחים שיאכפו.
כספית: אמרנו 17 פקחים על 13,000 אתרי בניה.
שלי: בן, זה מטורף. זה פשוט פשע. ולא רק זה, אלא שהם מרוויחים נורא מעט כסף, הפקחים עצמם. הם מרוויחים 3,100 שקל לחודש ונדרשים להשלמת הכנסה. אין להם רכב. הם מגיעים עם תרמיל על הגב באוטובוס למקום. גם אם הם מוזעקים מיד, לוקח להם כמה שעות. לפעמים אפשר להעלים ראיות עד אז. האכיפה בקרשים. אנחנו לא יודעים על הרשעות בגרימת מוות ברשלנות אפילו. באמת זילות טוטאלית בכל התחומים המשפטיים והאכיפתיים. יש לנו הרבה מאוד עבודה. אני חייבת להגיד שהודות לקטי ולאנשים אמיצים כמוה אז אפשר באמת לצאת למאבק."

לצפייה בראיון המלא: