"אופוזיציה מציעה אלטרנטיבה רעיונית, לא מנסה לחקות את הקואליציה. אין לזה עתיד. עלינו להציע דרך חלופית."

22 במאי, 2016

שלי התראיינה בתכנית "המוסף" עם אמיר איבגי בערוץ הראשון, והתייחסה למתיחות הפוליטית במפלגת העבודה ולכשלון המשא ומתן על כניסה לממשלת נתניהו. מתוך דבריה:

"איבגי: למה החרמת את הישיבה היום?
שלי: אני לא החרמתי את הישיבה. התכוונתי להגיע ואז הבנתי שהמשך ההסתה והדברים המאוד קשים שהרצוג אומר כלפי חברי מפלגתו ובהם אני נמשך. חשבתי שזה יהיה מאוד לא נכון לשפוך שמן על המדורה. עשיתי את זה בשיקול דעת ופשוט כדי להרגיע את הרוחות, לשדר לו שמוטב שיפסיק וינהג כיו"ר המפלגה וכיו"ר האופוזיציה בפועל לפחות. זה מה שאני מתכוונת לעשות החל מרגע זה.
איבגי: זה אולי המסר שאת התכוונת אליו, אבל לפחות כלפי פנים נראה שהקרע במפלגת העבודה הוא עובדה קיימת.
שלי: תראה, אין ספק שיש תחושות מאוד קשות נוכח השבוע הקשה, המורכב והמשפיל שעברנו. זה הותיר צלקות לא פשוטות. זה גם הותיר אותנו מדממים. אני יכולה להתחייב לפנייך שהחל ממחר עת חוזרים למושב החדש אני מתכוונת לעשות כל שביכולתי כדי לרפא את הפצע הזה ולהחזיר את האופוזיציה לאיזה מעמד שבו יתחשבו בה כאופוזיציה אמיתית אחרי המכות שספגנו בשבוע שעבר. וגם יש משימה הרבה יותר חשובה והיא להשיב את האמון לא רק של המצביעים שלנו אלא בכלל של הציבור הרחב בפוליטיקה אחרי מצגת אינסופית של תככים, מניפולציות ושקרים שהציבור היה חשוף להן, ולהסביר שאפשר גם לעשות פוליטיקה אמיתית לצורך מימוש השקפת עולם.
איבגי: אפשר לעשות את זה כשהיום אומר ראש הממשלה שיש עדיין סיכוי לכניסת המחנה הציוני לממשלה?
שלי: לא שמעתי את הדברים האלה, אבל זה נשמע לי מופרך לחלוטין. יש דבר אחד שמצער אותי בהשתלשלות הדברים. יש הרבה דברים שמצערים אותי, אבל הייתי מאוד רוצה שאותה הצעה מגונה של ראש הממשלה תגיע לישיבת הוועידה ושוועידת מפלגת העבודה תוריד אותה מסדר היום ולא שבסופו של יום נתניהו יהיה זה שיבעט אותנו מכל המדרגות ויעדיף את ליברמן על פנינו. אבל מה לעשות, דברים לא מתרחשים במציאות כפי שרוצים שהם יקרו. כך הייתה לפחות אמירה ערכית וברורה של מפלגת העבודה. לצערי זה לא קרה, ואני מקווה מאוד שמה שאתה אומר לי עכשיו הוא דברים שאינם נכונים.
איבגי: תשובה או התייחסות שלך לטיעון של הרצוג שכשראש ממשלה קורא לך לנהל משא ומתן אי אפשר להגיד לו לא?
שלי: חד משמעית. אני גם ידעתי על קיומו של המשא ומתן בשני טאקטים שונים, לא לכל אורך הדרך. כנראה לא ידעתי הכל. ידעתי על זה פעמיים, ואני חושבת שבוודאי שזו הייתה זכותו לנהל משא ומתן, אבל כשהוא מקבל הצעה ריקה מתוכן שמורכבת אך ורק מג'ובים מתפקידו גם לומר לא ולא לנסות לקדם את ההצעה בכל הכוח.
איבגי: הוא מדבר גם על יוזמה מדינית מאוד משמעותית שהייתה בבסיס ההצעה הזאת.
שלי: היו הרבה מאוד דיבורים, אין ספק. שום דבר לא בכתב, הכל על הקרח. אני לא יכולה אפילו לזקוף את זה לזכותי כי בסופו של דבר ראש הממשלה הוא זה שהעדיף את ליברמן, אבל אני משוכנעת שלו היינו מוצאים את עצמנו היום בממשלה היינו מתרסקים לחלוטין ופשוט מאבדים את צלמנו ואת דמותנו. העובדה שלא נכנסו, למרות שהייתה מלווה בהשפלה גדולה, היא בכל זאת מהווה איזה מקום שאפשר להמשיך ממנו הלאה.
איבגי: אחרי הסקרים של סוף השבוע, לאן עוד יש להגיע? לאן עוד יש להתרסק?
שלי: מפלגת העבודה ידעה ימים רעים וימים טובים. אנחנו מפלגה עם היסטוריה ארוכה, ואני מזכירה לך שכשברק נכנס לממשלת נתניהו, אגב בתנאים הרבה יותר טובים, היו ימים שבהם היינו ארבעה מנדטים בסקרים, המפלגה הייתה מרוסקת וכולם אמרו לי 'אין לך מפלגה, תפרשי'. כל מיני עצות כאלה. והנה, השתקמנו גם מזה. מוטלת עלינו משימה פשוט להוביל אלטרנטיבה אחרת. אני לא רוצה להגיד שפויה כי אני לא רוצה להכתיר את הצד השני בחוסר שפיות, אבל בפוליטיקה ובדמוקרטיה יש אופוזיציה ויש קואליציה, וכל אחת נלחמת מול הציבור על הרצון לכבוש את השלטון ומציעה אלטרנטיבה שהיא אידאולוגית ורעיונית ולא מנסה כל הזמן לחקות את הקואליציה. אין לזה שחר, אין לזה עתיד, חייבים לחדד דרך חלופית. זו לא בושה להיות באופוזיציה. כך בנויים משטרים דמוקרטיים בכל מדינות המערב."

לצפייה בראיון המלא: