שלי על מצעד הגאווה בירושלים: "בצד הדברים החשוכים והמסיתים, יש גם פריצת דרך במודעות של הציבור. האווירה הציבורית נוטה יותר לכיוון הקהילה הגאה"

21 ביולי, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ממצעד הגאווה בירושלים בו השתתפה ליומן הערב של רשת ב', "היום הזה" עם אמוץ שפירא, והתייחסה לחשיבות המצעד ולדברי ההסתה שנשמעו בשבועות האחרונים כנגד הקהילה הגאה. מתוך דבריה:
"שפירא: את גם צועדת במצעד כאן בבירה בירושלים.
שלי: כן, עד עכשיו השתתפתי בחתונה מקסימה במיוחד של יותם ויוחאי והייתה שמחה גדולה, ועכשיו מתחילים לצעוד.
שפירא: אם כבר הזכרת את החתונה הזאת, אני מבין שאת חיתנת אותם.
שלי: לא, לא, לא. אני לא מחתנת. אני השתתפתי. באתי לברך אותם, לשמוח במשחתם. הם הזמינו אותי ונעניתי בשמחה. מתחת לחופה עמדו הם וההורים שלהם. אגב, אחד מהם הוא ממשפחה דתית והייתה שמחה גדולה ואחר כך החברים שלהם עשו להם פלאש-מוב. כל הקהל עמד על הרגליים. זה היה באמת מקסים, באמת.
שפירא: ואולי בהקשר הזה ואולי בהקשר של הנסיבות השליליות שהביאו למצעד כל כך גדול בירושלים, החברה הישראלית אולי יותר מקבלת את הקהילה הזו? גם ברמה החוקתית, גם ברמה של החקיקה, אבל גם ברמה של היחס אחד לשני.
שלי: אני באמת רוצה להאיר את החצי המלא של הכוס, ולהגיד שעברנו כברת דרך עצומה. העובדה שהמצעד הזה שוקק בני אדם, ובאמת היו כאן המון אנשים שהשתרכו בתורים בגלל הבדיקות הקפדניות של המשטרה ושל כוחות הביטחון, אבל בצד הדברים המסיתים, המרושעים, החשוכים, יש גם פריצה גדולה מאוד במודעות של הציבור. אין ספק שככה בפרספקטיבה החצי-היסטורית שלי כידידת הקהילה זה עשרות שנים, אין ספק שהיום הרבה יותר קל לקיים זוגיות בקרב קהילת הלהט"בקים. גם האווירה הציבורית היא אווירה שנוטה יותר ויותר לכיוון שלהם. ושוב, אם אני צריכה להיות אופטימית היום, אז דווקא הדברים החשוכים והמסיתים שנאמרו הם סוג של תגובה, אולי של פאניקה ושל פחד, של מי שעד היום בחרו להתעלם מזה אבל היום לא יכולים להתעלם יותר.
שפירא: כלומר זה סימן להצלחה אולי, להתקדמות ביחד אל הקהילה הזו.
שלי: כן, וגם אני רוצה באמת, אתה יודע, אחרי שאני אודה לכל האנשים שהגיעו לכאן, גם להט"בים וגם סטרייטים, אז צריך להודות לכל המסיתים והמחרימים והמקללים על כך שהם גרמו לכל כך הרבה אנשים להבין שחשוב להגיע לכאן ולהביע תמיכה בקהילה.
שפירא: בהקשר של הדיווח של כרמלה מנשה לפני כמה דקות, ההתנצלות מצידו של הרב יגאל לוינשטיין, מראשי המכינה בעלי – זה דבר שאפשר להסתפק בו?
שלי: האמת היא שלא שמעתי. אני שומעת את זה מפיך לראשונה. לא שמעתי את הדיווח של כרמלה. אני חושבת שהרבה מאוד אנשים עוברים בעצמם תהליכים. גם אנשים שהיום הם ידידי הקהילה אז לפני עשור או עשור וחצי לא היו שם בכלל. לכן בגלל שאנחנו רוצים לפרוץ את התודעה ולגרום לאנשים לחזור בהם מתפיסות חשוכות, אז בלי לשמוע את הדברים של הרב לוינשטיין –
שפירא: כן, הם עוד לא נאמרו. זו הייתה דרישה של מנכ"ל משרד הביטחון כלפיו והוא שוקל את הדברים.
שלי: על כל פנים, אני לא יודעת, אני לא מתייחסת לגופו של הרב. אני חושבת שגם מי ששינה את עמדותיו והבין שהעולם השתנה, שאנחנו בעולם של נאורות ושוויון וזכויות לבני אדם, ושאנחנו רוצים להיות חלק ממשפחת העמים, וברוב מדינות העולם הנאורות כבר יש נישואים של בני אותו מין, אז אני חושבת שאפשר להיות סלחניים בדיעבד למי שבאמת הבין שהזמנים השתנו ומשנה את עמדתו. אני אישית מכירה כמה אנשים כאלה, שפעם התנכרו לקהילה או לגלגו עליה. השינוי בתודעה זה דבר מבורך. אנחנו צריכים לברך עליו ולעודד אותו ולא לעמוד ולהתחשבן, למרות שהדברים של הרב לוינשטיין היו כל כך קשים וחמורים ומרושעים שבאמת הוא יצטרך לעבור כברת דרך ארוכה לקבלת סליחה מהציבור."

להאזנה לראיון המלא: