שלי על הפיגוע אמש: "אסור לתת לטרור לשבש את אורחות חיינו. זה הניצחון הגדול ביותר שלו."

9 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "בוקר טוב דרום" עם ירון ששון ברדיו דרום, והתייחסה לפיגוע אמש במתחם שרונה בלב תל אביב. מתוך דבריה:

"ששון: איפה תופס אותך הפיגוע הזה אמש? את תושבת העיר גם.
שלי: אתמול בשעה הזו עוד הייתי בירושלים אחרי עבודת הכנסת, ולכן הגעתי אל תוך כל המהומה הנוראה הזו, אל כל הטקסים הרגילים שבהם אנחנו מתקשרים לילדים שלנו והילדים מתקשרים אלינו ובודקים שהכל בסדר. אותה שגרה קשה וידועה. עכשיו, אגב, אני ירדתי מהאופניים שלי כדי לקיים איתך את הראיון הזה ואני חייבת להגיד לך בצער שהרחובות די ריקים כאן.
ששון: באמת? רואים שהשגרה בתל אביב לא שבה בעקבות הפיגוע הזה?
שלי: כן, אפשר לראות את זה. בשעה הזו בדרך כלל הרחובות כבר שוקקים ועכשיו אני עומדת ממש בצומת הרחובות יהודה הלוי ומזא"ה וגם סביב הבית שלי, שהוא ליד שוק הכרמל, באמת הייתה כמות נמוכה מאוד של אנשים. בדרך כלל האיזור שלי, שהוא ממש צמוד לשוק, שוקק והומה אדם, גם אנשים שמגיעים מחוץ לתל אביב לעשות את הקניות שלהם. הפעם זה היה שקט בצורה מאוד מדאיגה. אני חייבת לומר על הדבר הזה שאחת ההישגים במרכאות כפולות ומכופלות שאותם רוצחים מבקשים להשיג זו לא רק הפגיעה האיומה בחיי אדם אלא גם להפחיד אותנו ולשבש את שגרת חיינו.
ששון: והנה הם מצליחים.
שלי: אז לכן אני משתמשת בעובדה שעכשיו אני מדברת איתך, אמנם אני מדברת אל תושבי הדרום, אבל זו אמירה כללית – אסור לתת לטרור לשנות את אורחות חיינו כי זה הניצחון הגדול ביותר שלו.
ששון: זה מעניין שלי. יש לך קצת יותר וותק וניסיון ממני, גם בפוליטיקה וגם בתקשורת. את זוכרת את זה גם מפיגועים קודמים שזה כל כך השפיע על העיר? אני מדברת ספציפית על העיר תל אביב-יפו.
שלי: בוודאי שכן. אל תשכח שתל אביב בראשית שנות ה-2000 חוותה פיגועים.
ששון: ברור, ברור שתל אביב חוותה. אני מדבר מבחינת ההשפעה שבבוקר שאחרי קמים והרחובות ריקים כפי שאת מתארת הבוקר.
שלי: קודם כל אני רוצה לסייג, הם לא ריקים אבל התנועה דלילה יותר מהרגיל. וכן, תשמע, זו תגובה אנושית מאוד טבעית. אני זוכרת את עצמי עדיין כאמא צעירה בגל הפיגועים הנוראי הקודם כשאוטובוסים היו מתפוצצים באמצע הרחוב אז בפירוש שמרתי על הילדים שלי והשתדלתי שהם יהיו בתוך הבית כמה שיותר. זה אינסטינקט הורי טבעי, זה אינסטינקט אנושי טבעי. אין צורך לשגר את הילדים בצורה דווקנית לרחוב, אבל בוודאי שאנשים מבוגרים יותר, אני ממש קוראת להם להמשיך בשגרת חייהם. גם לעשות קניות, גם לשבת בבתי הקפה וגם לשמור על כך שדופק המסחר, שהוא דופק כלכלי מאוד מרכזי בתל אביב ובסביבותיה, ימשיך להתקיים כדי שגם בעלי העסקים לא יספגו מכה מאוד קשה. זה מין מעגל כזה שמשבית את שגרת יומינו ובעצם מעניק ניצחון לטרור. אנחנו לא ניתן לטרור לנצח.
ששון: מישהו כשל פה לדעתך בהיערכות, בהתראות שאולי היו, בעובדה שאחרי חודש הרמדאן היה צריך להיות חשש שדבר כזה יקרה, מהעובדה שזה קורה במתחם קניות כל כך מרכזי, כל כך הרבה אנשים נמצאים בו? אולי גם שם צריכה להיות אבטחה מוגברת?
שלי: ירון, זה בטח לא היום למתוח ביקורת. אני בוודאי לא שייכת לסוג האופוזיציונרים שקופצים על כל הזדמנות כדי למתוח ביקורת על הממשלה. אני גם רוצה להגיד לך בעדינות שזה טבעו של טרור. אי אפשר היה לקבל התראה על דבר כזה, כיוון שמדובר ככל הנראה בטרור יחידים של מי שלבד קמו בבוקר או תכננו זמן רב לבצע את הפיגוע הזה. אני חושבת שכוחות הביטחון עושים עבודה מדהימה, באמת מדהימה, בסיכול הטרור.
ששון: אבל בכל זאת, איך שני אנשים מגיעים עם כלי נשק בתיקיהם, נכנסים אליה, יושבים, אוכלים ופתאום קמים ויורדים במי שנמצא סביבם? איך נכנסים למתחם עם נשקים?
שלי: אני לא יודעת אם היית פעם בשרונה מרקט.
ששון: היית ביום שבת האחרון במקס ברנר.
שלי: טוב, זה מצב מגוחך שאתה תוקף אותי כשאני באופוזיציה. אז אני לא אומרת לך שאני לא מתכוונת לנצל את העובדה הזו ולתקוף את הממשלה. בוודאי, בוודאי לא את כוחות הביטחון. אני חברה בוועדת החוץ והביטחון. אני יודעת איזו עבודה מדהימה עושים גם צה"ל, גם כוחות הביטחון, השב"כ, כל מי שמעורב בעניין הזה. אני יודעת איזה כמות של פיגועים מסוכלת מידי יום ביומו לעומת אלה שלמרבה הצער והטרגדיה יוצאים לפועל. טרור הוא טרור, הוא מכה בך ללא רחם. מה הבעיה של נציגי הטרור האלה? שאין מידע מודיעיני כיוון שלא מדובר בארגון. אמנם הנייה (מראשי חמאס) פרסם הודעת ברכה, דבר שהוא מצמרר ומקומם, אבל זה בדיוק מסוג מעשי הטרור שאנשים תכננו אותם ככל הנראה, ככל הידוע ברגע זה, לבדם.
ששון: שוב אני הולך לנקודה הזו שאת לא רוצה לגעת בה. אני לא מדבר על ועדת החוץ והביטחון, על הקבינט, על שר הביטחון. אני מדבר על דבר מאוד גדול מבחינתנו. כשאת הולכת לבקר במסעדה באותו מתחם, את עכשיו תרגישי בטוחה לבקר שם?
שלי: אמרתי לך, עכשיו אני עומדת, עצרתי את אופני בצומת הרחובות יהודה הלוי ומזא"ה ויש פה כבר יותר תנועה, והנה עכשיו אני רואה לכיוון שלי שני תיירים הולכים עם תרמילים גדולים על הגב.
ששון: אבל זה ההבדל. את הולכת עכשיו סתם ברחוב במרחב ציבורי והם הולכים מולך. יש הבדל אם את יושבת במסעדה במתחם מסודר.
שלי: ירון, סליחה שאני אומרת, השאלה שלך לא לעניין. אתה רוצה שבכל מסעדה יהיו שומרים ומאבטחים חמושים עם נשק שלוף?
ששון: לא בכל מסעדה. במסעדה שנמצאת במתחם מסודר כמו שרונה.
שלי: כן, אבל במתחם הזה יש מאבטח ובעובדה המאבטח הזה ירה באחד המחבלים.
ששון: אבל הם עברו אותו, את המאבטח הזה.
שלי: אז למה אתה שואל אותי את השאלות הקשות האלה? בתור מה? בתור הממשלה?
ששון: האם את לא יכולה להגיד הבוקר שלדעתך צריך להגביר את האבטחה במתחם שרונה?
שלי: ואם אני אגיד את זה, אני אשביע את רצונך? זו תהיה הקריאה שלי?
ששון: ציפיתי למשהו בסגנון.
שלי: אז לא ירון, אני לא אענה על ציפיותייך ואני לא אקרא עכשיו למתחם שרונה להגביר את האבטחה כי זו קריאה מטופשת שלא צריכה לבוא מאיש ציבור. כוחות הביטחון מבינים לבד שהם צריכים לתגבר עכשיו אבטחה. הם לא צריכים לקבל ממני נזיפות. אני סומכת עליהם. אני נותנת להם גיבוי למרות שאני מהאופוזיציה. אני לא אטיף להם מוסר עכשיו. אני בטוחה שהמסקנות שצריכות להילקח מהאירוע הזה יילקחו בלי הטפות מוסר של פוליטיקאים. אני לא אהיה במקום הזה, הקלאסי, שכל כך מצפים שאופוזיציה או פוליטיקאים יהיו בו כי אני חושבת שזה מעשה לא אחראי. לא מתפקידי להטיף מוסר על נהלי השמירה במתחם שרונה. מתפקידי כן לחשוב על אופציות שהן בתחום השקפת עולמי, כמו לצד אותו פתרון צבאי וגיבוי לצה"ל ולכוחות הביטחון איזה פתרון מדיני. אבל בוודאי שאני לא הולכת להטיף נזיפות אבטחה במתחם כזה או אחר. זה פשוט לא רציני. אולי ימחאו לי קצת כפיים, אבל אני מוותרת על מחיאות הכפיים האלה. ואני שוב אומרת, אני סומכת על כוחות הביטחון. אתה ידוע, מרבים אצלנו מאוד לתקוף את המשטרה, לפעמים בצדק, אבל צריך לזכור שאצלנו השוטרים הם לא שוטרים כמו בכל מקום אחר בעולם. הם גם מיומנים בלוחמה בטרור, יש להם אלף ואחד תפקידים ומשימות, הם עומדים באתגרים מאוד לא פשוטים וביום הזה בוודאי ובוודאי שאני רוצה לתת גיבוי לכוחות הביטחון."

להאזנה לראיון המלא: