שלי על הפיגוע השבוע בתל אביב: "טבעו של טרור שהוא מגיע לכולם. הוא לא פוסח על תל-אביבים ועל פריפריה"

10 ביוני, 2016

שלי התארחה בתכנית הבוקר של ערוץ 10 עם נגה ניר נאמן ודני רופ, והתייחסה לפיגוע השבוע במתחם שרונה בתל אביב ולסקר ערוץ 10 על תפקוד ראש הממשלה שנערך בעקבותיו. מתוך דבריה על הפיגוע השבוע:

"שלי: ברשותכם, אני רוצה לומר מילה על הפיגוע. מדובר בארבע משפחות שחייהן השתנו לנצח והן יישארו עם האבל הזה ועם האובדן לתמיד. אני שמעתי פה קודם את דנה, אחותו של אסף בר. מעבר לכאב הנורא שאין לו תרופה של המשפחות, בגלל שאנחנו חיים במדינה כל כך קטנה אז כל אחד מאיתנו מכיר מישהו שנפגע, ואסף הוא פעיל חברתי מאוד אהוב ומאוד מוכר. הוא חבר טוב של העוזרים הפרלמנטריים שלי. אסף בר הוא חבר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, הוא לוחם סביבתי, הוא פעיל במאבק הגז וסביבי יש חבורה שלמה של אנשים צעירים שפשוט אינם יודעים את נפשם. חבר שלהם נורה בראשו פעמיים וכעת הם מתפללים לשלומו.
ניר נאמן: את מכירה אותו?
שלי: כן, אני נפגשתי איתו כמה פעמים, בעיקר באירועים סביב מתווה הגז. בסופו של דבר הטרור הזה מגיע לשלנו, שזו גם תשובה לשאלה שלכם. הטרור לא פוסח על תל אביבים, על תושבי התנחלויות, על פריפריה, על אשכנזים, על מזרחים, על ערבים גם ועל יהודים. זה טבעו של טרור, שהוא חסר הבחנה לחלוטין. הוא לא בוחר את הקורבן. הוא בוחר את קורבנותיו באופן מקרי ביותר, והתוצאה המשנית מעבר להרג ולטבח ולצער ולאובדן היא גם זריעת אימה. לכן מאוד חשוב, אני אתמול הסתובבתי בכוונה בתל אביב, כל הפגישות שלי היו בשרונה –
ניר נאמן: ראינו בפוסט שלך בפייסבוק שהעברת את פגישות העבודה שלך לשרונה.
שלי: נכון, ואחרי הצהריים הגעתי לעשות קניות לחג בשוק הכרמל ונדהמתי מהריקנות של השוק. השוק היה ריק לחלוטין.
ניר נאמן: שוק הכרמל?
שלי: שוק הכרמל.
ניר נאמן: כי שרונה היה מלא.
שלי: שרונה היה מלא כי באו להזדהות.
רופ: אבל בכל זאת, יש איזה פחד. למרות שהסתובבתי בתל אביב וראיתי שהמקומות מלאים.
שלי: אני גרה בשוק הכרמל, ממש על גבולו. בדרך כלל יום חמישי זה יום שוקק שאי אפשר להכניס סיכה, צפיפות מדהימה ומבורכת, והריקנות של הרחוב המרכזי של שוק הכרמל הכתה אותי בתדהמה ובדאגה. באמת אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו שאני כאן אצלכם ולקרוא לאנשים לחזור לשגרת יומם. גם כדי שהמסחר לא יפגע, חוט השדרה של ערים גדולות הוא אותו מסחר של עסקים קטנים ובינוניים, וגם כדי, ואני מתנצלת על הקלישאה, כדי לא לתת לטרור לנצח אותנו.
...
ניר נאמן: הכותרת של ישראל היום מספרת על כך שהקבינט החליט על סגר מלא על השטחים עד יום שני, שלילת היתרי עבודה, גירוש מחבלים לישובים אחרים ביהודה ושומרון. האם אנחנו שומעים כאן משהו חדש שעוד לא שמענו? כחברת ועדת החוץ והביטחון, יש כאן משהו חדש?
שלי: אין כאן שום דבר חדש. יתרה מזה, כל הצעדים האלה, או לפחות רובם, ואני אומרת את זה כחברה בוועדת החוץ והביטחון וחברה בוועדת המשנה למוכנות וביטחון שותף, שכל הצעדים האלה המערכת הביטחונית המקצוענית מתנגדת להם. כלומר העובדה שניתנים היתרי עבודה היא תוצאה של לחץ של מערכת הביטחון שלנו שסבורה שהדבר הזה משחרר לחץ.
ניר נאמן: ולמעשה מונע פיגועים?
שלי: מונע פיגועים, משפר את היכולת לסכל פיגועים. צריך לומר לשבחם של כוחות הביטחון – אזרחי המדינה לא יודעים את זה, אבל הפיגועים שבסופו של דבר יוצאים לפועל הם חלק זעיר מהפיגועים שמפגעים התכוונו לחולל ועבודה מעולה של כוחות הביטחון, אגב בשיתוף פעולה מאוד אדוק עם הרשות הפלסטינית, גורמת לסיכול. העבודה מול כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית היא יומיומית, היא הכרחית והרצון של שני הצדדים לסכל פיגועים הוא זהה בעוצמתו. אלמלא העבודה הזו היינו חווים הרבה יותר פיגועים. לכן כל שורת הצעדים האלה, אני מנסה באמת להיות מתונה היום, אבל זו שורת צעדים שבלשון המעטה אינה מועילה וככל הנראה אפילו מזיקה ומעודדת פיגועים נוספים. זה גם לא סוגיה פוליטית. זו ממש הערכה של כוחות הביטחון ובקשה של כוחות הביטחון שיתנו יותר אישורי עבודה. גם שני המפגעים משלשום הם שב"חים. הם לא קיבלו היתרי עבודה לעבוד בישראל. מי שמקבל היתר עובר סינון ובדיקות. אי אפשר ב-100% הרמטית לחסום את זה, אבל אלה שמקבלים אישורי עבודה בישראל הם אנשים שעברו את כל המבחנים האפשריים."

באשר לסקר ערוץ 10 בו נחשפו נתונים על אי שביעות רצון גבוהה מתפקוד ראש הממשלה אמרה:
"שלי: האמת היא שאני לא מרגישה כל כך נוח הבוקר לנתח ניתוחים פוליטיים. אני חושבת שהסקר הזה לא מפתיע. יש אי שביעות רצון מאוד גדולה מראש הממשלה. אם אתן לזה כותרת אחת, זה היעדר חזון והיעדר תקווה. אנחנו רואים ראש ממשלה שמתעסק בפיצ'פקעס, יוצא מישיבת קבינט מדיני-ביטחוני ומדווח מה היה בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני במקום לפרוש משהו שיעורר, שיתן פתרון, שיתן אוויר, שיתן חזון, שיתן נשימה. הציבור מרגיש את זה ביחד עם העול הכלכלי הקשה. יכול להיות שחלק מהצופים לא מרגישים את זה, אבל חצי מאזרחי ישראל מרוויחים פחות מ-6,000 שקלים בחודש. מאבק ההישרדות היומיומי הוא מאוד קשה, מה שגורם לתחושת אי שביעות הרצון.
ניר נאמן: אבל אם עכשיו יש בחירות מפלגת המחנה הציוני תקבל 8%.
שלי: אני לא מכחישה שמצבה של מפלגתי לא בטוב וזה בלשון המעטה. זה בעיקר נובע מהזגזוג הזה בין אותו רצון בלתי נשלט להיכנס לממשלה ומצד שני להיות באופוזיציה. כלומר מי שלא משלים עם כך שהוא מנהיג אופוזיציה מתקשה מאוד לייצר אלטרנטיבה. אנחנו בתוך המעגל הזה כבר הזה זמן למגינת ליבי. אני מנסה לעשות הכל כדי שזה לא יתרחש ולייצר אופוזיציה שהיא גם קונסטרוקטיבית. גם אני רוצה להגיד לכם עוד משהו. יש דור שלם שהתרגל לכך שבנימין נתניהו הוא ראש ממשלה משל היה מדובר בעובדת חיים תמידית, קבועה ונצחית. ולא כך. מדובר בפוליטיקאי מאוד מיומן, צריך לומר, מעבר למחלוקות האידאולוגיות ביננו. להערכתי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יהיה ראש ממשלה בקדנציה הבאה. יהיו תמורות מאוד דרמטיות במערכת הפוליטית."

לצפייה בראיון המלא: