שלי על החקירה כנגד הרצוג: "פיל ענק בחדר. יש לעקוב ולפי ההתפתחויות לקבל את ההחלטות הנכונות"

13 באפריל, 2016

שלי התראיינה בתכנית "המשחק המרכזי" עם אטילה שומפלבי בערוץ הכנסת והתייחסה לחקירה כנגד יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג, לאפשרות שתתמודד על ראשות מפלגת העבודה ולדיווחים בדבר מגעים לכניסת מפלגת העבודה לקואליציה.

מתוך דבריה על החקירה כנגד הרצוג:

"שומפלבי: לא מיהרת לחבק את הרצוג.
שלי: אין ספק שהסיטואציה שהרצוג נמצא בה מעוררת דילמה למפלגה, לסיטואציה של כולנו, אבל בוודאי שלא הייתי מאלה שמיהרו לבקש את ראשו.
שומפלבי: אבל יש כאלה אצלכם שכבר רומזים לו ללכת, אולי להשעות את עצמו. מה דעתך על הדרישה הזו שעכשיו תופסת תאוצה?
שלי: אני חושבת שזה מוקדם מידי, בוודאי כשאפילו אין את הדבר המינימלי – הודעה פורמלית של היועץ המשפטי לממשלה או של המשטרה. יש דיווחי עיתונאים שאני מאוד מערכיה את עבודתם העיתונאית, אבל זה בוודאי לא מספיק. אני בטוחה שכולנו מספיק אחראיים ומספיק אינטליגנטיים כדי להתבונן על מה שמתרחש, לא להתעלם כמובן ממה שקורה, אי אפשר להתעלם, זה פיל ענק בחדר, אבל לעקוב אחרי מה שמתרחש ולפי הנסיבות לקבל את ההחלטות הראויות והנכונות.
שומפלבי: מהו הקו האדום שלך? מהי הנקודה שבה הרצוג צריך לומר 'איני יכול עוד, אני הולך הביתה ומפנה את מקומי'?
שלי: אטילה, אני ממש מתנצלת אבל אני לא אענה לך על השאלה הזאת, כי זה יחייב אותי עכשיו להציב כל מיני תסריטים ואבני דרך שעוד לא התרחשו. ברגע שאני אציב את אבני הדרך האלה ואחווה את דעתי עליהן אז מן הסתם בחושייך העיתונאיים אתה תהפוך את זה לכותרת. אני לא רוצה להתייחס למצבים שהם היפותטיים. יש גם אפשרות שהכל יגמר בלא כלום ומחר נקבל הודעה של היועץ המשפטי לממשלה שלא פותחים בחקירה פלילית. לכן למה בעצם לדחוק בבוז'י ולהציב לו כל מיני תרחישי אימה כשאנחנו עוד לא יודעים מה קורה? באמת המינימום המתבקש הוא לעקוב אחרי ההתרחשויות ולקבל החלטות. אני לא מיתממת וזו לא סיטואציה קלה מבחינתי, בטח כשסדר היום של שלטון החוק, ניקיון כפיים וטוהר המידות הוא סדר יום שקרוב לליבי ואני לא מהשותקות ומהשותקים בדרך כלל בעניין הזה. אבל כאן זו גם סיטואציה שהיא מראש מביכה ומורכבת בשבילי כיוון שאני נשוא העניין הזה בסופו של יום. יכול להיות שאם במוקד אותן חשדות לכאורה היה עומד קמפיין שלילי נגד דמות אחרת במפלגה, אולי הייתי מרגישה שחרור וקלות לשון יותר גדולים. אבל בוודאי עכשיו הסיטואציה היא רגישה בשבילי.
שומפלבי: באותו הנושא ברשותך עם כוכב אחר, החקירה נגד אריה דרעי. מה שם צריך לקרות לדעתך ברמה הציבורית? מה הוא צריך לעשות עכשיו?
שלי: תשמע, אני לא יודעת מה קורה בחקירה הזאת. אין לי מושג. בטח אין דין שונה לבוז'י ולדרעי. אני באופן עקרוני חושבת שאנשי ציבור שהורשעו בדין וישבו בכלא לא צריכים לחזור ולכהן במערכת הפוליטית. בשעתו גם ניסיתי לחוקק חוק כזה ביחד עם סגנית השר ציפי חוטובלי מהליכוד. זו לא הייתה יוזמה שהיא מפלגתית או פוליטית, אלא באמת יוזמה מוסרית. לצערי החקיקה הזאת כשלה וכרגע זו הסיטואציה. אני לא מתכוונת לדחוק באיש מהנחקרים וגם שם לראות באמת לאן זה מתקדם ומה קורה."
בקשר לאפשרות שתתמודד על ראשות מפלגת העבודה אמרה:
"שומפלבי: לא הודעת שאת מתמודדת (באירוע לציון עשור בפוליטיקה ששלי ערכה השבוע).
שלי: כן, האמת היא שקיבלתי המון הצעות ופניות על מה אני צריכה להודיע ולהכריז, כולל הצעות שונות ומשונות. האמת היא שאני חושבת שזה לא זמן מתאים להודעות מהסוג הזה, בטח לא כשצל הבדיקה-החקירה מרחפת מעל המערכת הפוליטית. אפילו היה יכול להיות בזה אלמנט של הקנטה והתרסה, ואני לחלוטין מנסה לא להיות שם. וגם לגופו של עניין עדיין לא קיבלתי החלטה סופית. זו האמת. זה לא שקיבלתי איזו החלטה סודית ואני תוהה מתי הטיימינג הנכון להודיע עליה, אלא אני באמת מתלבטת בסוגייה הזאת.
שומפלבי: את אומרת את זה לא מעט זמן. מה חסר לך כדי להגיע לנקודה שבה את מודיעה באופן רשמי?
שלי: קודם כל, אני אדם פוליטי ואני רוצה תמיד להתקדם ולעשות את התפקיד המשמעותי ביותר שבו אני יכולה להביא לידי מימוש את השקפת העולם שלי. זו עובדה. אני חושבת שמי שנמצא בתוך המערכת הפוליטית ולא רוצה את זה, יכול להיות שאין לו מה לחפש במערכת הפוליטית. אבל באילו נסיבות, מה הטיימינג הנכון, באיזו סיטואציה פוליטית – זה דבר שהוא מאוד רלוונטי לקבלת ההחלטה. לפעמים נוצרת מציאות שמחייבת אותך להחליט. צריך להיות צנועים. לא הכל בשליטה שלנו. ב-2011 כשהחלטתי להתמודד לראשות המפלגה זה לא עלה על דעתי כמה חודשים קודם, אבל אז ברק עזב ונוצרה סיטואציה פוליטית חדשה. לכן לפעמים באמת המציאות מכתיבה לנו וגם צריך לראות מה המציאות מייצרת ומולה להתמודד. בוודאי שהסיכוי שאני אתמודד הוא גבוה ובוודאי שאני רואה בעצמי ראויה להנהגה. אני גם נהנית מתמיכה מאוד גורפת, אבל עדיין לא קיבלתי את ההחלטה הזאת. אני אפסיק לענות את התשובה הזאת כשתפסיקו לשאול אותי פשוט."
בנושא הדיווחים בדבר מגעים לכניסת מפלגת העבודה לקואליציה הוסיפה:
"שומפלבי: היו דיווחים על ההצטרפות לממשלת נתניהו ואומרים כל הזמן שיחימוביץ' לא תהרוס מהלך כזה. את מאשרת את הניתוח הזה?
שלי: לא, מכחישה את המשפט הזה. אני אחזור על מה שאני אומרת מאז הבחירות ואני מאוד עקבית במה שאני אומרת. לו היה מדובר בממשלת אחדות, בשיתוף פעולה של שתי מפלגות גדולות שמייצרות יחד קווי יסוד משותפים, ממשלה פריטטית מה שנקרא, שבה סדר היום שלנו בא לידי ביטוי בצורה דרמטית מאוד – לא הייתי אומרת לא והייתי שוקלת ורואה על מה מדובר. מאז הבחירות לא היה רגע אחד שזו הייתה הסיטואציה, כי מלכתחילה וגם עכשיו כל ההצעות זה לזחול לממשלת ימין ולהיות קבלני ביצוע של נתניהו. בסרט הזה כבר היינו.
שומפלבי: את סבורה שזה נכון לגשש?
שלי: אני מבחינתי לא שמתי שום מכשול לבוז'י בדרך וגם ידעתי שיש דיבורים. מבחינתי זכותו לגשש וכיוון שאני לא מעריכה שאפשר לעשות מהלך כזה בלעדי אז ממילא אם זה היה מתבשל לכלל משהו ממשי אז הייתי מחווה את דעתי."

לצפייה בראיון המלא: