שלי על הפיוס עם טורקיה: "ברור כשמש שההסכם טוב לישראל. הביקורת באופוזיציה מגוחכת"

27 ביוני, 2016
האזינו:

שלי התראינה בתכניתו של מה גלסנר ברדיו קול ברמה, והתייחסה להסדר הפיוס עם טורקיה. מתוך דבריה:

"גלסנר: אפשר לומר מזל טוב. הסכם שלום. מה יותר מזה?
שלי: אני לא יודעת אם הסכם שלום, זה אולי טיפה מופרז, אבל אין ספק שזה הסכם מאוד משמעותי, ואני בניגוד לאנשים אחרים באופוזיציה – לא תמצא אותי מלגלגת על ההסכם הזה כי אני מסכימה איתו. אני חושבת שראש הממשלה נהג נכון כשחתם על ההסכם עם טורקיה. זה לא קל לעיכול, זה אפילו מקומם ומרגיז בחלקים שלו, אבל צריך להבין שהסכם עם מעצמה חזקה ומשמעותית כמו טורקיה, בין אם אנחנו מחבבים אותה ובין אם אנחנו לא מחבבים אותה, הוא משנה לחלוטין את המצב האסטרטגי של מדינת ישראל. מדינת ישראל בהסכם עם טורקיה היא חזקה יותר ובטוחה יותר, ולכן אני מברכת על ההסכם הזה למרות שאני באופוזיציה. לא על כל דבר, כשהוא נכון, צריך לנגח את ראש הממשלה.
גלסנר: כשאנחנו מדברים עם מדינות, יש להן דרישות. למשל דרישות טריטוריאליות. אלה לא דרישות של השפלה. אבל במקרה הזה יש דרישות הן דרישות השפלה. למשל סוגיית הפיצוי הכספי. הרי טורקיה משקיעה מאות מיליונים בפלסטינים ובחמאס, ופתאום פה מתעקשים שישראל תשלם. יש פה מימד של השפלה בהסכם הזה. למשל החלק שקשור לעזה, שהוא בכלל לא קשור לטורקיה. הם אומרים שהם יתערבו לנו בעניינים שלנו. גם הסכם שכזה הוא בעינייך עדיין בסדר וראוי לברך עליו?
שלי: אני חושבת שכל הדברים שאמרת הם מקוממים, מרגיזים, מרתיחים. כל מה שאמרת נכון. אני מרגישה קצת מבוכה כי אתה יודע, לא אני חתמתי על ההסכם הזה אלא אדם שאני מתנגדת לדרכו הפוליטית – ראש הממשלה. אבל אני כן חייבת להגיד לך שכשחותמים על הסכם שהוא כל כך מכריע, ואין לי מספיק מילים כדי להסביר את המשמעות ואת האלמנט החשוב והדרמטי מבחינה אסטרטגית וביטחונית בהסכם כזה, אז כשחותמים על הסכם כזה גם בולעים צפרדעים מאוד נעימות. אין לי שום דבר טוב להגיד על אף אחד המדברים האלה שמנית, לבד מהעניינים של הרצועה. הרי חלק מהעוצמה של טורקיה היא העובדה שידה בכל והיא מעורבת בסוגיות בינלאומיות והיא מעורבת בסוגיות מזרח-תיכוניות. לכן זה מה שעושה את ההסכם איתה הרבה יותר חשוב.
גלסנר: למרות שארדואן הוא איסלמיסט שמקצין מיום ליום, בוטה מיום ליום, לא מהסס להסתכסך עם המערב כולל עם ארצות הברית – יש לנו באמת עתיד עם אדם כזה? יש אופק?
שלי: מה אני אגיד לך, קשה לדבר על עתיד ועל אופק. אנחנו לא מדברים פה במונחים רומנטיים של אנחנו וארדואן צועדים יחד לעבר השקיעה. אנחנו מדברים כאן באמת על סוגיה שהיא ביטחונית והיא אסטרטגית ולעשות כמה שיותר טוב לעם ישראל ולביטחונה של מדינת ישראל. וכשאתה קורא הסכמים כאלה, זה לא חתונה שבה אתה פורט הסכם של אהבה וחיים משותפים. זו ברית אסטרטגית בין שתי מדינות, ואתה עושה את זה לא תמיד עם מדינות שהן בדיוק כוס התה שלך או בדיוק אתה מסכים עם המדיניות שלהן. זה הדברים שצריך לשלם במהלך שהוא פרמטי, ולדעתי, אני חייבת להגיד לך את האמת, לדעתי גם מצד ראש הממשלה יש פה משהו נועז מבחינה פוליטית, כי ברור שהבייס שלו והמצביעים שלו לא ממש אוהבים את ההסכם הזה, ולעומת זאת ברור כשמש שההסכם הזה הוא טוב למדינת ישראל.
גלסנר: תשמעי, כשאני שומע אותך מחמיאה לראש הממשלה נגד המצביעים שלו, אני אומר לעצמי שכנראה שאת מבינה שאם תתקפי אותו זה רק יעזור לו בקרב המצביעים שלו. זו הדרך היחידה לשלוח אותו הביתה.
שלי: תגיד, למה אתה לא מאמין לי שאני פשוט מתכוונת למה שאני אומרת? הרי אני מותחת כל כך הרבה ביקורת על ראש הממשלה.
גלסנר: קצת ציניות במערכת הפוליטית מגיע, לא?
שלי: כן, אבל אני לא עובדת ככה. באמת. אתה יודע, יש המון פוליטיקאים שתופסים אותם שפעם הם אומרים דבר אחד ופעם דבר אחר. אין לי את הבעיה הזו כי פשוט יש דברים שאני מאמינה בהם. אז ברגע שאני דבקה באמונתי, גם אם מישהו אחר מממש את אמונתי במקטע מסוים, ברגע מסוים, או אם אגיד את זה בלגלוג אז גם שעון טועה צודק פעמיים ביום – אז אני אברך על כך ואני אחזק את ידיו ואני לא אעשה חשבונות פוליטיים. באמת, לפעמים הדברים הם פשוט כפי שהם נראים. זה מגוחך בעיני הביקורת של האופוזיציה על ההסדר הזה. מכיוון שברור לחלוטין שלו אנחנו היינו בממשלה היינו נאבקים כדי שההסדר הזה ייחתם. ואם אני מצטערת על משהו זה על זה שבזבזנו כל כך הרבה שנים על סכסוך שפגע בכל כך הרבה מרכיבים של חיינו, אפילו בדבר הפשוט הקטן של תיירות לטורקיה, למשל.
גלסנר: אולי זה חיזק קצת את התיירות לאילת.
שלי: אני מודה, זה הצד הטוב של הדבר. אבל בכל מקרה ברור שהסדר עם מעצמה כזאת זה דבר שהוא טוב לביטחונה של ישראל, ולכן הוא טוב, נקודה. אני יכולה עכשיו ללגלג עד להודעה חדשה, אני יכולה להגיד מה ששנינו יודעים – שלו זה היה קורה בממשלה של מרכז-שמאל –
גלסנר: זו הייתה השאלה הבאה שלי. מה נתניהו היה אומר לכם לו אתם הייתם חותמים על ההסכם הזה?
שלי: אה, קשה לי בכלל להתחיל לדמיין איזו התלהמות ואיזה דברים קשים היו בפיו על התרפסות לטורקים ועוד ועוד דברים קשים מאין כמותם. אז כן, נכון, זה מה שהיה קורה.
גלסנר: אגב, גם ליברמן פה שותק. כדי לצאת ידי חובה הוא הביע התנגדות רפה.
שלי: כן, מדהים. האדם שהיו לו ציטוטים קשים ומרים בגנותה של טורקיה ובשום פנים ואופן בטח לא לפצות את משפחות ההרוגים, הרי זה דבר שלא יתואר, ודברי גאווה לאומית וחוסר נכונות להשפלה כדבריו – הנה לפתע כשראש הממשלה חותם על ההסכם הזה אז כולם שותקים כדגים בקואליציה."

להאזנה לראיון המלא: