שלי על דברי זוהיר בהלול: "מגונים בעיני ורחוקים אלף שנות אור מהשקפת עולמי"

11 באפריל, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של ניב רסקין בגלי צה"ל ביחד עם העיתונאים עמית סגל וברק רביד, והתייחסה לדבריו של חבר הכנסת זוהיר בהלול בשבוע שעבר, שסירב לכנות פלסטינים הפועלים כנגד חיילי צה"ל מחבלים והתייחס לצה"ל כצבא כיבוש. מתוך דבריה:

"שלי: הדברים האלה הם מגונים בעיני. הם רחוקים אלף שנות אור מהשקפת העולם שלי, מהאידאולוגיה שלי, מהאתוס שלי ומעצם הקיום שלי כאן. הרי מה אנחנו עושים כאן במדינת ישראל? אנחנו ממשים את החזון הציוני. החזון הציוני הוא תקומת העם היהודי בארצו עם שוויון מלא למיעוטים שבקרבנו. ברגע שזוהיר בהלול ראשית קורא לפגיעה מקרית, סתמית, של אדם שאינו חייל אלא מחבל או מפגע, מסרב לכנות את הפעילות הזאת כמעשה טרור – הוא מביא טיעון שהוא הפוך לחלוטין מהשקפת עולמי. הוא גם מצמרר בעיני. הרי הקורבנות של אותו טרוריסט שבא לפגע יכלו להיות גם ערבים ישראלים. זה טבעו של טרור, שהוא חסר הבחנה.
רסקין: אבל בשורה התחתונה, מה דעתך על הדברים שאומר איתן כבל? האם מקומו של זוהיר בהלול אינו במפלגת העבודה?
שלי: אני חושב שזוהיר צריך לעשות לעצמו חשבון נפש, כי המרחק בין הנרטיב – המילה הזאת חזרה פה בשיחה לפני אצל ברק ועמית – המרחק בין הנרטיב של מפלגת העבודה, שהוא לא הפתעה, זוהיר לא קם בוקר בהיר אחד וגילה שהוא נמצא במפלגה ציונית, הוא מכיר את תנועת העבודה, את מפלגת העבודה לדורותיה, למעשיה, לעמדותיה – האמדה שלו מעולם לא היה לה ייצוג אפילו לא בשולי מפלגת העבודה. אני חושבת שזוהיר, שהוא אדם ישר, ואגב אדם שאני מחבבת, צריך לעשות לעצמו חשבון נפש ראשית כל אם יש לו מקום במפלגת העבודה. הדבר הבא שיש לי להגיד לך הוא שבניגוד להרבה מפלגות אחרות אנחנו פשוט מפלגה דמוקרטית, ובפריימריז חברי מפלגת העבודה יצטרכו גם לעשות את החישוב אם עמדותיו של זוהיר עולות בקנה אחד עם עמדותיה של מפלגת העבודה.
רסקין: זה יפה שבפריימריז אנשים יצטרכו לעשות את החשבון, אבל עמדתך הציבורית היא ש-? את רוצה לשבת איתו באותה מפלגה?
שלי: עמדתי הציבורית היא שאני לא עוסקת בסילוק חברי כנסת. זה לא בין הכלים לא הפרלמנטריים ולא החוקיים שלי.
רסקין: שמעת את הדברים של חבר הכנסת כבל (שקרא לסלק את בהלול ממפלגת העבודה)? מה חשבת עליהם?
שלי: פגשתי את איתן אתמול והוא סיפר לי פחות או יותר מה הוא אמר, אבל לא שמעתי את הדברים במדויק. כל אחד והלשון שלו. אני חושבת שהייתי מספיק חריפה עכשיו בדברי, ואני לא אמורה להגביר את סולם החריפות. אמרתי דברים מאוד מפורשים. יש לי דבר אחד שלא אמרתי. לכנות את צה"ל 'צבא כיבוש', אני מבינה שזה מטבע לשון שמקובל אצל גורמים מסוימים בשמאל וגם בסופו של דבר אנחנו אכן שולטים בשטחי יהודה ושומרון, אבל בוא אני אגיד לך ככה – למה זה פוגע בי לא רק באתוס ובאידאולוגיה אלא גם משפחתית? יש לי בן שהוא קצין במילואים והשתחרר מכמה וכמה שנות קבע עכשיו. הבת שלי קצינה בצבא. אני לא שולחת את ילדי לצבא כיבוש אלא לצבא הגנה לישראל. צה"ל קיים כדי לגונן על מדינת ישראל מפני אויביה הרבים מאוד. העובדה שצה"ל שולט בשטחי יהודה ושומרון היא סוגיה פוליטית שאני כאשת מחנה השלום רוצה בכל ליבי ובכל מאודי לפתור ולהגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים. זו השקפתי האידאולוגית, הפוליטית, המדינית וכן הלאה. אבל לקרוא לצבא ההגנה לישראל 'צבא כיבוש' כאילו רק לשם העובדה הזאת הוא נוצר בכלל – הוא נוצר כדי להגן על חיינו ועל עצמנו כאן במדינה שאנחנו חיים בה – זה דבר שהוא בעיני פוגעני והוא לא עולה בקנה אחד עם השקפת עולמי."

להאזנה לראיון המלא: