שלי על הגבלת שכר הבכירים: "הייתה כאן השתוללות פרועה. הם הביאו את זה על עצמם."

29 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "חמש בערב" עם בן כספית ואריה אלדד ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה לחוק הגבלת שכר הבכירים שעבר אתמול בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. מתוך דבריה:

"כספית: יש עכשיו מצעד גוואלד נגד החוק להגבלת שכר הבכירים. משתתפים בו נגידת בנק ישראל, שרת המשפטים. אולי לקחו את זה רחוק מידי?
שלי: אם אתה חושב ש- 2.5 מיליון שקלים בשנה זה שכר עוני ורעב, ששום מנכ"ל לא יסכים לעבוד בשכר כזה, אז יכול להיות שזה באמת רחוק מידי. יש איזו קבוצה נורא קטנה ומצומצמת שנהנית מההפקרות המטורפת הזאת, שבה מהכספים שלנו, מהציבור, לא חברות פרטיות, לפעמים אנשים מתבלבלים – זה כספי ציבור, זה הפנסיות שלכם, זה החסכונות שלכם. אין שקל אחד שלכם, אריה ובן, ושל כל אחד אחר שמאזין, שלא מושקע בחברות האלה שאנחנו מהכסף שלנו משלמים את השכר של המנכ"לים שלהם. אין שקל אחד שלא מושקע שם. ולכן ההגבלה הזאת היא הגבלה מידתית לחלוטין. אם מישהו חושב שהוא לא יכול לחיות מ-250 אלף שקל בחודש ולנהל כהלכה, שילך למקום אחר. אני בטוחה שיהיו קופצים אחרים. והדבר הכי מקומם בכל הסיפור הזה, שהמנכ"לים כן יכולים להעלות לעצמם את השכר לכמה שהם רוצים. אבל מה? כשהם ירצו להעלות מעל ל-2.5 מיליון שקלים בלי להיקנס, הם יצטרכו שהשכר שלהם לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר בחברה. ומה שהכי מקומם אותי, שזה הדבר שהכי מרגיז את כולם. שחס וחלילה המנקה עובדת הקבלן לא תקבל יותר מ-23 שקלים לשעה.
כספית: את מתגוללת פה על המסכנים האלה –
שלי: אני לא מתגוללת. מי מתגולל?
כספית: תני לצחוק רגע. 2.5 מיליון שקלים זה עלות מעביר, זה לא נטו. מה שהם טוענים, כל מיני קפיטליסטים, זה שזה יגרור מצב שבו המנכ"לים הטובים באמת ילכו לחברות הפרטיות ורק הבררה תגיע לבנקים. הם כולם מתרברבים איך בזכות הניהול המערכת הבנקאית הישראלית לא קרסה ביחד עם המערכת העולמית ב-2008, וזה בגלל שהמנכ"לים כל כך מוצלחים וכולי וכולי.
שלי: אוי, אוי, אוי. יש לי כל כך הרבה דברים להגיד על זה. קודם כל, המערכת הבנקאית לא קרסה ב-2008 כי היא הייתה מערכת בנקאית מאוד בלי הבנקים להשקעות שהביאו לקריסה, ובגלל שמי שהיה שר אוצר לא הספיק לחולל את כל הרפורמות שהוא תכנן, ואני מתכוונת לבנימין נתניהו. זו הייתה מערכת שמרנית, והשמרנות במקרה הזה הגינה עליה. אז בנק לאומי, אגב, היה עדיין בבעלות המדינה, עם שכר מאוד נמוך למי שעמד בראשו, אני לא זוכרת כרגע את השם, ועדיין הוא הצליח לתפקד איכשהו. אתם יודעים, הם הביאו את זה על עצמם, כי כשאתה מסתכל על השכר של רקפת רוסק (מנכ"לית בנק לאומי) ואתה רואה יותר מ-8 מיליון שקלים לשנה, ובאותו שבוע היא כבר מתחילה לנהל משא ומתן עם העובדים הרגילים, עם מעמד הביניים, על פיטורי ייעול, איך אפשר לשאת את הדבר הזה? איך אפשר לשאת את זה? הייתה כאן השתוללות כל כך פרועה והמצב הגיע לידי קיצוניות כל כך אבסורדית ושום דבר לא עזר עד שבמידה רבה הם הביאו את זה על עצמם. ואתם יודעים מה? אני משוכנעת שימצאו מנהלים טובים שיסכימו גם בשכר הרעב הזה לעשות את העבודה. ועוד דבר? מה זה 'ילכו לחברות הפרטיות'? זה בדיוק העניין. אין שום חברה פרטית שמשלמת שכר כזה.
אלדד: הם טוענים שכן. הם טוענים שהם לא שיאני השכר במגזר הזה, ואלה שלא יהיו בפיקוח דווקא הרוויחו יותר מהם.
כספית: ראינו עכשיו (לב) לבייב 12 מיליון שקלים עם הערת עסק חי לאפריקה-ישראל.
שלי: נכון, יש לי גם מה להגיד את זה. אני הייתי בעד החוק הזה וגם יחד עם כחלון בשיתוף פעולה, ואני רוצה לשבח אותו, הבאנו יחד להחרפה שלו, לאותו פי 35 וגם לקנס יותר משמעותי למי שעובר על החוק. זו ההמצאה הזו של התקרה המתקפלת שהופכת את העבריינות על החוק למאוד בלתי משתלמת.
כספית: ואני רוצה לשבח את שניכם על זה.
שלי: לא, באמת. אני ממש מסירה בפניו את הכובע. הוא שר האוצר הראשון שהעז להעביר חוק שפוגע באליטה הזאת. שום שר אוצר אחר לפניו לא הצליח. בכל פעם שאני אומרת את זה, צועקים לי ביש עתיד: 'אבל יאיר התחיל את זה, יאיר הגיש את הצעת החוק'. מה זה הגיש את הצעת החוק? הוא היה שר אוצר שנתיים. היה לו כל הזמן שבעולם. אבל בכל זאת, באמת יש לנו מטרה, והמטרה היא להחיל את זה על כל החברות הציבוריות שנסחרות בבורסה ולא רק על המגזר הפיננסי, כי אתם מאוד צודקים. השכר היום של לב לבייב, שזה באמת אני חושבת שהיום שוב נשבר עוד שיא – הוא מקבל שכר של 12.4 מיליון שקל, הוא מעשירי העולם, אגב, באפריקה-ישראל שרושמת הפסד אדיר של 2.3 מיליארד שקלים ואזהרת עסק חי.
אלדד: שחצי מאזרחי ישראל מפסידים על ההפסדים שלהם בקרנות הפנסיה שלהם.
שלי: כן, זה ממש מטורף. כולנו מפסידים הון עתק בחסכונות שלנו, ומי לא מפסיד? לב לבייב עם שכר משמיד ערך, אדם שבאופן ברור לא מגיע לו שום בונוס על ניהול מקבל את זה. צריך להגיד גם מילה על הדירקטורים. אלה דירקטורים שהם בעצמם חלק מחבורת ההון שבמשך שנים הרוויחה עשרות מיליוני שקלים מניהול כספי ציבור. יש שם את כל החברה הטובים: איתן רהב, שהיה יו"ר בנק לאומי, גיורא עופר, שהיה מנכ"ל דיסקונט, נדב גרינשפון, שגם הודה באיזה הסדר טיעון עם רשות ניירות הערך בהעברת מידע פנים. כל החבורה הזאת יושבת בדירקטוריון, רואה שהחברה קורסת ומאשרת שכר כזה. הגיע הזמן שגם הם יתחילו לעשות קצת חשבון."

להאזנה לראיון המלא: