שלי על צו הביניים לחוק שכר הבכירים: "הבנקאים מציקים לבתי המשפט ולחברי הכנסת בתקווה לפתוח מחדש את החוק. יש להמשיך ולנהל את המערכה מולם"

11 ביולי, 2016

שלי התראיינה בתכנית "הכל כלול" עם סיון כהן בערוץ 10, והתייחסה להחלטת בג"צ היום להוציא צו ביניים לחוק שכר הבכירים שחוקק בכנסת לפני מספר חודשים. מתוך דבריה:

"כהן: מכה לא צפויה חטפתם היום מבג"צ.
שלי: ממש לא. קראתי את החלטת בג"צ מתחילתה ועד סופה, והיא לא משנה מאומה מהמצב הקיים. היא קובעת שאותם שכירים עשירים מאוד מאוד יוכלו להינות מהזכויות שהם צברו עד בעצם תחולת החוק, שזה אוקטובר. זה היה מלכתחילה בחוק. אין שום אי-בהירות. אני כמובן מכבדת את החלטת בג"צ כמו תמיד, אבל זה באמת לא משנה את המצב הקיים. אין שום אי-בהירות. אותם שכירים עשירים יהנו מהזכויות שהם צברו עד היום. אין דבר כזה חקיקה רטרואקטיבית, אין דבר כזה פגיעה בחסכונות קיימים. לכן כל המהומה מלכתחילה היא על לא מאומה.
כהן: אבל מה לגבי צו הביניים שמוציא היום בג"צ?
שלי: צו הביניים אומר שאותם שכירים יוכלו לקחת את הזכויות המגיעות להם שנצברו להם עד 45 יום מיום תחולת החוק. ושוב אני אומרת, סיון, חשוב להגיד את זה – הדבר הזה קיים גם היום. את יודעת מה הכי חמור? שהעותרים יודעים את זה היטב. הם יודעים שהם זכאים לזכויות העבר שלהם, אבל מה אכפת להם? יש להם ציר של יחצ"נים, של לוביסטים, של עורכי הדין הכי יקרים שיש על חשבון הציבור כדי להציק גם לבית המשפט, גם לרגולטורים, גם לשרי הממשלה וגם לחברי הכנסת. הם יודעים שאין אי-וודאות. הם יודעים שהם זכאים לזכויות העבר שלהם. המטרה האמיתית שלהם היא פשוט לפתוח את החוק לדיון מחודש כדי שהם יוכלו להמשיך ולהרוויח את השכר השערורייתי והחזירי. זו המטרה האמיתית מאחורי ההצקה הבלתי פוסקת הזו למערכת כולה.
כהן: את לא מאמינה שהם יצליחו לפגוע בחוק? אלה האנשים החזקים במשק, העשירים במשק, הבנקים.
שלי: בהחלט לא מזלזלת בכוחו של ההון להשפיע על מקבלי ההחלטות. בהחלט צריך להיערך כאן למערכה לא פשוטה. זה פשוט דבר אבסורדי. כמה עשרות אנשים מחוצפים, מרופדים, שהשתכרו הון תועפות על חשבון הציבור ממשיכים לטרטר את המערכת בכוח ההון והכסף, והם לא מחמיצים אף אחד. בפירוש יש כאן אי צדק נוראי, כי הם עושים רעש כאילו מדובר היה לפחות במיליון שכירים רעבים או במיליון מקבלי קיצבאות. בסל הכל מדובר בכמה עשרות אנשים, אבל עם כוח מאוד גדול. להון יש כוח להנציח את הכוח שלו ולתגמל את מי שנהנה ממנו ממילא, ולכן אסור בשום פנים ואופן להירדם בשמירה. אני גם מצפה משר האוצר משה כחלון, שראוי לכל שבח על החוק הזה, באמת לכל שבח, להמשיך לנהל את המערכה הזו מולם עד שהם יבינו שנגזר גורלם להרוויח את השכר הנוראי של 2.5 מיליון שקלים בשנה, או אפילו יותר אם רק ישלמו לעובדים העניים קצת יותר."

לצפייה בראיון המלא: