שלי על הפיוס עם טורקיה: "ישראל בברית עם טורקיה היא חזקה ואיתנה יותר. אני עצמי הייתי חותמת לו הייתי שם"

28 ביוני, 2016

שלי התארחה בתכנית הבוקר של ערוץ 10 עם אור הלר ועם מיה זיו-וולף, והתייחסה להסכם הפיוס עם טורקיה שנחתם באחרונה. מתוך דבריה:

"הלר: דווקא בסוגיה המשמעותית הזאת אתם מעניקים גיבוי לראש הממשלה נתניהו.
שלי: אני לא יודעת אם כולנו, כי שמעתי גם ביקורת מצד האופוזיציה על נתניהו שהיו בה אלמנטים מוצדקים. הרי לו אני הייתי מגיעה להסכם כזה ונתניהו היה באופזיציה הוא היה קורע אותי לגזרים ומדבר על ההשפלה הנוראה, שלא לדבר על ליברמן שכבר שוועתו הייתה עולה השמימה. א אחרי ששמנו בצד את הדבר הזה, שהוא מובן מאליו, צריך לדבר לגופו של עניין, ולגופו של עניין, אחרי כל התחושות הקשות ותחושת ההשפלה והכאב על כך שלא משיבים את גופו החיילים, שלא לדבר על השנים החיים שנמצאים שם שאמנם אינם חיילים אבל הם בני אדם – אברה מניגיסטו והאדם השני שנמצא שם – אחרי שאמרנו את כל זה, ישראל בברית אסטרטגית עם מעצמה חזקה ומעורבת במזרח התיכון כמו טורקיה, וישראל בלי ברית אסטרטגית עם טורקיה – זו סיטואציה ביטחונית ואסטרטגית שונה לחלוטין. ההסכם עם טורקיה מחזק אותנו, נקודה. ישראל בהסכם עם טורקיה היא ישראל חזקה ואיתנה יותר. לכן פרגמטית ועניינית, היה צריך לחתום על ההסכם הזה. יש לו מחירים, ואני חייבת לומר שהם לא מאוד כבדים.
זיו וולף: השאלה עד כמה ההסכם הזה באמת מחזיק מים. בסופו של דבר עשינו את ההסכם הזה אם ארדואן. אם יקרה עכשיו משהו בעזה או יקרה משהו בהמשך, כמה אפשר לסמוך על זה שההסכם הזה הוא אמין?
שלי: אנחנו לא יכולים לסמוך במאה אחוזים. אנחנו יכולים לעשות כמיטב יכולתנו כדי לשמר ולשפר את הקשרים עם טורקיה, גם ברמה המדינית, גם ברמה העסקית, גם ברמת התיירותית וגם ברמה הביטחונית. מרגע שנחתם הסכם ויש חילופי שגרירים ויש כוונה לנורמליזציה של היחסים בין המדינות ויש תיאום ביטחוני בקשר לכל מה שקורה בסוריה, למנוע השתלטות איראנית באמצעות החיזבאללה, וגם בקשר למה שקורה ברצועת עזה – ברגע שמתחיל תיאום כזה אנחנו כבר נמצאים בעולם אחר. האם יש לנו תעודת ביטוח? לא. האם הטורקים אוהבים אותנו אהבת נפש? לא. האם אנחנו אוהבים אותם אהבת נפש? גם לא. אבל בסופו של דבר מדינאים צריכים לעשות הסכמים מהסוג הזה. באופן חריג, אני חייבת לומר, ראש הממשלה נתניהו עשה הפעם את הדבר הנכון.
הלר: הפעם?
שלי: כן. אגב, מה שהוא עשה בעניין עם טורקיה הוא שונה ב-180 מעלות מההתנהלות הרגילה שלו, שהיא התנהלות של קיפאון והיעדר התקדמות לשיפור מצבנו המדיני. מה זה מצב מדיני? מצב מדיני זה מצב ביטחוני, יש קשר בין הדברים.
הלר: אני מזכיר לך שאנחנו גוררים את העסק הזה כבר שש שנים. אני מזכיר לך את הביקור של ברק אובמה שחיבר בין ארדואן לנתניהו ובעצם אז היה אפשר לסגור עניין.
שלי: נכון, בדיוק. וחבל מאוד על שש השנים האלה שבזבזנו. אבל כיוון שהדברים נעשו, צריך לומר ביושר –
זיו וולף: המחיר גם עלה בשש השנים האלה.
שלי: נכון. ביקורת יש מכאן ועד להודעה חדשה. האם היה צריך לחתום עכשיו על ההסכם הזה? כן, התשובה היא כן. ולכן ראש הממשלה יקבל באופן חריג את הגיבוי שלי כשהוא עושה דבר נכון, בוודאי כשהוא עושה דבר שאני עצמי הייתי עושה לו הייתי שם."

להאזנה לראיון המלא: