שלי על הפיגוע אמש: "צה"ל עושה עבודה מצוינת, אבל נדרש גם מהלך מדיני"

9 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו בגלי צה"ל, והתייחסה לפיגוע אמש במתחם שרונה בתל אביב בו נרצחו ארבעה ישראלים. מתוך דבריה:

"וילנסקי: החלטה של שר הביטחון החדש לא להחזיר יותר גופות של מחבלים. בקבינט מדברים על ועדה. הוא מחליט שלא יוחזרו גופות. תגובה ראשונה שלך להחלטה הזו?
שלי: אני מבקשת מכם בכל זאת לומר מילה על הפיגוע ואחר כך אתייחס ברצון לשאלה שלכם. קודם כל, מדובר בפיגוע מאוד קשה. יש ארבע משפחות שאיבדו את היקרים להן מכל וחייהן לא יחזרו להיות כשהיו. בבית החולים מאושפזים עוד 14 איש בהם אדם שאני מכירה היטב, פעיל שלנו, צעיר, מקסים, אידיאליסט, סטודנט לכלכלה באוניברסיטת חיפה.
וילנסקי: מה מצבו?
שלי: הוא עדיין בטיפול נמרץ, אבל הוא יצא מכלל סכנה. הוא נורה שני כדורים בראשו. זה לא יאמן. זה ילד שאיבד את אמא שלו ממחלת הסרטן לפני שלושה שבועות. בחור אידאליסט, נבחר לפני שבוע לציר משמרת צעירה במפלגת העבודה בחיפה. חבר טוב של העוזרים הפרלמנטריים שלי. זה באמת הלם מאוד גדול, אבל גם נקווה מאוד שהוא יחלץ מזה בשלום. כרגע הוא יצא מכלל סכנה. באמת ליבנו לא רק עם אסף אלא עם הפצועים כולם.
ברדוגו: ועכשיו חברת הכנסת יחימוביץ' להודעה על כך שהוא מורה לא להחזיר גופות, ממש מקבל החלטה נדמה קצת בניגוד למה שהתנהל בקבינט היום.
שלי: אני מקווה שאתם מבינים שאין להחלטה הזו שום קשר לפיגועים או למאמץ לסכל פיגועים.
ברדוגו: תסבירי, לא הבנתי.
שלי: עד היום המדיניות של מערכת הביטחון, ואני אומרת את זה מידיעה, אני חברת ועדת החוץ והביטחון, להשיב גופות לא בגלל שמתחשק לנו שיהיו הלוויות יפות לרוצחים האלה אלא כיוון שהתקבלה החלטה מאוד מושכלת ובמחשבה מאוד עמוקה של מערכת הביטחון שהחזקת גופות בידינו אינה תורמת דבר וחצי דבר לסיכול טרור ואף מעודדת חטיפות.
ברדוגו: אז זה השתנה עכשיו.
שלי: השתנה בהחלטה של שר הביטחון, זה לא אומר שהשתנו הנימוקים הרציונליים שהביאו לכך שהייתה החלטה מאוד מושכלת כן להחזיר גופות.
ברדוגו: את אומרת שזו החלטת שליפה?
שלי: חד משמעית כן. חד משמעית. יש בה אלמנט אולי של נקם, אבל בוודאי אין בה אלמנט של מאבק בטרור. גם מי שחושב שבאמת לא מגיע להם שנחזיר להם את הגופות, ואף אחד לא מעלה על דעתו לרגע שמישהו מחזיר להם את הגופות מתוך מחווה הומניטרית אלא באמת משיקולים ביטחוניים – גם אז לכל בר דעת ברור שלא זה המאבק בטרור. אי אפשר להתבלבל פה. לכן מדובר באיזו הצגת תכלית מסוימת, החלטה פוליטית, ואני ביום הזה מעדיפה לא להיות אופוזיציונרית לממשלה. ההחלטה הזו לא תעלה ולא תוריד. אם כבר, אז היא תוריד. אני מקווה מאוד ששר הביטחון יהיה קשוב יותר למערכת הביטחון ולמסקנותיה.
וילנסקי: במה היא תוריד?
שלי: עד עכשיו ההחלטה להשיב גופות מחבלים, שוב, לא הייתה מתוך חיבה לגופות של אותם רוצחים אלא כיוון שהמחשבה שאנחנו מחזיקים בידינו גופות תוביל לחטיפות ולסחר בחטופים תמורת גופות. זו הייתה ההחלטה הרציונלית מאחורי אותה הנחייה להשיב גופות. זה הכל. אני אומרת לכן, אין לי יותר מה להגיד. אני יכולה לחזור שוב על מה שאמרתי שוב ושוב. אני חושבת שהדברים שלי מאוד ברורים. אני חושבת שגם ברור לכל אחד שלא זה המאבק בטרור. ואם מדברים על מאבק של כוחות הביטחון בטרור, אז כאן באמת אני חייבת להסיר בפניהם את הכובע. מדובר בעבודה כל כך יסודית, גם מודיעינית, גם של השב"כ, גם של צה"ל. כמות הסיכולים של מעשי טרור היא רבה פי כמה וכמה ממעשי הטרור שבסופו של יום מתרחשים. באמת, זו עבודה מאוד מאומצת ומאוד מאתגרת, כיוון שחלק הארי של הפיגועים לא נעשה בידי ארגונים שאתה יכול להתחקות אחריהם אלא באמת בידי בודדים שמחליטים לעצמם בחדר סגור או בתוך הראש שלהם עצמם לבצע את הפיגוע. למול הקושי הרב הזה ההחלטות של מערכת הביטחון הן רבות."

להאזנה לראיון המלא: