מחכה לכם מחרתיים לחגוג יחד עשור בפוליטיקה

8 באפריל, 2016

ההשתלחות האלימה והמאיימת של איילת שקד בעליון. טוהר הגזע מקפיא הדם של סמוטריץ'. הקורבנות יכולות לנשום לרווחה, האנס נשאר בכלא, כי "האסיר קצב עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים ואינו מביע חרטה או אמפתיה כלפי נפגעותיו". הישגים במאבק למניעת תאונות הבניה, אבל הקטל נמשך. מצעד האיוולת אחרי בג"צ הגז: טמטום או שחיתות?

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

מחכה לכם מחרתיים, יום א', בשבע בערב, בסמינר הקיבוצים על הדשא!

 

נחגוג יחד עשר שנים שאני בפוליטיקה. יכבד אותי בנוכחותו נשיא המדינה האהוב עלי מאוד רובי רבלין, נשמע הרצאות קצרות מפי שני אנשים שמטביעים את חותמם על סדר היום בשנים האחרונות: פרופ' ירון זליכה ופרופ' דני גוטוויין, תאלצו לשמוע גם אותי, הסטנדאפיסטית המגניבה הדר לוי תהיה אתנו, נדב מנור יופיע, ואת כל זה נתחיל בשתיה ומוסיקה והתמנגלות על הדשא.

אז שותפות ושותפים לדרך, לעבודה המשותפת, למאבקים ולחזון, מאוד אשמח לפגוש אתכם, בלא הבדל גזע דת מין גיל ואפילו שייכות מפלגתית!

 

לאיוונט בפייסבוק: bit.ly/1q9fp2u

אוטובוסים, רכבות, וחניה: http://www.smkb.ac.il/map

 

ממשיכים לסכם את שנתה הראשונה של הכנסת העשרים, הכתבים המסקרים את הכנסת מפרגנים לי (שוב) בגדול, תודה! צפו:

 

 

איילת שקד במתקפה משולחת רסן ופרועה נגד בית המשפט העליון. הגבתי מיד, ובחריפות רבה ביותר. תאמינו או לא, אפילו מתווה הגז היקר ללבי עד מאוד, מתגמד נוכח הסכנה הנשקפת למוסדות שלטון החוק נוכח העוינות, נסיונות החבלה וההפחדה, והרצון לפרק אותם. אם לא תהיה דמוקרטיה ואם לא יהיה שלטון חוק – גם לא יהיו לנו זירות וכלים להיאבק על מה שאנחנו מאמינים בו. רק תארו לעצמכם את שר הבטחון בוגי יעלון, למשל, תוקף כך את צמרת הפיקוד של צה"ל. 

 

זה גם הרבה מעבר לימין שמאל. שקד, למרבה האירוניה, היא דווקא ממשיכת דרכו של ראש הממשלה לשעבר האסיר אהוד אולמרט, שניסה לרסק בכל כוחו את מוסדות שלטון החוק. זה עניין "פעוט" של אחריות ממלכתית למערכות המדינה בעת כהונתך כשר/ה הממונה עליהן. אצל שקד נסדקה השבוע מראית העין הממלכתית, ויצאה מתקפה אלימה, פרועה, מסוכנת ומופקרת נגד אחד המוסדות החשובים והמייצבים של הדמוקרטיה. 

 

כאן בערוץ 2, ב"שש עם" עודד בן עמי (נשאלתי גם על בדיקת המשטרה בעניין הרצוג):

 

בערוץ 10, בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא עם אור הלר ומיה זיו וולף, על שקד, שלטון החוק, והרצוג:

 

כאן ברשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, על שקד, ההתפרעות נגד העליון, המתקפה על הפרקליטות, וגם בוז'י, כאן אצל רינו צרור בגל"צ גם בנושא שקד, וכאן מתארחת באולפן וואלה!NEWS, עם דב גלהר, על כל הנושאים האלה וגם התייצבות לצד מאבק הפרקליטים:

 

שקד הגיבה למתקפה שלי בקביעה התמוהה ובקובלנה מרה על כך ש"חציתי גבול" ושתמוה ש"חסידי חופש הביטוי" מנסים לסתום לה את הפה. הנה רק דוגמא אחת:

 

על כך השבתי, גם בראיונות וגם כאן בציוץ בטוויטר:

 

ועוד בטוויטר:

 

 

הסוציופת. עבריין המין הסדרתי (וגם הנשיא לשעבר) משה קצב ישאר בכלא. במלים פשוטות ולא נשגבות, אפילו ביובש, הסבירו חברי ועדת השחרורים למה: ״האסיר תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד.

גם לאור שאלות הוועדה, לא הביע האסיר חרטה ו/או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם".

מדהים עד כמה התיאור הזה דומה להגדרה המילונית של סוציופת: "הפרעת אישיות אנטיסוציאלית, המאופיינת בדפוסי מחסור בחרטה, התנהגות פוגענית כלפי אחרים, התנהגות לא מוסרית, חוסר עניין בוטה ברגשות אחרים. חוסר יכולת לחוות תחושת אשמה, במיוחד בעונש. נכונות להאשים אחרים או להציג סיבה רציונלית להתנהגות שהביאה את האדם לעימות עם החברה."

הועדה חיפשה, ולא מצאה, מקרים קודמים שבהם עבריין מין לא הביע חרטה או נכונות לטיפול ובכל זאת זכה לשחרור מוקדם לפנים משורת הדין. כך שמעבר להכל, יש כאן מסר חשוב של שוויון בפני החוק, וגם, כמובן, זו החלטה חשובה לקורבנות של קצב, ולנפגעות ונפגעי עברות מין בכלל. כאן לסטטוס המלא בפייסבוק: 

 

כאן בראיון לבן כספית ואריה אלדד, ברדיו ללא הפסקה, וכאן בערוץ 2, חינוכית, לאראל סג"ל בערב חדש, (עם גלי גינת, כתבת לענייני משפט של וואלה!NEWS):

 

בצלאל סמוטריץ', איש טוהר הגזע, שיולדת ערביה ליד אשתו היולדת מזהמת את הקדושה היהודית של צאצאו – הוא גזען קיצוני מהסוג שדווקא העם היהודי לא יכול להרשות לעצמו לספוג. כן, דווקא אנחנו. דווקא אני ששני הורי ניצולי שואה, ושארבעת סבי וסבתותי נטבחו בגלל יהדותם, קורבן למכונת שנאה גזענית. בי זה מעורר צמרמורת.  

 

התארחתי השבוע ב"כנס הארץ - מועד ב' לשלום" בקמפוס מכללת עמק יזרעאל. פתחתי את הדברים בסמוטריץ' ושקד, המשכתי בשגיאה המרה ששוגים מי שמנסים לזנוח את חזון שתי המדינות, על הכורח לנהל את המערכה לשלום מתוך השיח הציוני והלאומי, וגם על כך שכשנכנסתי לפוליטיקה לפני עשר שנים היה כמעט אפס שיח חברתי כלכלי ושפע של דברת מדינית, והיום – המצב בדיוק הפוך. גם הלא חברתיים מתחפשים לחברתיים – וסדר היום המדיני פשוט נקבר ומת, מה שיש הכרח לשנות. הדברים שודרו בשידור חי, לצפיה הקליקו:

 

כאן לייב טוויטינג של ברק רביד, הכתב והפרשן המדיני של עיתון הארץ שהנחה את האירוע:

 

בעניין בוז'י. מה שכתבתי לכם בעיתון סופשבוע הקודם בעניין, אף שהיה מינורי מאוד ובעיקר הסביר למה אני לא מגיבה, זכה לסיקור נרחב. הנה חלק ממנו, וגם בראיונות למעלה, בעניין שקד, אני מגיבה פחות או יותר ברוח זאת כששואלים אותי על בוז'י.

והתייחסויות פוליטיות טריות שלי: ביומן הערב של קול ישראל, אצל רונן פולק, מתראיינת על הפרסומים האחרונים כאילו העבודה היתה צפויה להכנס לממשלה אבל ההתרחשויות האחרונות סביב הרצוג קטעו את המהלך (וגם על ההחלטה שלא לשחרר את קצב).

 

הקטל בענף הבניה, ולא תאמינו – מילה טובה על איילת שקד. פניה שלי אליה הניבה התייחסות רצינית שלה ושל היועץ המשפטי לממשלה, וגיבוש כלים משפטיים חדשים לאכיפה בתחום הפרוץ והכואב הזה. כך הם משיבים לשאילתות, לדרישות ולתהיות שלי על כך שרשם הקבלנים לא יכול לשלול רשיון לקבלנים שהורשעו בפלילים, פשוט כי הוא לא יודע על זה.

לא ידענו, לא שמענו. לפני חודשיים, בדיון בועדת העבודה והרווחה בנושא ההרוגים והפצועים בענף הבניה, נדהמנו לשמוע מפיו של רשם הקבלנים, עו"ד אמנון כהן, כי מעולם לא קבל עדכון על הרשעה של קבלן בענף הבניה, ואף לא על כל הליך פלילי בשלב כלשהו. בדיון הקשיתי עליו שוב ושוב, ושאלתי: "שום הרשעה? מעולם? מאתיים הרוגים לפחות בשנים האחרונות ולא היתה שום הרשעה?" כהן אישר שקיבל "אפס עדכונים".

וההישגים: בתשובה שקבלתי השבוע משקד ומהיועץ המשפטי, הם מבטיחים לי שרשם הקבלנים (שבסמכותו שלילת רשיון) יהיה זכאי מעתה לקבל כל מידע פלילי מידי המשטרה בכל שלב של חקירה נגד קבלן. הפרקליטות תדווח לרשם הקבלנים על הרשעה בעברות שגרמו למות פועלי בניין. פרקליט המדינה ירענן הנחיות במחוזות. זו תשובה יסודית ובלתי מתחמקת המעניקה לרשם כלי שבאמצעותו יוכל לשלול רשיון, ולהגביר אכיפה והרתעה שימנעו מוות ופציעות. חבל שהרשם היה כה פאסיבי עד עכשיו, אבל כעת לא יהיה לכך תירוץ.

הנה ידיעה על כך בעיתון הארץ:

 

מי שרוצה להעמיק יכול להכנס לשאילתא שלי, לתשובת השרה יחד עם תשובת היועה"מ, ולמכתב ששגרתי בעקבות התשובה לרשם הקבלנים. ומי שעוד לא מבין עד כמה אנחנו רק בראשית הדרך, וכמה עבודה עוד מחכה לנו בתיקון העוול וההזנחה, הנה סיכום הקטל והפציעות שמביאה הדס תגרי המצויינת והעקשנית בעמוד הפייסבוק של המאבק נגד תאונות הבניה:

ותוספת מצערת לסיום הפרק הזה: עאזם בראא מכפר יאסוף, נהרג בכפר קאסם ביום חמישי, אתמול, כשנפל מגובה בעת שעבד בשיפוץ בכפר קאסם. הובהל לבית החולים במצב אנוש ומת. בן 20.

 

בג"צ הגז, עוד ספיחים מהשבוע: 

 

בג"צ הגז וחלקי בו זוכה להתעניינות רבה בתקשורת הבינלאומית, ולאוו דווקא בהקשרים שליליים כפי שיש מי שטורחים כאן לטעון. הדיון הזה שאני מנהלת, על כוח ומשאבים מטורפים בידי מעטים מול שוד של הציבור הרחב, מתקשר לדיון הכי עכשווי והכי חזק בכלכלה, בפוליטיקה, בתקשורת ובפוליטיקה המערבית. 

 

 

המלצה על ניוזלטר מתחרה: העיתונאים יואב ריבק (לשעבר ראש מערכת החדשות של מעריב) ויאיר טרצ'יצקי (יו"ר ארגון העיתונאים) השיקו ניוזלטר חברתי חדש שנקרא "העיתון". הניוזלטר שיוצא מספר פעמים בשבוע מעוצב כמו עיתון ומכיל קישורים לכל הכתבות העיתונאיות (מכל כלי התקשורת) שהתפרסמו באותו יום בתפר שבין חברה, כלכלה ופוליטיקה. כלי חינמי מצוין לכל מי שרוצה למצוא את כל התוכן החברתי במקום אחד. ההרשמה מתבצעת בקישור www.haiton.co.il. אני נרשמתי.

 

שני מאמרים עלי, מימין ומשמאל. אחד של אמנון לורד במעריב ובעיתון "מקור ראשון" "האם יחימוביץ' מסוגלת להיות ראש ממשלה?" והשני של רוית הכט בעיתון הארץ "האופציה היחידה: שלי יחימוביץ'".

 

קצת מהאירועים שהיו השבוע: כנס מצויין של הועדה לקידום מעמד האשה, בניצוחה של דליה היבנר:

 

במכון שחרית, על הגג, דיון מרתק ומאתגר על הרעיון של שכר בסיס לכל האזרחים במדינה, בלי קשר לרמת ההכנסה שלהם. הגבתי על ההרצאות המאלפות של ד"ר עופר סטיבון ושל ד"ר ליה אטינגר בהנחיית נטע אחיטוב.

 

מחר אני בשבתרבות בכוכב יאיר. לצערי גובים כסף בכניסה – כשגיליתי את זה היה מאוחר לבטל, אבל מבטיחה להבא לברר קודם. בכל מקרה, תוכלו לבוא במקום זה לארוע שלנו ביום א' – הוא בחינם smiley

 

וכאן אמא שלי תהיה בקהל... ביום ד' 13.4, אהיה בשיחה במרכז מיטשל - מרכז לאזרחים ותיקים שגם אמא שלי נהנית ממנו. רח' מנדלשטרום 12 בתל אביב בשעה 10:15. מחכה לכם אזרחים ותיקים וגם צעירים לא יחסמו בכניסה!

 

אם אתם מזדהים עם הערכים והדרך שלי, רוצים לחזק אותי, להיות שותפים – התפקדות שלכם היא צעד מאוד חשוב בשבילי, והיא גם מאפשרת לכם להצביע בפריימריס לח"כים ולראשות המפלגה.

עלות ההתפקדות: 75 שקלים בשנה, ו-55 בשנה לבני פחות מ 25 ויותר מ-64 לנשים ו-67 לגברים. מעט מאוד בשביל להשפיע הרבה מאוד.

אם אתם כבר פקודים, תפקדו חברים וממשפחה. תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאןhttps://www.shelly.org.il/mifkad ואם אין לכם סבלנות ואתם רוצים שנסייע לכם בהתפקדות - כתבו לנו מייל לכאןhitpakdutshelly@gmail.com בצרוף שם מלא ומספר טלפון, ואנחנו נחזור.

 יהיה מאוד נחמד אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות. שימו את הפוסט גם אצלי על הקיר ובתגובות. כל שבוע אני מפרסמת כאן אחד. למשל:

 

תודה רוני, תודה לכולכם, נפגש כולנו מחרתיים, יום א' בערב בסמינר הקיבוצים,

 

להתראות ושבת שלום

 

שלכם,

 

שלי