שלי על ההחלטה שלא לשחרר את קצב: "קצב - עבריין סוציופת שלא מכיר בסבל שגרם"

6 באפריל, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של בן כספית ואריה אלדד, והתייחסה להחלטת ועדת השחרורים של השב"ס היום שלא לנקות שליש מעונש מאסרו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב וכן לפרסומים לפיהם התקיימו עד לאחרונה מגעים לכניסת מפלגת העבודה לקואליציה.

מתוך דבריה על החלטת ועדת השחרורים:

"כספית: פספסת הזדמנות להוכיח שגם לך יש חמלה.
שלי: אני לא מבינה איך רלוונטית סוגיית החמלה. אני שואלת אתכם, אין לכם טיפת חמלה לשורה ארוכה של נשים, רובן צעירות מאוד, רובן אגב מסורתיות, אני חייבת לומר כיוון שאני מכירה שורה של נפגעות, שהיו קורבן להתעמרות, לסדיזם, לתקיפות מיניות, להטרדות על פני שנים? שורה ארוכה של נשים שיישאו את הסבר הזה כל ימי חייהם. איתם לא מבינים שמה שקבעה היום ועדת השחרורים במילים מאוד מפורשות – היא דיברה על אדם שלא מכיר בסבל שהוא גרם, שמתכחש לחלוטין לסבל של האחר ומדבר רק על סבלו שלו – זו ההגדרה לסוציופתיה. אלה הפושעים הסוציופתים שלא מבינים אפילו שהם גרמו כאב וסבל. ועוד הוועדה ביקשה לבדוק האם היו מקרים קודמים אי פעם של עברייני מין שלא הביעו חרטה ולא עברו טיפול שיקומי ולא הכירו בחומרת מעשיהם ושוחררו לפני הזמן שקצב להם בית המשפט, ומצאו אפס מקרים בעבר. אז גם מבחינת השוויון בין מי שהיה האזרח מספר אחת ועדיין מוקף בסביבה מאוד אגרסיבית, מאוד תומכת, מאוד חזקה, השוויון בינו ובין עברייני מין רגילים, אפילו לפחות בגלל הסוגיה הזאת – ההחלטה הזאת כל כך אי אפשר לערער עליה.
אלדד: גם את מניחה, כמו כל אחד שמכיר את הנתונים, שיש לפחות אחד במערכת הכליאה הישראלית שיושב שם על לא עוול בכפו. נניח שיש שם אחד כזה שלא עשה שום דבר ויושב סתם, חף מכל פשע. אנחנו רוצים שהוא יכה על חטא, יתוודה ויודה באשמה שהוא משוכנע שהוא לא עשה? ואת קוראת לו סוציופת אם הוא לא עושה את זה?
שלי: אנחנו יודעים שיש אחוז מסוים של הרשעות שווא בכל מערכות המשפט.
אלדד: ואני לא רומז שקצב הוא אחד מהם. אני מדבר ברמה התיאורטית על אדם שלא מוכן להודות באשמה.
שלי: ברמה התיאורטית, בבתי הכלא בעולם כולו יושב אחוז מסוים של אנשים חפים מפשע. זו עובדה. כאן מדובר באדם שכמות המתלוננות עליו הייתה מאוד גדולה, הדפוס שלו כעבריין מין הוכח, אין ספק בליבו של שום אדם בר דעת ובטח לא אדם במערכת המשפט שהוא אדם להחריד במעשים שהוא עשה. הקורבנות שלו מסתובבים ביננו ודי לשוחח עם שתיים, שלוש, ארבע, חמש, עשר מהן כדי להבין שמדובר בדפוס חוזר. התופעה הספציפית של עבריינות מין היא העובדה שמדובר בעבריינות רצידיביסטית. גם לפעמים, אתם יודעים, אני אגיד לכם משהו בסוגרים, המון גברים שהם נורמטיביים והם בסדר לא מבינם. הם אומרים שזה לא יכול להיות שהוא עשה דברים כאלה. ואם נגיד יש לו איזה דחף נוראי, למה הוא היה מספיק אדיוט כדי לעשות את זה שוב ושוב ולא פחד להיתפס? אנשים נורמליים לא מבינים שיש את הדבר הזה. אבל למה כל הנשים בסופו של דבר נפלו קורבן לקשת שבין הטרדה מינית ובין אונס ומעט גברים עושים את זה? כי אותם מעט גברים שעושים את זה עושים את זה שוב ושוב ושוב ושוב ויש להם המון קורבנות. את השרשרת הזאת לעברייני מין חייבים לקטוע. מתי אפשר לקטוע? כשהם מוכנים לעבור טיפול, אבל כאן מדובר באדם שלא מבין בכלל שהוא עשה משהו רע.
כספית: אני מסכים כמעט לכל מה שאמרת, אבל מצד שני האיש היה נשיא המדינה, התרסק, ישב שנים בכלא. הוא מושפל עד עפר, זקן, שבור. הדבר היחיד שמבדיל ביננו הוא שאני אומר 'יאללה, שילך הביתה'.
שלי: בן, אני לחלוטין מבינה מה אתה אומר ואני מבינה את בני משפחתו שכואבים. זה אנושי לחלוטין. אבל מצד שני יש לך את הנשים שחלק מהן השתקמו יפה וחלק מהן לא. חלק מהן עודן ממש זרוקות בשולי החברה ומוכות טראומה. מבחינתן שחרור של מי שעינה אותן והתעמר בהן זו התעללות נוספת. אנחנו חייבים לחשוב גם על טובת החברה. וגם העובדה שהיה נשיא ואת רוב עבירות המין שלו הוא עשה כשר וכנשיא, זה על אחת כמה וכמה. אנחנו מצפים מנבחרי הציבור שלנו שיהיו יותר נקיים מאחרים, יותר ראויים מאחרים, יותר שומרי חוק מאחרים, יותר מוסריים מאחרים ולא ישתמשו במעמד שלהם כדי להתעמר בחלשים מהם. לכן, אתה שואל אותה? בעיני אנשים חשובים במרכאות כפולות ומכופלות, כי בעיני כל בני האדם חשובים באותה מידה, אנשים חשובים שמשתמשים בחשיבותם, בסמכותם ובמורא שהם מטילים על סביבתם כדי לבצע את העבירות הם צריכים לשלם מחיר יותר גבוה מבני אדם מהשורה."

לגבי הפרסומים לגבי המגעים לכאורה לכניסת מפלגת העבודה לקואליציה הוסיפה: "אם היו באים ושואלים אותי הייתי אומרת מה שאני אומרת מאז הבחירות, שאני לא אומרת לא אוטומטית, שלו היה מדובר בפתיחת קווי יסוד, בממשלת אחדות, בשינוי מאוד דרמטי בסדר היום המדיני, הדמוקרטי, האזרחי, הכלכלי ולא כשאנחנו נכנסים כסד וכקבלני ביצוע של מדיניות ממשלת ימין, אז היה אפשר להתחיל לדבר על זה. אבל כיוון שזה לא המצב אז אי אפשר לדבר על זה. זו הסיטואציה."

להאזנה לראיון המלא: