כש"מפלצתי, שולי וביזארי" הופך למציאות: הנצחון המתוק בשכר הבכירים

18 במרץ, 2016

המסקנה: לא לוותר, לא להתעייף, לא לחשוש ללכת נגד הזרם. בלי שום פרשנות פוליטית: הפרחים לכחלון. סוף עידן? שני סמלי שכר מופקר והתעמרות בעובדים הולכים הביתה. קאט דה בולשיט, שרי אריסון. ואיזה כיף שיש לנו אחלה רמטכל!

 

עוד אזמין אתכם חגיגית, אבל בינתיים רק תרשמו ביומן, ותאשרו השתתפות באיוונט בפייסבוק, בלינק להרשמה: http://bit.ly/22eXzw5 או במייל shelly@knesset.gov.il. אם אתם רוצים לעזור בארגון הארוע – גם למייל.

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

 

ניצחון נפלא ומתוק. הצעת החוק להגבלת שכר בכירים, שעברה השבוע פה אחד בועדת הכספים, היא בשבילי סגירת מעגל (סליחה על הקלישאה), והצלחה של מאבק של שנים, שהתחיל כחסר סיכוי לחלוטין, עם התנגדות כמעט מקיר לקיר.

 

שתי תובנות עיקריות יש ממה שקרה השבוע בועדת הכספים: אחת: הרעיונות הסוציאל דמוקרטיים שלנו חילחלו באופן עמוק אל תוך הקונצנזוס; שניה: לא לוותר אף פעם על מאבק צודק, גם כשהוא נראה חסר סיכוי. לא להתעייף, לא להרים ידיים, ולא לחשוש ללכת נגד הזרם.

 

תזכורת, ככה זה נראה בנובמבר 2007, לפני תשע שנים:

 

וככה זה נראה במרץ 2011, לפני חמש שנים, נאום שלי במליאה:

 

איפה רמי לוי? וככה זה נראה ב – 2012, נאום שלי מלפני ארבע שנים בדיוק, מול שר המשפטים דאז יעקוב נאמן, אחרי עוד טרפוד של הצעת החוק אחרי שחיים כץ (אז יו"ר ועדת העבודה) ואני (אז יו"ר מפלגת העבודה) כמעט הצלחנו להעביר אותה. שווה צפיה ולו רק בשל העובדה שאני תוקפת שם קשות את רמי לוי, שהיה אז רובין הוד בלתי פגיע:

 

אם אתם רוצים להיזכר בכל תולדות המאבק על החוק הזה הקליקו כאן, לאתר שלי. 

 

"יש אלוהים." כך הוחלט השבוע: השכר הגבוה ביותר בחברה לא יעלה על 2.5 מליון שקלים בשנה, עם קנס כבד מאוד על הפרה, או לחילופין לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר בחברה. כולל, שימו לב, זה הישג משמעותי, שהוא סימבולי ומוסרי כאחד, של המנקה עובדת הקבלן. יש אלוהים. זה מה שאמרתי ליו"ר ועדת הכספים משה גפני כששיפשפתי את העיניים מול הסעיף הזה, אחרי יום של התכתשויות עם האוצר, מסרבת להאמין שזה סוף סוף קורה.

 

במהלך הדיון התקשרתי לשר האוצר משה כחלון. בתמונה למעלה, אחרי אחת השיחות עם כחלון, מעבירה אותו לגפני. אמרתי לו שאם ההצעה תהיה רצינית יותר, שאם העונש על מי שעובר על החוק יהיה כבד יותר, שאם נספור גם את עובדי הקבלן – נצביע כולנו פה אחד בעד ההצעה. כחלון הראה נכונות מדהימה ומפתיעה להחמיר את החוק. בקשתי מגפני לעצור את ההצבעה ולהגיע להסכמות. אחר כך נהלנו משא ומתן קדחתני מול האוצר ורשות המיסים, עד לתוצאה המשמחת, הנה וידאו של ההצבעה, ושל מחיאות הכפיים:

 

הקליקו כאן לפוסט בפייסבוק:

 

כמובן שפרגנתי לכחלון, וכמובן שהפרשנות הפוליטית (הלא נכונה, אבל המובנת) לא אחרה לבוא: 

 

 

המון תקשורת היתה מטבע הדברים על מה שקרה, אביא רק קומץ. רדיו:

"צבע הכסף" עם שרון עידן ברשת ב', ב"דקל סגל" בגל"צ, עם עמליה דואק וירון דקל, אצל משה גלסנר ברדיו קול ברמה, וברדיו חיפה, אצל אלי לוי ויוסי מזרחי, וגם אצל גדי נס ב"מדליקים אש".

 

 

אצל אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10:

 

"הכל כלול" עם סיון כהן בערוץ 10

 

עוד קצת ציוצים שלי ושל אחרים בטוויטר לפני סיום הפרק המשמח הזה, ואם עוד לא עשיתם את זה, הכנסו לטוויטר.

 

החוק הזה לא מושלם. טובי רואי החשבון והמשפטנים כבר עובדים על לטרפד אותו ולעקוף אותו. אין לי ספק שנתניהו רותח. עוד נגלה בו בעיות. האתגר הבא הוא להחיל אותו על כל החברות הציבוריות שנסחרות בבורסה, לא רק על החברות הפיננסיות, וכמובן לשמור עליו, להכניס בו שיפורים, ולעשות לו בייביסיטר צמוד. ואחרי שאמרתי את כל זה, דווקא כמי שעוסקת בזה שנים, אני מאמינה שזה חוק היסטורי. מזל טוב.

 

 

עוד סמל לתאוות בצע ולהתנכלות לעובדים הולך הביתה. אחרי שחגגנו אנחנו, גם הם ממשיכים לחגוג. אנחנו רואים את המשך הטרוף בדוחות שמפרסמות החברות כעת על 2015.

שיאן השכר של השבוע, בראש טבלת השכירים העשירים של קבוצת בזק - גיל שרון, מנכ"ל פלאפון לשעבר, שגרף ב – 2015 לא פחות מ 5.3 מליון שקלים. השכר המופקע בפלאפון, יחד עם עזיבתו אחר כך, בבושת פנים, את דיסקונט השקעות, אחרי "קרב" שניהל על חבילת שכר מופרכת נוספת, ובו הובס – הפכו את שרון לאישיות בלתי רצויה אפילו בסקטור העיסקי.
שימו לב, גם ניר גלעד יו"ר החברה לישראל וגם גיל שרון נבעטו החוצה.
רעבים ללחם הם כבר לא יהיו לעולם, אבל סביבתם, שגרזה ושימנה ופינקה אותם – קצה בהם. חוץ מחזירות השכר, עוד מכנה משותף לשניים האלה - שהתנכלו בשיטתיות לעובדים. איימו, השתמשו, פיטרו, השמיצו, התעמרו. לפוסט המלא: 

 

עשויים מכסף. אנחנו עוקבים (עם צוות אנליסטים מתנדבים) כבר חודש אחרי כל הדוחות של 2015 שמתפרסמים בזה אחר זה. הלוגו "עשויים מכסף" יסמן עבורכם כל התעסקות שלי בנושא. בקרוב גם אפלקציה שתשמש אתכם.

 

הבנקים. כאן ראיון מקיף וארוך אתי, בתוכנית "שוברים כלים" של מינה צמח ורוני מילוא בערוץ הכנסת. בלווי סקרים שמראים שינוי עצום בדעת הקהל - על הבנקים, רווחיהם, העמלות, הריבית, השכר, הכוחנות. לצפיה: 

 

אחלה רמטכ"ל. בלי לגלות סודות צבאיים, וזו לא תהיה הדלפה, אם אומר שלרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט היתה השבוע הופעה מרשימה בוועדת חוץ ובטחון שאני חברה בה. אינטליגנטי, ישיר, מנומק, לא פוחד, לא פוליטיקאי, חותך כשצריך, ובלי גינוני כבוד מיותרים. שלוש שעות של תוכן נטו בלי להתחמק משום שאלה, גדולה כקטנה. מרגיע ומעודד לדעת שיש לנו רמטכ"ל כזה. (בתמונה: ליברמן, אני, מוטי יוגב, מירי פרנקל היועצת המשפטית של הוועדה, שמואל לטקו מנהל הוועדה, צחי הנגבי יו"ר הועדה, הרמטכ"ל, הקצה של עמר ברלב והקרחת של יעקוב פרי)  

 

קאט דה בולשיט. המיליארדרית שרי אריסון החליטה על חג, ויהי חג. "יום המעשים הטובים" קוראים ליום הראוותני והתפל הזה, שבו, בכוח עושרה הרב, ולא מתוקף שום סמכות אחרת, אריסון מטיפה לכם ומפעילה אתכם, במלל ניו אייג'י רוחניקי של גורו.
זה יום שמדגים באופן קיצוני ונלעג את השיטה, שיש מי שדואגים שנישאר שבויים בה. וגם שנגיד תודה. השנה נשבר שיא חדש: הכנסת, כן הכנסת, אימצה את הקשקוש היחצ"ני הזה אל חיקה. ואני חשבתי לתומי שחברי הכנסת מקבלים משכורת בשביל לעשות, כל השנה, מעשים טובים וצודקים למען הציבור ששלח אותם. כעת נודע לי שאני זקוקה לשם כך להנחייתה הרוחנית של אריסון. בפוסט ארוך ומנומק בפייסבוק (שקיבל 12,482 לייקים, 4,029 שיתופים וקראו אותו 733,526 איש) אני מסבירה את הסיטואציה לאשורה:

אתם האריסים של בעלת האחוזה, משלמים לה מעשר כל ימות השנה, ופעם בשנה בעלת האחוזה עושה בשבילכם מסיבת הוקרה גדולה. לעצמה. 
הקליקו לקריאה:  

 

 

 

וכאן בערוץ 10, "הכל כלול" עם סיון כהן, גם על הפגישה שהיתה לי לפני שנים עם שרי אריסון:

 

אנסים סדיסטים מקומם בכלא גם אם הם נשיאים לשעבר. לא סתם אני מספרת לכם מדי פעם על שיעור הפופולאריות של סטטוסים בפייסבוק. זה פשוט אחד המדדים לבדיקת שינויים ומגמות בתודעה הציבורית. לנושאים שפעם הייתי נתקלת בהם במטחי עוינות, קללות, התנגדות או אדישות – ולאט לאט פרצו לתודעה והפכו לנחלת הכלל, מה שהכשיר גם יכולת לבצע שינוי.

כשהעליתי את הפוסט "שבע סיבות מדוע אסור לחון את האנס והנשיא לשעבר משה קצב" וראיתי את הויראליות המיידית שלו ואת תגובות ההסכמה הרבות (11,058 לייקים, 1,872 שיתופים, 460,873 קוראים), היה לי ברור כמעט בודאות שעונשו של קצב לא יקוצר. שהציבור לא יתן שאי הצדק הזה יתרחש. זכרתי כמה ביקורת ספגתי כשעמדתי לצד הנשים שקצב אנס, ואף העדתי במשפטו.

בעמל רב ובעקשנות אנחנו עושים תהליך נפלא של תיקון. כאן ראיון ממצה על הרעיון לחון את קצב אצל אריה גולן ביומן הבוקר של קול ישראל, כאן בתכנית "אולפן פתוח" עם אורית לביא-נשיאל בערוץ הכנסת, וכאן בתוכניתו של רפי רשף בערוץ 10:

 

 

 

ואילו הציוץ הזה בטוויטר בא אחרי תגובות שונות ומשונות ש"רודפים" את קצב בגלל שהוא ליכודניק, או לחילופין בגלל שהוא מזרחי:

 

ההתעללות של נתניהו ועושי דברו ברשות השידור, היא אחד הדברים הדוחים והמסוכנים שמתרחשים כאן בשנים האחרונות. וזה גם, אני מודה, כואב לי באופן אישי. 

 

וכאן נאום שלי על זה במליאה. לצפיה הקליקו:

 

עוד כמה תמונות מהשבוע שחלף:

ביום זכויות בעלי החיים בכנסת, בארוחה טבעונית טעימה שארגנה ח"כ תמי זנדברג עם "אנונימוס". (בתמונה: מירי יכין, מנהלת אגף טקסים ואירועים בכנסת, מיקי חיימוביץ', אראל מרגלית, אני, תמי, ומיקי מכלוף זוהר):

 

וגם זה מאותו יום, תמונה שלי עם פיצי זיו-יחימוביץ' הוצגה בתערוכה
של SOS
 של ח"כים עם חתוליהם וכלביהם:

 

בשיחה בחדר הסיעה עם נשי קורס דוברות והכשרה פוליטית של מרכז נאורה למנהיגות נשית בוויצו, קורס יחודי בניצוחה של לילי בן עמי שלנו: 

 

אחרי שיחה עם נשי תוכנית מיוחדת להעצמה נשית בבאר שבע, שמעבירות סטודנטיות מאוניברסיטת בן גוריון. בהובלת הדס צלניק שלנו:

 

איפה הציונות הדתית ואנחנו יכולים להפגש? במדרשת תורה ועבודה של הקיבוץ הדתי עם סטודנטים שמתנדבים ומחנכים בקהילה. על סוציאל דמוקרטיה, צדק חברתי ועוד:

 

מזמינה אתכם מחר לשבתרבות בנס ציונה. הכתב והפרשן הפוליטי של ידיעות אחרונות, יובל קרני, מנחה. 19.3, 11:00 בבוקר. בואו!

 

אם אתם מזדהים עם הערכים והדרך שלי, רוצים לחזק אותי, להיות חלק מזה – התפקדות שלכם היא צעד מאוד חשוב בשבילי, והיא גם מאפשרת לכם להצביע בפריימריס לח"כים ולראשות המפלגה.

עלות ההתפקדות: 75 שקלים בשנה, ו – 55 בשנה לבני פחות מ 25 ויותר מ 64 לנשים ו-67 לגברים. מעט מאוד בשביל להשפיע הרבה מאוד.

אם אתם כבר פקודים, תפקדו חברים וממשפחה. תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאן: https://www.shelly.org.il/mifkad  ואם אין לכם סבלנות ואתם רוצים שנסייע לכם בהתפקדות - כתבו לנו מייל לכאן: hitpakdutshelly@gmail.com בצרוף שם מלא ומספר טלפון, ואנחנו נחזור.

יהיה מאוד נחמד אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות. שימו את הפוסט גם אצלי על הקיר ובתגובות. כל שבוע אני מפרסמת כאן אחד. הנה:

 

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי