שלי על כניסה לקואליציה: "מי שתופרים לי חליפות יכולים להירגע. להיכנס בתור קבלן ביצוע של נתניהו - התשובה היא לא"

12 באפריל, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "ישר ולעניין" עם דודי שוומנפלד ויקי אדמקר ברדיו קול ברמה, והתייחסה לאירוע לציון עשור בפוליטיקה שערכה השבוע, למצב המדיני ולמצב הפוליטי במפלגת העבודה.

בעניין העשור שלה בפוליטיקה הישראלית אמרה:
"שוומנפלד: ברכות על חגיגות העשור בפוליטיקה. מה את מאחלת לעצמך?
שלי: 'חגיגות' זו מילה קצת מופרזת, סליחה שאני אומרת לכם את זה. אני לא נוהגת לעשות כנסים מהסוג של הרמות כוסית ודברים כאלה, והפעם באמת הרגשנו צורך, גם אני וגם כל החבר'ה סביבי, כן לכנס את האנשים שמאמינים באותו רעיון ולחשוב ולדבר על מה עישנו בעשר השנים האלה, מה עוד צפוי לנו. האמת היא שבאמת בסוף זה יצא חגיגה מאוד גדולה ויפה, כי הגיעו אליה, לתדהמתי, ח"כים ושרים מכל המפלגות, לא רק מהמפלגה שלי, וכמובן גם נשיא המדינה. באמת גם סיכמנו וגם הסתכלנו קדימה, אז אם אתם שואלים אותי, מה שאני מאחלת לעצמי מאוד קשור למה שאני עושה עכשיו. יום-יום ושעה-שעה אני מודה על השנים האלה שנפלה לידי הזכות להיות משרתת ציבור, ואני לא אומרת את זה בתור קלישאה או משהו. באמת, לפעמים אני חושבת לעצמי לכמה בני אדם ניתנת ההזדמנות לעשות בדיוק את מה שהם מאמינים בו, לתואם כזה מושלם בין האמונה ובין הדברים שחשובים לי ובין העבודה והפרנסה שלי. זו באמת זכות שאני מברכת עליה כל יום, גם ברגעים קשים, ויש לא מעט רגעים קשים. אז אני מאחלת לעצמי כרגע עוד עשר שנים כאלה ושאני אוכל באמת להשפיע מהדברים שאני מאמינה בהם, להשפיע וליישם אותם לטובת החברה הישראלית.
אדמקר: אני מתאר לעצמי שהחבר'ה איחלו שלא עוד 10 שנים כאלה, אלא עוד 10 שנים בממשלה, אולי כראש ממשלה.
שלי: ברור שאני אדם פוליטי ושאני רוצה להגיע לפסגה ואני רוצה גם להיות תמיד במקום שבו יש לי את יכולת ההשפעה הכי גדולה ויכולת לממש דברים, ואני לא מסתירה את זה. ברור שאני רוצה להיות לפחות כרגע שרה בכירה. אני חושבת שאני גם מתאימה, במלא הצניעות.
אדמקר: שוב שרה בכירה ולא ראש ממשלה? את הולכת להתמודד, אני מתאר לעצמי, על ראשות מפלגת העבודה ומשם זה לראשות הממשלה.
שלי: ראשית, עוד לא קיבלתי החלטה סופית אם אני מתמודדת או לא. ברור שזה קיים כאופציה מאוד משמעותית עם התכנות מאוד גבוהה, אבל זו לא החלטה שקיבלתי. אם הייתי מקבלת אותה כבר הייתי מודיעה אותה. ושנית, אתם אומרים לי 'שוב שרה בכירה' אבל לא הייתי שרה כי סירבתי להיכנס לממשלות. סירבתי להיכנס לממשלות לא כי אני לא רוצה להיות שרה, אני מאוד רוצה. אני חושבת שצריכה להיות איזו התאמה בין התפקיד הרם והנישא לבין היכולת לבצע בו את מה שאתה מאמין בו. אם בסוף אתה סתם לוקח תפקיד של שר בשביל לחמם כיסא ובשביל הכבוד ושאר עם אפס ביצועים בכיוון שאתה מאמין בו, אז לא עשית כלום. לדבר הזה סירבתי.
שוומנפלד: את אומרת שעדיין לא קיבלת החלטה לגבי התמודדות לראשות המפלגה, אבל דווקא עמיר פרץ מתכוון להודיע זאת היום בערב. אולי יש לך אפשרות להאיץ את הבחירות, להודיע על כך שיש לך כוונה כזאת אם באמת יש לך כוונה כזאת. למה צריך להתמהמה ולחכות?
אדמקר: והנה, אנחנו נותנים לך במה מאוד מכובדת.
שלי: אני מאוד מודה לכם. אגב, אני לא משוכנעת שעמיר יודיע דבר כזה היום, לפחות לא ממה שאני יודעת ואנחנו כן מדברים. הוא גם היה באירוע שלי ואני כמובן אלך לאירוע שלו. אני פשוט לא אודיע דבר שלא החלטתי עליו. גם אני חושבת שדווקא כרגע בדיוק ביום הזה, יום אחרי החדשות בדבר החקירה הפלילית (כנגד הרצוג) וכן הלאה, אני חושבת שאפשר להתאפק קצת. לא יקרה דבר וחצי דבר. אבל לשאלה הקודמת שלכם בדבר ישיבה באופוזיציה ורצון להתקדם וכן הלאה, אני חושבת שבמיוחד השבועות האחרונים, גם ההישג האדיר של שכר הבכירים וגם סוגיית הגז הטבעי והחלוקה הצודקת שלו לכל אזרחי מדינת ישראל – מדובר בהישגים שאני מאוד גאה בהם והגעתי אליהם מהאופוזיציה. לשבת באופוזיציה זה לא אומר לשבת באפס מעשה. זה מאוד תלוי לאן אתה לוקח את המקום שאתה נמצא בו."

בעניין אפשרות הכניסה לקואליציה אמרה:
"שוומנפלד: אנחנו שומעים דיווחים, וגם כחלון רמז לזה וגפני אמר את זה מפורשות, שכבר תפרו לך את משרד הכלכלה. אז מה, מישהו פה עושה מהלכים מאחורי הגב שלך מבלי לעדכן אותך?
שלי: קודם כל, כולם יכולים לעשות מה שמתחשק להם, אבל בסופו של דבר לא יכולים לתפור לי שום דבר מבלי שאני אקבל אותו, כן? אז כל מי שתופרים לי חליפות משי, זהב ועוד בדים יקרים ויוקרתיים יכולים להירגע. בסיטואציה הנוכחית שבה אנחנו מוזמנים אחר כבוד כנראה, גם את זה אני לא יודע, להיכנס בתור קבלן ביצוע של מדיניות נתניהו – התשובה היא לא.
שוומנפלד: זה אומר שאת יכולה לומר כאן בוודאות שמחר בכל סיטואציה שתהיה או לפחות בסיטואציה הנוכחית, שלי יחימוביץ לא תיכנס לממשלת נתניהו, לא תקבל לידיה את תיק הכלכלה או כל תיק אחר?
שלי: לא. אני אמרתי את זה ואני גם מוכנה לחזור על מה שאמרתי, שלא הייתי פוסלת על הסף, ואני אומרת את זה שוב ושוב מאז הבחירות, לא הייתי פוסלת על הסף ממשלת אחדות שבה יש ביטוי מאוד עמוק לתפיסת העולם שלנו בתוך קווי היסוד של הממשלה ובתוך המעשים של הממשלה. אבל כיוון שזו לא הסיטואציה בכלל, היא אפילו הפוכה, זה לא עומד על הפרק. אם הנסיבות מאוד ישתנו בצורה דרמטית ויאפשרו לאיזו דרמה מאוד גדולה להתרחש ברוח האמונה שלנו, אז נדבר מחדש. אבל כרגע בסיטואציה הנוכחית זה לא בא בחשבון."
בעניין המצב הפוליטי במפלגת העבודה והחקירה כנגד יצחק הרצוג אמרה:
"אדמקר: זה בעצם כתם על כל המפלגה, לא? זה בעצם הזמן כרגע אולי בעצם לעשות חשיבה מחדש בעניין של קואליציה-אופוזיציה, ברגע שיו"ר התנועה הולך להיחקר חקירות משטרה.
שלי: אני חושבת שאכן זה לא מוסיף לנו נחת, וזה בלשון המעטה. בוודאי שזה מקרין על כל המפלגה. זה לא נשאר בנחלתו הפרטית של יו"ר המפלגה שלי.
אדמקר: את חושבת שזה הזמן שלו להגיד שהוא כרגע מתפטר מבלי ששלי יחימוביץ' תציע לו את זה?
שלי: אני לא משוכנעת. אני צריכה לראות מה קורה. כרגע לא נפתחה חקירה, לפחות לא פורמלית. אני לא רוצה להיות זו שתדחק בו, ואני גם חייבת לומר לכם שלי יש קושי מיוחד בנסיבות האלה ואני חושבת שאתם יודעים שכשזה מגיע לכדי שלטון החוק וטוהר המידות ונקיון כפיים אני גם לא חוששת להתעמת בתוך המפלגה שלי. לראיה, העובדה שסירבתי לתמוך בפואד לנשיאות בגלל סוגיות של נקיון כפיים, והייתי אז בעימות מאוד חזיתי עם המפלגה שלי, עם הסיעה שלי. אבל כאן במקרה הספציפי של בוז'י, אי הנוחות שלי היא מאוד גדולה כיוון שאני הייתי לכאורה, אם הדברים נכונים, אני הייתי היעד לדבר הזה. כלומר לכאורה אותו אדם ששילמו לו כדי לנהל קמפיין הכפשה, קמפיין ההכפשה היה נגדי. לכן כל מה שאני לא אגיד לכם זה ישמע או פרסונלי או פוליטי. היה לי הרבה יותר קל אם היה מדובר במישהו אחר.
שוומנפלד: אז הנה, יו"ר המפלגה הרצוג עצמו, שנמצא במוקד הסיפור, אומר שיש פה ניסיונות לסכל אותו, ניסיונות פוליטיים לסכל אותו מעמדתו הבחירה בתוך המפלגה. גם את חושבת שאלה ניסיונות סיכול פוליטיים?
שלי: תשמעו, אני לא יודעת. אני מניחה שחלק מאוד גדול מהתלונות במשטרה נגד אנשים פוליטיים מגיעות, בפעם הראשונה לפחות, עשויות להגיע מגורמים אינטרסנטיים. אבל זה בכלל לא משנה. השאלה היא אם עשית את המעשה או לא עשית את המעשה, לא איך הגיע החומר לידי המשטרה. לכן אני חושבת שזה לא נכון להתעסק בחיפוש אשמים או מלשינים. זה לא רטוריקה שמתאימה למפלגה. צריך פשוט לנסות להוכיח את חפותו, ואני מאוד מקווה שהאמת תחשף והצדק יצא לאור.
אדמקר: ובינתיים הוא לא צריך להתפטר? אני מתאר לעצמי שאת חושבת את אותם הדברים גם לגבי יו"ר ש"ס אריה דרעי.
שלי: כרגע אני חושבת את אותם הדברים לגבי שניהם, ואם שמתם לב בסוגיית דרעי לא התבטאתי כלל ובסוגיית בוז'י התבטאתי מעט. תראו, אני מעולם לא אמרתי את המשפט, וזה לא קשור לשום אדם, שאני מקווה שתוכח חפותו, כי אני חושבת שזה משפט שהוא מאוד בעייתי. אני רוצה שהצדק יצא לאור. כמובן שברמה האישית אני מאוד מקווה שזה לא היה, כי אני לא רוצה לחשוב שהיה מישהו שקיבל משכורת מכסף לא חוקי כדי להכפיש אותי. ברמה האישית הייתי מקווה שזה יתגלה כטעות אחת גדולה. אבל ברמה של שליח ציבור אני רוצה שהאמת פשוט תתגלה כפי שהיא והצדק יעשה. זה מה שאני תמיד אומרת כשחשד כלשהו נופל על אישי ציבור."

בעניין המצב המדיני הוסיפה:
"אדמקר: את הרבה מכוונת לעניין החברתי והסוציאלי ופחות לנושא המדיני. את זה ציפי לבני עושה במקומך או על חשבונך?
שלי: אני חושבת שבטח בחמש השנים האחרונות העיסוק שלי בנושא המדיני והביטחוני הוא הרבה יותר אינטנסיבי. זה גם חלק ממשנתי ומהשקפת עולמי, אבל אני אף פעם לא הסתרתי שאני נכנסתי לפוליטיקה כדי לכונן סדר יום חברתי וכלכלי שהיה מאוד מוזנח ולא מטופל. כששאלתם אותי בהתחלה על עשר השנים בפוליטיקה, אני חושבת שאם אני צריכה לדבר על ההצלחות שלי אני לא אדבר על כמעט 50 החוקים שחוקקתי וכן הלאה אלא על זה שבאמת נולד סדר כלכלי-חברתי חדש במדינת ישראל, דברים שקרו כבדרך אגב בלי שאף אחד ישא קולו נגדם עכשיו לא יקרו לעולם ושינויים מהסוג הזה. אבל בוודאי שסדר היום המדיני מעסיק אותי ומעניין אותי. אגב, ברמה הפרלמנטרית היומיות הוועדה היחידה שאני חברה בה היום, ואני חברה אינטנסיבית בה מידי יום ביומו, היא ועדת החוץ והביטחון כולל חברות בוועדות המשנה החסויות.
שוומינקר: העובדה שאנחנו עדים לירידה בפיגועים בתקופה האחרונה זה אומר שנעשה כאן משהו מאחורי הקלעים שאנחנו האזרחים לא יודעים עליו, איזה משהו מהותי קונקרטי כדי להוביל לירידה הזאת? או שפשוט זו המציאות?
שלי: תראה, יש גם עבודה שנעשית מאחורי הקלעים, אבל באופן כללי באמת כוחות הביטחון שלנו וצה"ל, צריך לומר, הם הטובים בעולם. באמת. אני לא רוצה להישמע יהירה, אבל באמת היכולות והמיומנויות שעומדות לרשות הצבא שלנו ולרשות כוחות הביטחון שלנו הן גבוהות ביותר, והם עושים עבודה בלתי נלאית יום ולילה. אני גם עדה לזה מקרוב. יש לי בן שהוא קצין במילואים ועכשיו הוא במילואים, יש לי בת שהיא קצינה בצבא. אני חושבת שהיכולות מאוד גבוהות אבל, וכאן אנחנו מגיעים להשקפת העולם, הצבא שלנו לבדו, עם כמה שהוא נפלא ומשובח ומיומן, הוא לא יכול להיות פתרון לסיטואציה שאנחנו נמצאים בה. חייבת להיות איזו דרך מדינית, איזה אופק ואיזה חזון. כיוון שיש ממשלת ימין והיא נבחרה באופן דמוקרטי ואני מכבדת את זה, אני מצפה ממשלת הימין להציג תכנית מדינית ימנית כלשהי. אבל לשבת באפס מעשה ולהטיל את כל האחריות על החיילים שלנו – זה דבר שבעיני אסור לדרג מדיני לעשות. דרג מדיני צריך לקדם גם פתרונות שהם מדיניים ברוח השקפת עולמו. כרגע יש ריק מוחלט בעניין הזה, וזה מקומם אותי."

להאזנה לראיון המלא: