שלי על מינוי סדן: "אדם לא ראוי. ראש הממשלה לא בוחל באמצעים כדי למנות את עושי דברו בכל פינה"

8 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה במהדורה המרכזית עם אביב מימרן ברדיו קול חי, והתייחסה למינוי של רמי סדן, מקורב לנתניהו שנתפס באמירות גזענות כנגד מזרחים, ליו"ר חברת החדשות של ערוץ 10, וכן להצהרות השלום שהשמיעו באחרונה נתניהו ושר הביטחון ליברמן.

מתוך דבריה על מינוי סדן:

"מימרן: רמי סדן טוען שמדובר בציטוטים שקריים. הוא אומר שיוסי ורשבסקי וגולן יוכפז (עיתונאים) שמצטטים את הדברים האלה הם שקרנים.
שלי: כיוון שיש לי הכירות ארוכת שנים עם גולן יוכפז אני יכולה להגיד שהוא אחד האנשים האמינים ביותר שאני מכירה. אני בטוחה שכל מילה שלו אמת. יתרה מזה, אני גם שוחחתי עם שני אנשים נוספים שהיו באותה ישיבת דירקטוריון והם מאשרים שהדברים אכן נאמרו בדיוק כפי שפורסמו. אני חייבת לומר, על דבר אחד לא הייתה תמימות דעים. מסתבר שהוא לא אמר "מסעודה משדרות". הייתה התלבטות אם הוא אומר "פורטונה משדרות" או "פרחיה משדרות".
מימרן: זה הופך את זה לעוד יותר זול.
שלי: אני מספרת את זה כדי להבהיר עד כמה היה חשוב לי לברר עד למילה האחרונה אם הדברים נאמרו, ובמילה הזו אם הוא אמר פרחיה או מסעודה – זה לא היה ברור. אבל הוא אמר פרחיה. זה מה שהסתבר מכל הנוכחים. אין לי שום ספק שהוא אמר את הדברים. אין לי שום ספק שהוא משקר עכשיו. אין לי שום ספק גם שהדברים האלה הם לא פליטת פה. כדי לפלוט משהו מהפה אתה צריך זה יהיה לך גם בראש ובלב, ולכן הם מעידים על תפיסת עולם גזענית ומעוותת.
מימרן: ולא בשיחה כל כך חשובה שבה אתה מברר את דבריך, מכין את עצמך לפגישה כזו.
שלי: אתה יודע גם מה נורא בעיני? אני מניחה שהוא הניח שכך הוא ימצא חן בעיני חברי הדירקטוריון. הוא יגיד להם שגם הוא שונא את ש"ס, אבל הוא מבין מאותה נקודה אדנותית, מתנשאת וגזענית שכן, צריך לדבר אל הפרחיה הזאת בשדרות כי צריך אותה כצופה, 'אבל גם אני כמוכם', הוא שח לו כממתיק סוד, 'גם אני כמוכם לא סובל אותה'.
מימרן: מה הסכנה בזה שערוץ חשוב כמו ערוץ 10, שהוא ערוץ חופשי שמבטא את דעת כל הקהל בחברה הישראלית, יהיה בידיים של איש כזה?
שלי: תראה, קודם כל יש שני דברים כאן. אני חייבת לומר ביושר, האיש לא ראוי להיות יו"ר הדירקטוריון של הערוץ. הוא לא ראוי כי אין לו שום ניסיון עיתונאי. מדובר במאכער ולוביסט שראיתי אותו תמיד מסתובב בין המסדרונות ומנסה לשווק את האינטרסים של כל מיני חברות כח אדם. אין לו כישורים לעמוד בראש ערוץ כזה. מלכתחילה המינוי הזה הוא מפוקפק. אבל תפיסת העולם הזאת, זה כל פעם מרתיח אותי מחדש כי כל פעם מגיעה פליטת פה במרכאות כפולות ומכופלות עם גזענות עמוקה כלפי מזרחים וחוסר המודעות הבהמי הזה שבה הגזענות הזו באה לידי ביטוי – אני שואלת את עצמי, מה אתם חושבים לעצמכם? זה יותר מחצי מאזרחי מדינת ישראל. יש כאן משהו שהוא בלתי נתפס. אתה יודע מה? אני אגיד לך בצער, אני חושבת שלפני 10 שנים אם הוא היה אומר את זה, או 15 או 20, יכול להיות שזה היה עובר בשלום. אבל לשמחתנו קם כאן דור צעיר שעומד על הזכות שלו לנהל את הדיון המזרחי בלי רגשי נחיתות. הם לא פוחדים אם אומרים להם 'מה אתם מתבכיינים?' או כל הדברים האלה שבהם ניסו כל השנים להשתיק את השיח המזרחי, והמציאות השתנתה. דברים כאלה לא עוברים, נקודה. הם מבטאים תפיסת עולם חשוכה ולבן אדם כזה אסור לעמוד בראש ערוץ שצריך לייצר תקשורת וחדשות לכל עם ישראל בלא הבדל גזע, דת, מין, מוצא, עושר ועוני.
מימרן: מעבר לגזענות ולאמירה הפוגענית, משהו על האיש עצמו, על עצם המינוי המוזר הזה של תפקיד כל כך חשוב. לפתע אדם שתקף את ערוץ 10 מקבל תמיכה מחברי דירקטוריון שהם הנציגים של הערוץ, לא מנציגי הציבור. זה נראה מסריח, זה נראה לא טוב. איך זה קורה?
שלי: זה קורה כי ראש הממשלה, ולא בכדי, ממשיך להתעקש להחזיק בתיקים רבים ובהם תיק התקשורת. הוא דואג באמצעות כוחו ובאמצעות העובדה שהוא מחזיק בעצם ברגולציה על כך עולם התקשורת – הוא מצליח להכניס אנשים שהם עושי דברו בכל מקום ובכל פינה בלי קשר למקצועיות שלהם. ושלא יהיו אי הבנות, יש אנשים מופלאים שהם שומרי מצוות, שהם באים מכל קצוות האוכלוסייה, אבל יש להם ניסיון עיתונאי מוכח או ניסיון ניהולי. כאן אין לא ניסיון ניהולי, לא ניסיון עיתונאי ויש כאן ראש ממשלה שלא בוחל בשום דרך להפעיל לחץ על גורמים פרטיים כדי שימנו לשידור כזה, שהוא באמת שידור של כולם למרות שהוא שידור מסחרי – כדי שימנו אנשים שיעשו בדיוק מה שהוא רוצה. וזה לא קשור לאידאולוגיה ולא להשקפת עולם, זה קשור למי שיעשה כרצונו. לדבר הזה צריך לשים סוף, במיוחד כשמדובר באדם שהוא לא ראוי גם מבחינה מקצועית ומסתבר שגם לא מבחינה אישית."

להאזנה לראיון המלא: