שלי על עשר שנים בפוליטיקה: "לא דמיינתי שזה יהיה כזה כיף"

11 באפריל, 2016

שלי התארחה בתכנית "המטה המרכזי" בערוץ 10 בהנחיית גדי סוקניק וביחד עם הפאנליסטים לימור לבנת ודובי ויסגלס, והתייחסה לעשור בפוליטיקה שהיא מציינת בימים אלה, למצב הפוליטי במפלגת העבודה, להתבטאויותיו של חבר הכנסת זוהיר בהלול ולמתקפה של איילת שקד על בית המשפט העליון.

על עשור בפוליטיקה אמרה:

"שלי: האמת שזה עבר מהר בצורה מטורפת. אני לא מאמינה שעברו עשר שנים.
סוקניק: וזה מה שדמיינת? המקום שאת נמצאת?
שלי: דמיינתי שזה יהיה פחות טוב ממה שזה, פחות אפקטיבי, פחות יעיל. דמיינתי שאני אצטרך לעשות הרבה יותר פשרות. לא דמיינתי לעצמי שאני אצליח להיות שותפה לשינוי כל כך דרמטי של השיח, בעיקר החברתי-כלכלי. גם לא דמיינתי שזה יהיה כזה כיף.
סוקניק: בכל זאת, היו לך גם כישלונות כואבים בדרך.
שלי: נכון, היו לי כישלונות והפסדים והיו לי ניצחונות והישגים. אני רוצה לגלות לך, הרבה יותר כיף לנצח מאשר להפסיד. את זה למדתי. אבל יש משהו, ואני לא מנסה להיות פילוסופית או איזה דיסוננס קוגניטיבי או משהו, יש משהו גם בהפסדים שהוא כן משכלל אותך, מעצים אותך, מלמד אותך להיות קצת יותר צנוע, להתייחס יותר בכבוד להפסדים של אחרים ולדעת מה עובר עליהם. אני חושבת שהקילומטרז' הזה של גם הפסדים, גם ניצחונות, גם הישגים וגם כישלונות הוא נותן איזו פרספקטיבה."
על המצב הפוליטי במפלגת העבודה אמרה:
"סוקניק: ידעת על המגעים שהרצוג מנהל עם נתניהו?
שלי: ידעתי שזה קיים באוויר ושמידי פעם יש דיבורים ושזה אף פעם לא ירד מהשולחן.
סוקניק: שיתפו אותך?
שלי: במידה מצומצמת ביותר, ברמה הזאת שאני אומרת לך.
סוקניק: שאלו אותך איזו שרה את רוצה להיות?
שלי: לא. ממש ממש לא. אני חייבת להגיד לך שגם לא טרחתי להתעדכן ברזי הרזים כי פשוט ידעתי שאם וכאשר זה יגיע לרגע באמת דרמטי של קו פרשת מים יצטרכו לבוא אלי כדי שאני או אטיל וטו או אהיה שותפה לתהליך.
ויסגלס: לא הפריע לך שיו"ר המפלגה שלך מכחיש את קיומם של מגעים ובכל זאת יש באוויר ויש קצת? הנושא הזה של שקיפות ואמינות – איך מסתדרים עם זה?
שלי: אני לא הולכת לחלק ציונים להרצוג עכשיו. אין ספק שהוא בלשון המעטה יותר רוצה להיות בממשלה מאשר אני רוצה להיות בממשלה. אני גם יכולה להבין את המקום הפוליטי שממנו הוא רוצה את זה. אני גם לא פוסלת את הדיבור על האופציה הזאת, ואני אגיד שוב מה שאני אומרת מאז הבחירות: לו היה מדובר בממשלת אחדות פריטטית עם קווי יסוד משותפים של שתי מפלגות גדולות שמכבדות אחת את השנייה ומנסות לייצר כאן משהו שפוי, לא הייתי פוסלת. וכבר פסלתי כמה וכמה פעמים. אבל זה לא המצב. המצב הוא שיש ממשלת ימין שגם יורה ומטווחת אל מערכת המשפט. להיכנס לממשלה כזאת בתור קבלן ביצוע של בנימין נתניהו, שאנחנו מתנגדים לכל מהלך שהוא עושה בכל תחום אפשרי, זה דבר שהוא לא בא בחשבון.
סוקניק: את הולכת להתמודד שוב נגד הרצוג? לנסות להדיח אותו?
שלי: לא החלטתי עדיין. יש סיכוי גבוה שזה יקרה.
סוקניק: לא החלטתי, כלומר 'אני אודיע במועד שאני אחליט'?
שלי: לא. אם הייתי מחליטה סופית שאני מתמודדת הייתי מודיעה את זה כאן ועכשיו. אני אומרת שעוד לא החלטתי, זו האמת. זה לא שבלב אני חושבת שהחלטתי ב-100% ואני מסתירה. כמובן שיש סיכוי גבוה שכן וכמובן שאני מועמדת די טבעית לדבר הזה, אבל לא קיבלתי החלטה."

ביחס להתבטאויותיו של חבר הכנסת זוהיר בהלול אמרה:
"שלי: אני מסתייגת מהדברים האלה הסתייגות עמוקה ביותר, ולא בגלל שהוא גורם לנו נזק פוליטי אלא בגלל שערכית ואידאולוגית אני לא שם. לסרב לקרוב לאדם שבא על דעת עצמו כדי לפגע ולהרוג בלי הבחנה – אגב, הוא יכול גם לפגוע בערבי ישראלי, לא יקרה כלום – לסרב בעיקשות לקרוא לו טרוריסט זה דבר שהוא לא בבית ספרנו.
סוקניק: הוא אמר רוצח, לא מחבל.
שלי: אז אני לא מקבלת את זה.
סוקניק: אולי אם לא הייתם פוסלים לימין אז אולי את אפילו היית אומרת שיש בזה משהו.
שלי: לא. אנחנו לא בדיון פילוסופי פה, אנחנו בדיון על החיים שלנו. אנחנו מפלגה ציונית. המשמעות של ציונית היא תקומת העם היהודי בארצו ולחיות כאן חיים שהם חיים שפויים והוגנים אבל גם לגונן על עצמנו. אני גם דוחה את ההגדרה של צה"ל כצבא כיבוש. נכון שאנחנו שולטים ביהודה ושומרון. נכון שעל פי השקפת עולמי פתרון שתי המדינות לשני עמים הוא אקוטי וקריטי למדינה יהודית ודמוקרטית, אבל הילדים שלי, הבן שלי שהוא קצין במילואים ושרת שנים בקבע והבת שלי שהיא קצינה בצבא – הם לא חיילים בצבא כיבוש אלא בצבא ההגנה לישראל. אני לא אומרת שאני שלמה עם כל הדברים שהם נאלצים לעשות, אני לא אומרת שאני לא חותרת כמנהיגה פוליטית לשינוי המצב.
סוקניק: אז את מגנה אותו? את חושבת שיו"ר המפלגה צריך לתקוף אותו?
שלי: מה זה מגנה? מה שאמרתי עד עכשיו זה לא גינוי. גיניתי שוב ושוב ושוב.
סוקניק: המפלגה צריכה להסתייג ממנו?
שלי: קודם כל, בוז'י הסתייג מהדברים. אני מסתייגת. איתן כבל שישב כאן קודם הסתייג. הדברים האלה הם לא באמונה שלנו ולא בערכים שלנו. זה לא הנזק הפוליטי שהוא גורם. עם הנזק הפוליטי הזה אנחנו נחיה. אנחנו מפלגה ציונית עם אתוס ציונית ועם אתוס של שלום."

על התקפותיה של איילת שקד כנגד בית המשפט העליון הוסיפה: "לשם שינוי, אשאיר את סוגיית מתווה הגז מחוץ לדיון הזה, אבל אתה צודק, יש כאן חוסר הבנה בפסיקת בג"צ. אני חושבת שחזינו כאן במחזה חמור ביותר. אתה יודע מה? אני אשווה את זה לשר הביטחון בוגי יעלון. תאר לעצמך שהוא היה מופיע בכנס ומשתלח בצמרת הפיקוד של צה"ל, למשל. הרי זה דבר שהוא בלתי נתפס. יש סוגיה שהיא מעבר לימין ושמאל. כאן באופן אבסורדי איילת שקד היא מנציחת המורשת של אהוד אולמרט שאותו היא מתעבת מבחינה פוליטית, של ירי חסר אחריות על מוסדות שלטון החוק. יש כאן היעדר ממלכתיות מוחלט וגם רצון לפגוע בעצמאות של בית המשפט העליון בידי גורמים פוליטיים."

לצפייה בראיון המלא: