שלי על אפשרות הכניסה לקואליציה: "לא נכנס כגלגל חמישי לממשלה הימנית ביותר מאז הקמת מדינת ישראל"

7 באפריל, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הערב של רשת ב', "היום הזה" עם רונן פולק, והתייחסה לדבריו של שר האוצר משה כחלון לפיהם התקיימו מגעים לכניסת מפלגת העבודה לקואליציה עד שאלה הופרעו ע"י הבדיקה המשטרתית כנגד יצחק הרצוג, וכן להחלטת ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר שלא לנקות שליש ממאסרו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב.

מתוך דבריה בעניין הכניסה לקואליציה:
"שלי: אני חושבת שכל הרטוריקה היא קצת מוגזמת. זה ששר האוצר משה כחלון רוצה בהצטרפות של מפלגת העבודה לממשלה אנחנו יודעים. זה שאגב כחלון הוא פרטנר באמת מכובד ומקובל עלינו זה גם ברור. אבל לומר שהיו מגעים מתקדמים והם נעצרו בגלל ההתרחשויות האחרונות סביב הרצוג, אני חושבת שזאת הפרזה. וגם צריך לזכור שכפי שאמרתי על שר האוצר כחלון שהוא בהחלט שותף ראוי ומכובד, כך זה די ברור שמפלגת העבודה לא יכולה לשבת בקואליציה עם גזענים כמו סמוטריץ' ועם מי שרוצים לחרב את מערכת המשפט הישראלית.
פולק: זה לא קצת פתטי כבר הדיבורים האלה במשך שנה שלמה?
שלי: אין לי מושג. אני לא שותפה להם אז קשה לי קצת לכנות אותם בכינויים. אני יכולה להגיד לך לגבי הדיבור הזה מה שאני אומרת מיום אחרי הבחירות. לו הייתה קמה ממשלת אחדות עם שתי מפלגות גדולות שמייצרות קווי יסוד משותפים, עם סדר יום מדיני, דמוקרטי, חברתי וכלכלי משותף – לא הייתי אומרת לא באופן אוטומטי. אבל הסיטואציה היום היא לא הסיטואציה הזאת. היא סיטואציה של ממשלת ימין שיש בה רכיבים שהם מאוד מסוכנים לחברה הישראלית, מאוד קיצוניים, מאוד מאיימים על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק בלי שביב של תקווה לאיזה תהליך מדיני.
פולק: הזכרת את סמוטריץ'. שמענו גם דברים שאמר יו"ר המפלגה שלו, בנט. האמת היא שהייתה התנערות כמעט מקיר לקיר מדבריו של סמוטריץ'.
שלי: נכון, אני שמחה על כך. אני מברכת את בנט על הדברים שלו. מצד שני, אל תשכח שאנחנו נתונים עכשיו במתקפה שהיא באמת חסרת תקדים. אני כבר עשר שנים בפוליטיקה. אני לא זוכרת ריכוז כל כך הזוי וקיצוני וברברי אני אפילו ארשה לעצמי לומר של הצעות חוק שהן אנטי-דמוקרטיות, לא מבינות את תפיסת העולם המערבית הדמוקרטית הסבירה שעליהן מושתת מדינה מודרנית, הצעות חוק ומתקפה מאוד בוטה ואלימה כלפי מוסדות שלטון החוק. אלה דברים שהם לא לפי השקפת עולמנו, לא לפי רוחנו, ועוד תוסיף לזה שזו הממשלה הראשונה בתולדות מדינת ישראל שאין לה בכלל קווי יסוד מדיניים. אז מה יש לנו לחפש בממשלה כזאת? זה די ברור.
...
פולק: בהנחה שמתווה הגז היה עובר, הייתה לך בעיה להצטרף לממשלה הזאת? אולי עם תפקיד של שרת הכלכלה?
שלי: אני מבינה שאתה מתחיל איתי משא ומתן על תיקים.
פולק: אני לא מתחיל איתך משא ומתן. אני פשוט תוהה, אם זו לא היית הבדיקה (בעניין הרצוג) אז אולי זה היה מתווה הגז.
שלי: זו לא נקודה כזאת או נקודה אחרת. בוודאי שמתווה הגז הוא מאוד חשוב כי הוא משפיע השפעת מאקרו על חייה הכלכליים, החברתיים, האנרגטיים והביטחוניים של מדינת ישראל. מה שאני מנסה להגיד לך זה שהממשלה הזאת באופן כל כך רחב דרכה מנוגדת לדרכה של המפלגה שלי ולערכים שאני מאמינה בהם, עד שזה לא רלוונטי כרגע. לו אכן היה מדובר בממשלת אחדות עם קווי יסוד משותפים ומדיניות שונה לחלוטין, אז היה אפשר להתחיל לדבר ולענות על שאלות מהסוג שאתה שואל אותי. כיוון שאין התכנות לדבר כזה בסיטואציה הנוכחית, זו באמת ממשלת הימין הימנית ביותר שהייתה במדינת ישראל מאז הקמתה, אז בוודאי שלא ניכנס כגלגל חמישי לעגלה הזאת ולא נהיה קבלן הביצוע של נתניהו. אין כאן שום דבר חדש."

בעניין ההחלטה שלא לנקות שליש ממאסרו של קצב הוסיפה:
"שלי: אני חושבת שזו החלטה ראויה, מדויקת. הוועדה גם לא היססה. היא קבעה שמדובר באדם שאין לו שמץ של אמפתיה או הבנה על הסבל שהוא גרם לאחרים והוא מתבסס בסבלו שלו ובעוול לכאורה שנעשה לו. זו החלטה שיש בה מסר מאוד חשוב גם לנפגעות של קצב, והן רבות מאוד, וגם לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בכלל. מעבר למסר הזה, בתקופה שבאמת יש בה כמעט מהפכה בנכונות של הקורבנות לצאת מהחושך אל האור ולקבוע צדק, מעבר לזה יש גם מסר מאוד חשוב בעיני של שוויון בפני החוק. כי באמת הוועדה בדקה וביקשה שיביאו לה מקרים של עברייני מין רגילים, בני אדם רגילים שלא היו האזרח מספר אחד, שכמו קצב לא הביעו חרטה, לא הביעו אמפתיה לסבל, לא היו מוכנים לעבור תהליך שיקומי וקיבלו שחרור מוקדם לפנים משורת הדין מעבר למה שגזר עליהם בין המשפט, ולא מצאו. לא מצאו ולו מקרה אחת. מה אומרת הוועדה? אין שום סיבה שהוא רוממותו משה קצב, שהוא עבריין מין סדרתי, יקבל יחס עודף על פני אנשים מן היישוב.
פולק: האם היית רוצה לראות מצב שקצב יביע חרטה לא אמיתית אלא רק כדי שישתחרר? מה שווה חרטה כזאת.
שלי: אתה צודק ב-100%, לכן כשמדברים על מושג החרטה לא מדברים על זה שקצב יגיד 'סליחה'.
פולק: אבל הדרישה שעולה כל הזמן שיביע חרטה ואז, אבל הוא לא רוצה להביע חרטה כי הוא מאמין בדרך שלו שהוא חף מפשע. השאלה היא האם אנחנו רוצים לראות חרטה שאין בה שום דבר.
שלי: לא. מה זה 'מאמין בדרך שלו'? הוא הוביל דרך אידאולוגית? הוא עבריין מין סדרתי. זה לא איזו דרך ואמונה שהוא דבק בעמדתו. מדובר בקורבנות שהגיעו לבית המשפט בזו אחר זו, גם אלה שהיו בכתב האישום וגם עוד רבות אחרות שלא היו בכתב האישום כי חלה עליהן תקופת התיישנות אבל הן סיפרו על דפוס חוזר של עבריינות מין. עבר מתברר שהוא גם סוציופת, הרי זה מה שאומרת הוועדה. מה זה סוציופת? בן אדם שגורם סבל לאחרים וזה לא מזיז לו, הוא לא מבין שהוא גורם סבל. לכן בקשת החרטה זה לא משהו שהוא מהשפה ולחוץ. בקשת החרטה זה אומר גם הכרה בכאב, גם ליווי פסיכולוגי וגם טיפול שיקומי שיגרום לך להבין שגרמת כאב לזולת ולא לחזור על אותו דבר."

להאזנה לראיון המלא: