"מפלגת העבודה לא רלוונטית כאופוזיציה עכשיו. אין חוט שדרה אידאולוגי."

12 ביולי, 2016

שלי התארחה בתכנית "בקריאה שלישית" בהנחיית שלום קיטל בערוץ הכנסת, ביחד עם חבר הכנסת דוד ביטן, העיתונאי זאב קם ואיש מרצ אורי זכי. שלי התייחסה בדבריה לביקורו של שר החוץ המצרי בארץ ולאפשרות של פריצת דרך מדינית, להתבטאויות הגזעניות שנשמעו באחרונה מפי אישי ציבור בישראל, למצב הפוליטי של מפלגת העבודה וכן לאפשרות של שחרור מוקדם לנשיא משה קצב המרצה עונש מאסר בגין עבירות מין.

מתוך דבריה על ביקור שר החוץ המצרי בארץ:

"קיטל: אם יהיה משא ומתן איזורי זה על בסיס ההודעה הסעודית של לפני 14 שנה?
שלי: ההודעה הסעודית כמגמה, כנכונות של העולם הערבי להתגייס לטובת פתרון הסכסוך עם הפלסטינים, אבל בוודאי שאי אפשר לקחת אותה כלשונה. היא מדברת על זכות השיבה, היא מדברת על עוד הרבה דברים שאנחנו לא יכולים בשום פנים ואופן לחיות איתם. לגופו של עניין, אני מאוד מברכת על הביקור הזה של שר החוץ. אני מאוד מקווה שאכן יהיה ביקור של ראש הממשלה במצרים. אני מקווה מאוד שזה יוביל לוועידה איזורית. בוודאי שצריך לברך על הצעד הזה. זה צעד חשוב. כבר כמעט 10 שנים לא היה כאן נציג כל כך בכיר מצרי. ההערכה שלי היא שיכול להיות שתהיה ועידה איזורית. ההערכה שלי היא שבסופה לא נגיע לדבר וחצי דבר.
קיטל: זה העניין. מקמפ דיוויד צפונה היו הרבה דברים ולא קרה כלום.
שלי: נכון. הערכתי היא שראש הממשלה ישאף לייצר איזו מראית עין של דיאלוג. אני חושבת שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא איש אידאולוגי ימני מאוד והוא לא רוצה בפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני חושבת שאין לו ולו שמץ של כוונה. אני חושבת שמייחסים לו פחדנות או חוסר תעוזה, פשוט לא מבינים שהאיש הוא באמת הוא איש ארץ ישראל השלמה ועל זה הוא שוקד ועובד זו הקדנציה הרביעית. לכן מי שיש לו חלומות באספמיה שנתניהו הוא זה שיביא לפתרון הסכסוך – אני לא חושבת שהוא לא יכול, אני חושבת שהוא נהנה מכוח פוליטי מאוד גדול לקיים את זה. הוא פשוט לא רוצה. בעניין מה שאמר ידידי דוד ביטן על כך שניסיונות מפלגת העבודה התנפצו – מי משמר את הסכמי אוסלו יותר מכל דבר אחר? ממשלת נתניהו. מה יש עכשיו? עכשיו יש את שלב הביניים של הסכמי אוסלו, אותו שלב של 'אל תתנו להם רובים'. בעצם ממשלת ישראל משמרת את שלטון אבו מאזן עם ראשות פלסטינית.
[...]
שלי: אני מבינה את סערת הרגשות של דוד (ביטן). זה פשוט לא עולה בקנה אחד עם המציאות. לראיה, רק לפני שבוע פרגנתי לנתניהו ותמכתי בו כשהוא הביא לחתימה על ההסכם עם הטורקים.
ביטן: את בין היחידות. גם לא המפלגה שלך.
שלי: כן, אבל ככלל אני יכולה להבטיח כאן ולהצהיר קבל עם ועולם, מבלי שדיברתי עם חברי הסיעה שלי, שכל הסדר מדיני או כל צעד שהוא נכון וטוב בכיוון המדיני, בוודאי כמו טורקיה או אפילו בעת מלחמה, בצוק איתן, למשל, כשראש הממשלה היה נתון לביקורת של דני דנון ושל בנט מהקואליציה שלו – אנחנו התייצבנו לימינו כשהוא גילה איפוק מסוים וחשיבה שהיא זהירה ומתונה יותר. לכן באמת באמת אנחנו צריכים הסדר מדיני. לא בגלל שמאל ולא בגלל ימין, אלא לטובת אזרחי מדינת ישראל כדי שיהיה כאן גם חזון לחיים טובים יותר ולא רק פחד ואימה וסכסוך."

על ההתבטאויות הגזעניות שנשמעו באחרונה מפי אישי ציבור בישראל אמרה:
"קיטל: התחלנו עם ארז ביטון, סיימנו עם גידי אורשר. זו כנראה טרגדיה של מחנה שלם.
שלי: זו לא טרגדיה של מחנה. קודם כל, בחברה הישראלית, וצריך לומר את זה, ואני כבר אומרת את זה עשרות שנים, יש גזענות אשכנזית כלפי מזרחיים, נקודה. הרי לא סתם קם כל פעם האדיוט התורן עם פליטת פה. זו לא פליטת פה. פליטת פה היא ביטוי לאיזה זרם תודעה פנימי עכור שבו באמת אותם אלה שפולטים בסוף את מה שמסתתר להם בתוך הנשמה זו אותה התנשאות, אותו בוז נוראי כלפי האחר, אותה התנכרות, אותה תחושה שאתה בחרתנו וכל מי שלא חושב כמונו הוא נחות או לא רציונלי או כל מיני דברים כאלה. אני לא יכולה לשאת את הגזענות הזאת. אני מגנה אותה מכל וכל. אגב, גיניתי אותה הרבה שנים ולא משנה, גם בתקופה שבה הייתי עיתונאית כשזה היה פחות פופולרי. במידה רבה אני מאוד שמחה עכשיו על מה שקורה, כי אותו שיח מוכחש, אותו שיח של הדרה ושל התנשאות ושל התנכרות כלפי גזענים, שכל הזמן אמרו 'אל תוציאו את השד מהבקבוק' – זה לא שד, זה לא בקבוק. יש כאן דיכוי, יש כאן הדרה, ועד שאנחנו לא נטפל בזה באמת בשורש העניין ונפסיק להכחיש ולהדחיק, זה יחזור אלינו כמו בומרנג. כי כשיש עוול וכשיש הדרה וכשיש דיכוי, זה לא עוזר להשתיק את השיח. בסוף זה מתפרץ. אז הנה, זה מתפרץ. וטוב שזה מתפרץ.
אני רוצה כן לומר מילה. אני לא יכולה שלא לחוש לגלוג מסוים כשאני רואה את בנימין נתניהו מזנק על גידי אורשר כאילו הוא מצא שלל רב, כשלעומת זאת כשמונה יו"ר דירקטוריון ערוץ 10, רמי סדן, עם אמירות גזעניות נתניהו עשה הכל כדי שהוא ימונה. ואני לא יכולה להתייחס בכבוד למי שאומר שהערבים נוהרים באוטובוסים של השמאל לקלפיות וזורע פירוד בעם. אבל העובדה שיש מי שעושים בזה קרדום פוליטי לחפור בו לא פוטרת אותנו מעיסוק כן, כואב וברור בסוגייה הזו."

על המצב הפוליטי של מפלגת העבודה הוסיפה:
"שלי: קודם כל זה לא סוד שמצבנו לא מזהיר בלשון המעטה. לצערי הרב מפלגת העבודה, המחנה הציוני, לא רלוונטיים כאופוזיציה עכשיו. אנחנו רואים את זה בא לידי ביטוי בסקרים, אבל הסקרים פחות מפחידים אותי. יותר מפחיד אותי שאין חוט שדרה אידאולוגי שמהווה אלטרנטיבה רעיונית ובוודאי פוליטית לשלטונו של נתניהו. אם אתה שואל אותי פרקטית ופרגמטית, בעצם הפריימריז כבר היו צריכים להיות מאחורינו לראשות המפלגה.
קיטל: 14 חודשים מהבחירות.
שלי: כן. אני לא עומדת עם סטופר לפריימריז. אני חושבת שהם צריכים להיות עד סוף השנה. דצמבר 2016 זה די והותר. זה מספיק זמן למתמודדים מתוך המפלגה להיערך. מספיק זמן לאנשים טובים מאוד מבחוץ להכריע ולהחליט אם הם באים ומתמודדים על ראשות המפלגה. אין לי שום ספק שזה יציב אותנו על פסים חדשים, יחיה את המפלגה, ייצר שיח חדש. בוודאי שבאופן הזה אי אפשר להמשיך.
קיטל: יש מצב להידברות בינך ובין היו"ר הרצוג?
שלי: יש כרגע ניסיון של מזכ"ל המפלגה חיליק בר להגיע לאיזה תאריך שהוא מתואם. אני באמת לא מדקדקת כאן בקוצו של יו"ד. אף אחד לא עומד עם סטופר, אבל אי אפשר למשוך את זה עוד. אני חושבת שאולי יש תקופה אחת שמתחרה בתקופה הזו בשפל שהגענו אליה, וזו תקופת שלהי כהונתו של ברק לפני שהוא התפלג עם 'עצמאות'. גם אז היה לא נעים ללכת ברחוב כאיש מפלגת העבודה. אנחנו מתקרבים לימים האלה.
קיטל: את רצה בפריימריז?
שלי: ברגע שאחליט סופית אודיע את זה כאן בתכנית הזו בפורום הזה בדיוק."
ולבסוף, על האפשרות של שחרור מוקדם לנשיא לשעבר קצב הוסיפה: "אני קוראת לוועדת השחרורים שמטפלת בעניינו של קצב – יותר מידי מעשים ומאמצים מתרכזים סביב שחרורו של עבריין מין מיוחס אחד. קצב לא רק תקף מינית נשים חסרות ישע שהיו נתונות תחת מרותו, והוא הקפיד בדרך כלל לבחור אותן חלשות, אלא גם הוסיף חטא על פשע והכפיש את שמן, הוא ומקורביו, והמציאו עליהן עלילות זדון. אם חלילה הוא ישוחרר לפני הזמן יהיה בזה סיגנל רע מאוד להרבה מאוד נשים שנתקפו מינית. זה יוכיח להן שמי ששועה ורב כוח בסופו של דבר לא בא על עונשו. הוא צריך לרצות את עונשו עד סופו כפי שגזר בית המשפט. עבריין המין הספציפי הזה, הישארותו בכלא היא חיונית להמשך הגל המופלא שעובר על החברה הישראלית, שהוא היטהרות והקאה מתוכה של עברייני מין."

לצפייה בתכנית המלאה: