שלי על המתיחות במפלגת העבודה: "נתקן הכל ונעבוד ביחד. הנוכחות שלנו באופוזיציה חשובה נוכח מה שמתרחש בחברה הישראלית"

25 במאי, 2016

שלי התראיינה ביום פתיחת מושב הקיץ של הכנסת במשדר מיוחד של אולפן וואלה! עם דב גלהר ועם הכתבת הפוליטית טל שלו, והתייחסה למתיחות במפלגת העבודה ולמצב הפוליטי. מתוך דבריה:

"שלו: איך הייתה ישיבת הסיעה? פחות סוערת?
שלי: כן. נראה לי שיש הבנה כללית שאחרי המשבר הקשה הזה צריך לשנס מותניים ולחזור לנסות להיות אופוזיציה לוחמנית ואמיתית. אין ספק שזה קשה מנקודת הפתיחה הזו, לא צריך להסתיר, אבל נראה לי שכולם מגוייסים למשימה.
שלו: הטחת בשבוע האחרון מילים קשות ביו"ר המפלגה שלך וגם קיבלת בחזרה מילים קשות. את מתחרטת על הרטוריקה הזו?
שלי: תראי, אני מרגישה שבמידה רבה הצלתי את המפלגה מהפלגה ואפילו מהכחדה, כי לו היינו זוחלים לתוך הממשלה בתנאים האלה את היית עכשיו מראיינת אותי ושואלת אותי שאלות מאוד קשות, ובצדק רב ביותר. היינו הופכים ללעג ולקלס היום ביום הראשון הזה של הכנסת. אני ניסיתי למנוע את המהלך הזה של כניסה באמת באופן מביש לממשלה שערכיה זרים לערכים שלנו. ניסיתי למנוע אותו מאחוריה הקלעים. יצאתי למאבק פומבי רק כשהבנתי שאני לא מצליחה לעצור את זה בחדרי חדרים. כשאת מעמידה את עצמך בקדמת המאבק, אז מן הסתם גם יש ריקושטים והייתי מוכנה לזה. אני מאוד שלמה עם מה שעשיתי.
שלו: עכשיו את יכולים בכלל לשתף פעולה? את רואה אתכם משתפים פעולה בכנס הקרוב או שנראה כנס שמוכתב ע"י הקרבות האלה במפלגת העבודה, ע"י הקריאה שלך ושל ח"כים אחרים לקיים ועידה ולקיים פריימריז על רשות המפלגה? או שתהיה פה באמת עבודה אופוזיציונית אמיתית?
שלי: קודם כל, טל, אני חייבת לתקן אותך שאני לא ערבתי את המאבק, שהוא מאבק אידאולוגי לא להתערבב במפלגה אחרת רק בשביל כסאות – לא ערבתי ענייני פריימריז, לא תבעתי את הדחתו של בוז'י והקפדתי מאוד לא לערבב את זה ולנהל מאבק ממוקד. כן, אין לנו ברירה. אנחנו באופוזיציה. הנוכחות שלנו באופוזיציה היא נורא חשובה נוכח מה שמתרחש בחברה הישראלית, נוכח ממשלה שהיא מאוד קיצונית ביחסה לדמוקרטיה, ביחס לסדר יום מדיני. דווקא בעניינים החברתיים יש מקומות שבהם נוכח לשתף פעולה. הנה היום, לראיה, עלה בוועדת הכלכלה חוק שאני מנסה לקדם אותו כבר חמש שנים – שוטף+30, לשלם לעצמאים ולעסקים קטנים ובינוניים תוך 30 יום מרגע העבודה ולא לסחוב אותם 100 שנות בדידות עד שהם מקבלים את הכסף. והחוק הזה עולה בתמיכה של כחלון ושל אריה דרעי, שני שרים בממשלה. לראשונה הממשלה תומכת ואנחנו גם נעביר אותו בשבועות הקרובים. לכן יש אופוזיציה רעיונית ואידאולוגית, יש גם שיתופי פעולה שמתחייבים מהכנסת ואין לנו ברירה – אנחנו בסוף משרתים את הציבור ולא גחמות פוליטיות של אדם זה או אחר.
גלהר: אם ליברמן התנצל בפני נתניהו על כך שקרא לו שקרן, בדאי וכזבן, האם שלי יחימוביץ' לא תתנצל בפני הרצוג על אמירת הכלב והעצם הגרומה?
שלי: תראו, אני הייתי יושבת ראש מפלגה ויו"ר אופוזיציה. כמות העלבונות שהוטחו בי במהלך הכהונה הייתה אינסופית ואף פעם לא השבתי. אף פעם. נהגתי בכבודם של כל חברי הכנסת, גם כשהם תקפו אותי. אני מצפה לדבר דומה מיו"ר מפלגה. יש משהו בתפקיד הזה שמחייב אותך לדעת להכיל, לדעת לספוג ולא לצאת למתקפה על חברי מפלגתך השונים. גם כשעמדתם מנוגדת לעמדתך. לכן במסגרת היחסים הבינאישיים ביננו, אנחנו נתקן הכל ואנחנו נעבוד ביחד. אני רואה את זה כמשימה מאוד משמעותית וחשובה שאני לוקחת אחריות עליה."

לצפייה בראיון המלא: